מי ירוויח מאמנת קיוטו: אלה שחתמו או אלה שסירבו?

אף שאינן מחויבות לאמנת קיוטו, חברות אמריקאיות פועלות יותר מאירופיות להפחית פליטות פחמן - ומרוויחות מכך

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

250 אלף טונות של פחמן דו-חמצני הן כמות זעירה לעומת כמות הפחמן הדו-חמצני המשתחרר משריפת דלק באופן יומיומי. ואולם בהתחשב בכך שמדובר בכמות שהוחלפה בצורת נקודות אשראי על פליטת תרכובות פחמן במסגרת אמנת קיוטו, המספר הרבה יותר מרשים. ככלות הכל, לפני שנים ספורות הרעיון עצמו נראה דמיוני.

אחת הסיבות העיקריות לפריחה במסחר בחוזים אלה היא החלטתה של רוסיה לאשרר את אמנת קיוטו על שינויים אקלימיים. כעת הגיעה לקצה חוסר הוודאות בעניין, והאמנה תיכנס לתוקפה בקרוב. חברות תעשייה ברוב המדינות המפותחות כבר לא יוכלו לשחרר לאטמוספירה פחמן דו-חמצני בחופשיות כבעבר. מצוין לאטמוספירה, אך כיצד זה ישפיע על התעשייה?

למרות שהמגזר היצרני במדינות מפותחות הפחית את פליטת הפחמן הדו-חמצני מאז משברי הנפט בשנות ה-70, הוא עדיין התורם העיקרי לפליטת הפחמן.

ארה"ב דחתה את אמנת קיוטו ב-2001, ולפיכך עסקים אמריקאים אינם כפופים לחוקיה. "מדינות קיוטו", הכוללות בעיקר את אירופה, יפאן וקנדה, תוהות אם חברות במדינות שאינן חתומות על האמנה - כגון ארה"ב ואוסטרליה - ייהנו מיתרון תחרותי כיוון שאינן נדרשות לעמוד בתקנות האמנה. אמנם במבט חטוף נראה שכך הדבר, אך בחינה מעמיקה יותר של העניין מראה כי אולי התעשייה האירופית דווקא נהנית מיתרון.

סיבה עיקרית לכך היא המחיר. אם חברה לא יכולה לעמוד במכסות פליטת הפחמן שנקבעו על ידי ממשלתה - כל חברה באיחוד האירופי קיבלה מכסה שכזו - עליה לקנות הרשאות לפליטת פחמן במחיר השוק. כבר עכשיו יש שוק פחמן, אך באופן רשמי יפתח המסחר בפחמן באירופה רק בשנה הבאה. לפני כמה שנים, חזו האנליסטים מחירים של כ-31-25 דולר לטונה, אך למעשה מדובר במחירים נמוכים בהרבה, בטווח של 19-13 דולר לטונה.

שתי סיבות למחירים הנמוכים

הסיבה הראשונה למחירים הנמוכים היא העובדה שרוסיה קיבלה אשראי נקודות גדול מאוד על מנת לשכנעה לחתום על האמנה. אם כי היה חשש שעם הזמן היא תגרום לירידת המחירים בשוק האירופי, למעשה יש לה עניין רב דווקא בהעלאת המחירים. החשש צריך להיות מהצטרפותה לבולגריה ואוקראינה בקרטל שינפח מחירים. חשש זה עשוי לגרום לאירופאים למכור את הפחמן שברשותם במחירים נמוכים, כדי למנוע השתלטות של הקרטל בראשות רוסיה, מה שישמור על מחירי הפחמן באירופה ברמה נמוכה של 13 דולר לטונה.

סיבה נוספת היא שעל אף כל הדיבורים, האיחוד האירופי למעשה פועל הרבה פחות בנושאי אקלים מאשר ארה"ב. אירופה אולי מיישמת את תקנות אמנת קיוטו, אך ההגבלות על התעשייה מועטות. הארגונים הירוקים התלוננו כי תוכניות אשראי הפחמן לא מגבילות את פליטת הפחמן באופן משמעותי ולכן לא יביאו לשינוי אמיתי בהרגלי היצרנים. לתעשיינים היה לובי מספיק חזק על מנת למנוע את הגבלת התחרותיות שלהם.

בארה"ב, לעומת זאת, בוש שיחרר את החברות ממחויבות לתקנות קיוטו, אך במגזרים רבים החברות עצמן פועלות להפחתת פליטות הפחמן. פעולות כאלו נובעות לעתים ממניעים כמו יחסי ציבור, אך רבים בארה"ב פשוט מתכוננים ליום שבו לארה"ב לא תהיה ברירה וגם היא תטיל הגבלות על פליטות פחמן. מדינות אחדות בארה"ב אף הטילו מגבלות משלהן על פליטת הפחמן והחלו לפתח מערכת מסחר לפחמן עם קנדה.

לאירופה יש עדיין כמה יתרונות - קודם כל היא הראשונה לפתח שיטת מסחר מסודרת בפחמן, המביאה לשינויים גם במגזרים אחרים. בתחום ראיית החשבון מתחילים להכשיר "רואי חשבונות פחמן" מיוחדים, וגם בתחום המשפטי מתחילים לראות התמחויות הקשורות לנושא.

היינו מצפים שהמגזר העוין ביותר לאמנת קיוטו יהיה מגזר האנרגיה. עם זאת, ב-97', לורד בראון, העומד בראש חברת הנפט השנייה בגודלה בעולם, BP, קרא לפעולה בעניין ההתחממות הגלובלית. הוא הבטיח ש-BP תפחית עד 2010 את פליטות הפחמן שלה ל-10% פחות מרמתן ב-90', והקים מערכת מגבלות ומסחר לפחמן בחטיבות של BP ברחבי העולם. למעשה, כבר ב-2002 השיגה BP מטרה זו, באמצעות טכנולוגיות חדשות ובקרה צמודה יותר על השימוש באנרגיה - וכל זאת ללא עלות של ממש, שכן עלות השינויים התקזזה עם ההוצאות המופחתות על אנרגיה ועם הגדלת היעילות.

"עלות הטיפול בבעיית האקלים נמוכה בהרבה מההערכות. זו בעיה ניתנת לפתרון", אומר לורד בראון. אם כך, אולי אירופה דווקא תזכה ליתרון תחרותי עקב אימוץ אמנת קיוטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים