מנכ"ל ברוקרית הביטוח הגדולה בעולם - מארש אנד מקלינן - עשוי לפרוש בעקבות השערוריה

התובע הכללי של מדינת ניו יורק אמר כי הוא מסרב לשאת ולתת עם ההנהלה הנוכחית של החברה הנאשמת בהונאה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ג'פרי גרינברג, מנכ"ל מארש אנד מקלינן, חברת ברוקרי הביטוח הגדולה בעולם, עתיד לפרוש מתפקידו בעקבות השערורייה אליה נקלעה החברה, כך דיווח "פייננשל טיימס". מארש אנד מקלינן הואשמה על ידי הרשויות הפדרליות בארה"ב בקנונייה והונאה בהיקף גדול. באותה חקירה מעורבות חברות ביטוח גדולות נוספות, ביניהן AIG, בראשה עומד אביו של ג'פרי, מוריס "האנק" גרינברג, וחברת אייס, בראשה עומד אחיו של ג'פרי, אוון גרינברג.

הספקולציות לגבי התפטרותו של גרינברג התעוררו ביום שישי, לאחר שהתובע הכללי של מדינת ניו יורק, אליוט ספיצר, אמר כי לא יהיה מוכן לשאת ולתת עם ההנהלה הנוכחית של החברה. ספיצר הבהיר לדירקטורים של החברה כי עליהם לשקול את הדחתו של גרינברג. בעקבות זאת עלו מניות החברה בבורסת ניו יורק ב-10% ביום שישי.

ג'פרי גרינברג משמש כמנכ"ל מארש מאז 1999. חקירות קודמות נגד החברה החלו להתנהל לאחר מינויו לתפקיד הבכיר. ספיצר מאשים את מארש בקיום קרטל שפעל באופן בלתי חוקי. לדבריו, זייפה מארש מכרזים לפוליסות ביטוח שרכשה עבור לקוחותיה, וגבתה עמלות מופרזות מידי חברות ביטוח מקורבות לה, על חשבון הלקוחות, בתמורה למתן החוזים.

מאז נפתחה החקירה הנוכחית נפלו מניות מארש אנד מקלינן ב-40%, כך שלמשקיעי החברה יש תמריץ לתמוך בהדחת המנכ"ל.

בין המועמדים להחליף את גרינברג בראשות החברה נמצאים ג'ולס קרול, מייסד חברת החקירות הפרטית קרול (Kroll), אשר נרכשה על ידי מארש השנה ב-1.9 מיאלרד דולר.

החקירה של שפיצר התמקדה בתשלומי עמלות שחברות ביטוח משלמות עבור לקוחות שברוקרים מפנים אליהן. חברות הביטוח מתגמלות את הברוקרים על נפח הביטוח אותו הם מוכרים ועל רווחיותו. עם זאת, לברוקרים יש חובה כלפי לקוחותיהם למצוא את הביטוח הטוב ביותר, במחיר הטוב ביותר. החקירה בדקה אם תשלומים אלה שקיבלו הברוקרים הביאו אותם לפגוע באינטרסים של המבוטחים.

על פי הערכות אנליסטים, התשלומים הללו רווחיים ביותר עבור הברוקרים, ומהווים כ-5% מהכנסותיהם, ולפעמים יותר מ-30% מהרווח הנקי שלהם. שינוי בשיטת העמלות יגרום לארגון מחדש בתעשיית מכירות הביטוח כולה, ועשוי להביא להגדלת עמלות הברוקרים ללקוח.

מארש אנד מקלינן הודיעה ביום שישי כי תפסיק את נוהג קבלת תשלום העמלות לברוקרים, וכן כי תחליף את העומד בראש החטיבה המואשמת על ידי שפיצר, ריי גרובס. מחליפו של גרובס הוא מייקל צ'רקסקי, שעמד בראש מחלקת החקירות של מארש.

גם AIG אמרה כי, ככל הנראה, היא תפסיק לקחת חלק בתשלומי העמלות לברוקרי הביטוח. הדברים נאמרו על ידי האנק גרינברג, שאמר גם כי AIG החלה חקירה פנימית בעניין בספטמבר, לאחר פנייה של משרד התובע הכללי.

האנק גרינברג נחשב למי שהפך את AIG, חברת ביטוח שנוסדה בסין, לחברת הביטוח הגדולה ביותר בעולם. אף ש-AIG היא חברה בורסאית, סגנון הניהול שלו נחשב משפחתי, והוא שולט באופן הדוק על כל היבט של הפעילות. גרינברג נודע במזגו החם וביד הברזל שלו. בשנות ה-90 ציפו רבים כי יעביר את תפקיד המנכ"ל לבנו הבכור, ג'פרי. ואולם, ג'פרי ואוואן עזבו את AIG והצטרפו לשורות חברות מתחרות, רק כדי להיהפך למנהליהן הבכירים.

ג'פרי החל לעבוד במארש ב-1995, לאחר 17 שנים בצלו של האנק. ב-2000 התפטר אוואן מ-AIG אף שאביו מינה אותו ליורשו. אוואן הצטרף ל-ACE, ובמארס השנה התמנה למנכ"ל.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"