ערוץ CNN הצרפתי בדרך - אך תושבי צרפת לא ייהנו ממנו

השידור הלווייני סביב השעון לא יהיה זמין לקליטה בצרפת, אך ישודר במזרח התיכון, באפריקה, ברוב אירופה ובתחילה גם בניו יורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאת דורין קארווג'אל

הקמת "CNN א-לה-פראנסז", ערוץ חדשות בצרפתית, היא שאיפה ארוכת שנים של הנשיא ז'אק שיראק. ואולם גם אם הערוץ אכן יושק בסוף 2005 או ב-2006, כמובטח, תושבי צרפת לא ייהנו ממנו. השידור הלווייני סביב השעון לא יהיה זמין לקליטה בצרפת, אך ישודר במזרח התיכון, באפריקה, ברוב אירופה ובתחילה גם בניו יורק - בשל היותה מקום משכנם של דיפלומטים רבים ושל האו"ם.

הרשת הציבורית "פראנס טלוויזיון" והרשת הפרטית TFI יתחילו בינואר לפרוש את התשתיות הדרושות לערוץ חדשות לווייני בצרפתית. ממשלת צרפת הבטיחה להשקיע 30 מיליון יורו (39 מיליון דולר) במיזם משותף, שכרגע נושא את השם הלא-נוצץ "CII" - הקיצור לשם "ערוץ המידע הבינלאומי" בצרפתית.

הערוץ החדש לא יושק בצרפת כיוון שהרשויות חוששות שהערוצים המקומיים יגישו התנגדויות לכך בפני הגופים הרגולטוריים של האיחוד האירופי. דבר זה גם ימנע מהערוץ להתחרות ישירות בחברת הבת של TFI - רשת החדשות KCI. המפתחים של CII אומרים כי התוכניות הבינלאומיות של הערוץ אינן מכוונות לקהל הצרפתי.

"זהו ערוץ שיהווה תחרות ישירה ל-BBC", אומר ברנאר ברושאן, ראש העיר קאן וחבר פרלמנט, שהוביל את התוכניות המוקדמות לערוץ החדש.

הרעיון של ערוץ בינלאומי חדש כבר מעלה חששות. מבקרים מסוימים טוענים כי עלויות הפרויקט גבוהות מההערכות, וארגוני עובדים מציגים שלל בעיות. ארגון העובדים של RFI, למשל, תחנת הרדיו הבינלאומית של צרפת, חושש כי הממשל יקטין את תקציב RFI על מנת לתמוך בהקמת הערוץ החדש.

ארגון העיתונאים של פראנס טלוויזיון מעודד עיתונאים לסרב לשתף פעולה עם הפרויקט, ומכנה אותו "פרודיה על ערוץ חדשות". "מה תהיה המהימנות של ערוץ בינלאומי שבראשו חברה בינלאומית והטבות התלויות ביחסים טובים עם הממשל?", אמר הארגון.

ברושאן טוען כי על הערוץ החדש להיות עצמאי ולפתח את אמינותו בכוחות עצמו. בתחילה, הוא אמר, הערוץ יהיה תלוי במשאבים הקיימים של TFI ושל פראנס טלוויזיון, שיצרו צוות של כ-200 איש. "צריך לזכור", הוא אומר, "של-CNN לקח 18 שנים על מנת להגיע לכל העולם".

הטלוויזיה הצרפתית נגישה לעולם כבר שנים רבות בלוויין באמצעות TV5, קונסורטיום של ערוצים דוברי צרפתית מצרפת, שווייץ ובלגיה, המשדר את חדשות הערב הצרפתיות למנויי כבלים. ההבדל הוא שהערוץ החדש יציע קול צרפתי לאומי, לפי ברושאן.

למעשה, לאחר שנים של ויכוחים על עלויות ומבנה, צרפת מנסה לעמוד בקצב של ערוצים בינלאומיים אחרים, ובהם דויטשה וול הגרמני, המשודר גם באנגלית, הערוצים הערביים אלג'זירה ואלערבייה, וגלובוניוז בדרום אמריקה.

מאז 2002, שיראק דוחף את הקמת הערוץ הצרפתי הבינלאומי על מנת להעניק משקל רב יותר לדיפלומטיה הצרפתית. בשנה שעברה הוא הפעיל לחץ נוסף, וטען כי צרפת זקוקה לחזק את קולה ב"קרב על דריסת הרגל" אותו מובילות ה-CNN וה-BBC.

החודש, ראש הממשלה ז'אן-פייר רפארן הודיע על תיקון לתקציב 2005, שיקצה מימון של 30 מיליון יורו לערוץ החדש. ברושאן אמר כי הוא צופה שהערוץ החדש ישודר בסופו של דבר בשלוש שפות נוספות לפחות, מלבד צרפתית - ובהן אנגלית, ערבית וספרדית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב