האוצר: ישראל גובה פחות מס מרוב מדינות ה-OECD, כולל ביטוח לאומי; הבעיה: בחו"ל ביטוח לאומי משמש כפנסיה, בישראל - כמס

תשלומי ביטוח לאומי בחו"ל גבוהים בהרבה מישראל - כי שם הוא משמש תוכנית פנסיונית; נטל המס הנמוך ביותר בקרב המדינות המפותחות - בארה"ב

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

מאת דפנה מאור ואיתן אבריאל

נתונים מבלבלים של האוצר: בישראל, בהתבסס על נתוני למ"ס ומשרד האוצר, שיעור הגבייה ביחס לתמ"ג היה 28.6% (מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, מכס, מע"מ ואגרות). רק חמש ממדינות ה-OECD גובות פחות מסים ביחס לתמ"ג - היתר גובות יותר.

ואולם, הנתונים של האוצר כוללים, כמקובל, גם את תשלומי ביטוח לאומי - ומסיבה זו נוצרת תמונה מעוות של שיעורי המס בישראל מול חו"ל. הסיבה: תשלומי ביטוח הלאומי בחו"ל גבוהים פי 2 עד 4 מאשר בישראל, אך שם הם משמשים כמכשיר פניסה וגמל מרכזי עבור רוב התושבים, בעוד שבישראל דמי הזיקנה הינם תשלום נמוך שאינו מאפשר יציאה לפניסה. נתון זה מעלה מאוד את סך היטלי המס בחו"ל - ולכן מציב את ישראל בשיעור נטל מס נמוך יחסית, אך שאינו משווה בצורה נכונה בין תשלומי מס הכנסה, תשלומי חסכון פנסיוני ותשלומי ביטוח בריאות.

ארה"ב היא המדינה בעלת שיעור המס הנמוך ביותר בקרב המדינות המתועשות ביחס לתמ"ג (תוצר מקומי גולמי), כך דיווח השבוע OECD (הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי). הכנסות ממשלת ארה"ב, כולל מסים לאומיים, מסי מדינה ומסים מקומיים, מסתכמים ב-25.4% מהתמ"ג. לפי הדו"ח נרשמה התייצבות בגביית המס (ביחס לגודל התמ"ג) במדינות ה-OECD ב-2003, ובמקרים מסוימים עלייה, לאחר שבשנים 2000-2002 נרשמה ירידה.

עליות חדות נרשמו בשיעור הגבייה באיסלנד, טורקיה ואירלנד. מנגד, מדינות אחרות רשמה ירידה משמעותית בשיעור זה. הבולטת שבהן היא ארה"ב, בה ירד חלקו של המס הנגבה ב-4.5%, מ-29.9% ל-25.4%. מדינות נוספות שרשמו ירידה היו פינלנד, שוודיה, הולנד, אירלנד ובריטניה. הירידה בשיעור הגבייה נובעת מהורדת שיעור המס האישי או הגדלת נקודות הזכות.

באופן כללי, מאז שנת 2000, נרשמה ירידה ביחס בין גביית המסים לתמ"ג במדינות המתועשות. לאחר שנרשם שיא של 37.2% בשנת 2000 (בעקבות 25 שנים של עלייה), נפל שיעור הגבייה ל-36.3% ב-2002 ונשאר דומה ב-2003 (נתונים מדויקים לשנה זו אינם כלולים בדו"ח). הארגון מעריך כי מגמת הירידה נבלמה, בשל גביית מוגברת בזכות התאוששות כלכלית במדינות המתועשות.

המדינה היחידה שבה שיעור המס הנגבה היה נמוך משל ארה"ב היא מקסיקו, עם 19.5%. דרום קוריאה, יפאן, שוויץ ואירלנד הן בעלות שיעורי גבייה נמוכים אף הן. שוודיה היא שיאנית גביית המסים, עם שיעור של 50.8% מהתמ"ג. אחרי שוודיה נמצאות מדינות סקנדינוויה, צרפת וצפון אירופה.

בחלוף הזמן, מראה הדו"ח, הגדילו רוב המדינות המתועשות את נטל המסים על צריכה, במקביל להורדת המס על נכסים ורווחים. ארה"ב היא יוצאת דופן במובן זה, עם שיעור נמוך יחסית של מסים על צריכה (17.6%), לעומת 44% על עבודה ורווחים. באיחוד האירופי, לשם השוואה, גביית המס על צריכה מסתכמת ב-31.7% מהתמ"ג.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"