ירידה של 2.4% ברווחי החברות בארה"ב מהרבעון השני לשלישי

הירידה, שהיא החדה ביותר מאז הרבעון השלישי של שנת 2001, באה על רקע עליית מחירי חומרי הגלם ועלויות השכר ונזקי סופות הוריקן, מסר משרד המסחר של ארה"ב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

רווחי החברות הפרטיות והבורסאיות בארה"ב לפני מס ירדו ברבעון השלישי ב-2.4% לעומת הרבעון השני - הירידה הרבעונית החדה ביותר מאז הרבעון השלישי של שנת 2001 - על רקע עלייה במחירי חומרי הגלם בעלויות השכר, ולאחרונה גם לנוכח נזקים שגרם מזג האוויר לשורה התחתונה של החברות. כך מסר אתמול משרד המסחר של ארה"ב.

הירידה ברווחי החברות באה בעקבות עלייה של 0.7% ברווחיהן ברבעון השני. במונחים דולריים עמדו רווחי החברות בארה"ב ברבעון השלישי על שיעור שנתי של 1.146 טריליון דולר, לעומת 1.174 טריליון דולר ברבעון השני של השנה.

לעומת הרבעון השלישי של שנת 2003, גדלו רווחי החברות ב-8.4% - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר לעומת הרבעון המקביל מאז תחילת שנת 2002.

סופות ההוריקן שזרעו הרס בפלורידה, באלבמה ובמדינות נוספות בדרום ארה"ב היו אחראיות לכשליש מהירידה ברווחי החברות. משרד המסחר מסר כי תשלומי חברות הביטוח בגין נזקי סופו ההוריקן והנזקים בלתי מבוטחים נוספים קיצצו 79.7 מיליארד דולר מרווחי החברות בארה"ב ברבעון השלישי.

גם בניכוי ההפסדים שגרמו סופות ההוריקן, נרשמה האטה ברווחי החברות. רווחי חברות שאינן בתחום הפיננסים גדלו ברבעון השלישי ב-1.6% לעומת הרבעון השני, וב-18.9% לעומת הרבעון השלישי של 2003 - האטה בצמיחת הרווחים לעומת שיעור גידול של יותר מ-20% בחמישה הרבעונים החולפים.

משרד המסחר האמריקאי מסר עוד אתמול כי כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השלישי ב-3.9% - יותר מההערכות המוקדמות של הממשלה. הצמיחה באה הודות להתחזקות הצריכה הפרטית. ברבעון השני של השנה צמח התמ"ג בארה"ב בקצב של 3.3%. על פי ההערכות המוקדמות של ממשלת ארה"ב, צמח התמ"ג ב-3.7% ברבעון השלישי.

עלויות השכר בארה"ב צמחו ברבעון השלישי בשיעור שנתי של 1.6%, לאחר שרשמו ירידה במהלך מרבית 2002 ו-2003, לפי נתוני של משרד העבודה האמריקאי.

חברות רבות בארה"ב דיווחו במהלך עונת הדו"חות החולפת כי שולי הרווח שלהן נפגעו כתוצאה מעליית מחירי חומרי הגלם, בהם מחירי הנפט הגולמי והפלדה.

עוד בחזית המקרו: מדד בטחון הצרכנים בארה"ב ירד במפתיע בנובמבר לשפל של שמונה חודשים, כך דיווחה אתמול חברת המחקר קונפרנס בורד. המדד ירד החודש לרמה של 90.5 - שפל של שמונה חודשים, לעומת מדד של 92.9 באוקטובר. זאת, בניגוד לתחזית הכלכלנים שסברו כי המדד יעלה לרמה של 96. קונפרנס בורד ייחסה את הירידה במדד לחששות מפני עליית מחירי האנרגיה ומצב שוק התעסוקה בארה"ב.

אתמול פורסם גם מדד מנהלי הרכש של שיקגו - מדד המשקף את הפעילות העסקית באזור כולו - אשר ירד בנובמבר לרמה של 65.2 משיא של 16 שנים - 68.5, שיא שרשם בחודש אוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד ירשום ירידה חדה יותר לרמה של 62. כל קריאה של המדד מעל לרמה של 50 מצביעה על צמיחה, והמדד נמצא מעל לרמה זו זה 19 חודשים.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"