סוני מיוזיק ו-BMG השלימו את המיזוג - היוצר ענקית מוסיקה שתתחרה על הובלת השוק העולמי

מיזוג חטיבות המוסיקה של סוני היפאנית וברטלסמן הגרמנית יצמצם את מספר חברות התקליטים הגדולות בעולם מחמש לארבע; החברה החדשה צפויה לחלוש על כרבע ממכירות המוסיקה הגלובליות

ליאון איצקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאון איצקר

סוני מיוזיק ו-BMG אמרו אתמול כי השלימו את המיזוג ביניהן - היוצר ענקית מוסיקה עם הכנסות של כ-5 מיליארד דולר, שתתחרה במובילת השוק יוניברסל מיוזיק. החברה החדשה תיקרא סוני BMG מיוזיק אנטרטיינמנט ותהיה בבעלות שווה של ברטלסמן וסוני. בראש החברה יעמוד אנדרו לאק, לשעבר יו"ר ומנכ"ל סוני מיוזיק.

בסוף יולי אישרה נציבות הסחר הפדרלית (FTC), האחראית על ההגבלים העסקיים בארה"ב, את המיזוג המוצע של חטיבות המוסיקה של ברטלסמן הגרמנית וסוני היפאנית. המיזוג עשוי ליצור את חברת התקליטים הגדולה בעולם, אשר תחלוש על כרבע ממכירות המוסיקה הגלובליות.

החלטת ה-FTC היתה צפויה, שכן התקבלה שבוע לאחר שהאיחוד האירופי אישר את המיזוג מאחר שחקירתו לא העלתה סיבות מספיקות למניעתו. גם ה-FTC קבעה כי אין די ראיות לכך שמיזוג יפר את חוקי ההגבלים העסקיים של ארה"ב.

סוני ו-BMG טענו כי עליהן לאחד כוחות, על מנת להתמודד עם הירידה במכירות הדיסקים ואיום הורדות הקבצים הבלתי חוקיות באינטרנט. סוני וברטלסמן מיהרו בחודש דצמבר 2003 לחתום על הסכם המיזוג, אשר עשוי להביא לחיסכון שנתי של כ-300 מיליון דולר בהוצאות, לנוכח ההערכות כי הממונה על ההגבלים יאפשר רק מיזוג אחד בתעשיית המוזיקה והחשש כי וורנר מיוזיק ו-EMI יקדימו אותן. EMI כבר ניסתה פעמיים בשלוש השנים האחרונות להתמזג עם וורנר מיוזיק, שנרכשה השנה על ידי קבוצת משקיעים בראשות אדגר ברונפמן.

מיזוג חטיבות המוסיקה של סוני וברטלסמן יצמצם את מספר חברות התקליטים הגדולות בעולם מחמש לארבע, כאשר שלוש החברות האחרות הן יוניברסל מיוזיק, וורנר מיוזיק ו-EMI הבריטית. יחדיו ישלטו ארבע החברות ב-80% משוק המוסיקה העולמי.

נתונים שפירסמה הפדרציה הבינ"ל של תעשיית התקליטים (IFPI) ביוני הצביעו על כך שהחברה הממוזגת תעקוף את ענקית המוסיקה יוניברסל מיוזיק כחברה המובילה בעולם בתחום זה. נתח השוק המאוחד של סוני ו-BMG עמד על 25.1% בשנת 2003 לעומת נתח של 23.5% ליוניברסל. בארה"ב תחלוש החברה הממוזגת על 29.9% מהשוק.

המותג המשותף ייצג אומנים שונים ומגוונים כגון אירוסמית, ברברה סטרייסנד, אווריל לאבין, ג'ורג' מייקל, אלביס פרסלי, כריסטינה אגילרה והדיקסי צ'יקס.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה