כיצד האינטרנט הפך את כולנו לעיתונאים

חלקו השני של מאמרו של דן גילמור, כותב טורים ב"מרקורי ניוז" האמריקאי, החוקר רעיון זה והשלכותיו בספרו החדש "אנחנו המדיה: עיתונות עממית מאת העם, למען העם"

דן גילמור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן גילמור

עיתונאים

אנו נלמד כי אנחנו חלק מדבר חדש, שהקוראים/מאזינים/ צופים שלנו הופכים חלק מהתהליך. מבחינתי, זה מובן מאליו, לדוגמה, שהקוראים שלי יודעים יותר ממני, ומחשבה זו היא יותר משחררת מאשר מאיימת. לדעתי, כל עיתונאי צריך לאמץ קו מחשבה זה.

נשתמש בכלים של עיתונאות עממית או שנושלך אל מרתפי ההיסטוריה. המעלות הבולטות שלנו, כולל דיוק ודיווח הוגן, ימשיכו להוות חשיבות עליונה, אולם היכולת שלנו לעצב דו-שיח בממדים רחבים יותר ולהביא את ההקשרים הנכונים תהיה חשובה לא פחות.

עושי חדשות

העשירים והחזקים מגלים כי ניתן למצוא אצלם נקודות חולשה חדשות. בנוסף על כך, כאשר כל אחד יכול להיות עיתונאי, אנשים מוכשרים רבים ינסו וימצאו דברים שאנשי המקצוע יחמיצו. פוליטיקאים ואנשי עסקים לומדים זאת יום יום.

אבל לאחראים על הדיווח החדשותי יש גם דרכים חדשות להוציא את דיווחיהם, על ידי שימוש באותן טכנולוגיות שכולם משתמשים בהן. מסע הנשיאות של הווארד דין נכשל, אבל השיטות בהן נקט יילמדו וישמשו מודל לחיקוי, הודות לדרך שבה השתמש בכלים חדשים כדי ליצור דו-שיח בינו לבין תומכיו. האנשים בקצוות של התקשורת והרשתות החברתיות יכולים להיות המבקרים הקשוחים ביותר של יצרני החדשות. עם זאת, הם יכולים להיות גם בעלי הברית הנלהבים והיקרים ביותר, אחרי שיציעו רעיונות זה לזה ויצרני החדשות גם יחד.

קהל הקוראים בעבר

בעבר הקהל היה רק צרכן של חדשות, אולם כיום הוא מצפה לחדשות ברמה גבוהה יותר, עם תזמון קרוב יותר לזמן האירוע. קהל זה לומד גם כיצד להצטרף לתהליך העיתונאות ועוזר בכך ליצור רב שיח ובכמה מקרים עושה עבודה טובה יותר מבעלי המקצוע.

אזהרה

אני מצוי במקצוע העיתונאות כמעט 25 שנה. אני אסיר תודה על האפשרויות שזכיתי להן ועל התפקיד שהיה לי. אני מכבד ומוקיר את הקולגות שלי. אבל אני סמוך ובטוח כי המבנה המודרני של ענף העיתונאות מקדם שמרנות מסוכנת, יותר מבחינה עסקית מאשר פוליטית, אם כי היא קיימת בשתיהן, ועלולה לסכן את עתידנו.

אנחנו עלולים להיות האויבים הגרועים ביותר של עצמנו. עיתונאות התאגידים הגדולים השלטת כיום מורידה את האיכות כדי להגדיל רווחים בטווח הקצר. אני לא מאמין שהתיקון הראשון לחוקה האמריקאית, המאפשר לעיתונאים מרחב פעולה עצום לחקור ולפרסם, נוצר כדי להביא רווחים כאלה.

ועם זאת, גם כאשר תאוות הבצע והמיזוגים שולטים בעולמנו, שולי הרווח ההיסטוריים שלנו עומדים תחת מתקפה. זרם ההכנסות שלנו מפרסומות נמצא בתחרות קשה עם מתחרים כגון אי-ביי, שאין בינם לבין עיתונאות דבר וחצי דבר.

מי יעשה חקירות נרחבות בסכומי כסף נכבדים כאשר בעלי עמדות מפתח כוחניים רוצים להעניש את אלו שחשפו אותם, ואם המודל העסקי יתמוטט? מי ישמיע את קולה של החברה? פגום ככל שיהיה, ענף העיתונאות לא יכול לסבול אנרכיה, לפי עניות דעתי.

מבוקשת: עיתונאות

אנשים זקוקים ורוצים מקורות אמינים, ומאחורי המקורות הללו עמדו, בדרך כלל, עיתונאים רציניים. במידה שהמודל העסקי יתמוטט, נהיה נתונים לחסדיהם של מיליוני אנשים שישמיעו את קולם בכל מקום אפשרי.

לממשלות קשה מאוד להתמודד עם הזרימה החופשית של המידע. בתקופה שבה אנו חיים, ממשלות מגבילות את הגישה אפילו למידע ציבורי לא מזיק. פעולה משפטית נמרצת וצעדים טכנולוגיים למניעת הפרת חוקי הוצאה לאור נמצאים גם כן על סדר היום של חברות וממשלות.

בקיצור, אנחנו לא יכולים להניח שהעיתונאות העממית, שאנו כה זקוקים לה, תחזיק מעמד, שלא לומר תשגשג. נצטרך להגן עליה בחירוף נפש, כפי שאנו נלחמים על חירויות אחרות.

במקום אנרכיה חדשותית אנו זקוקים לאיזון שישמור על המערכת הקיימת כיום ויעודד את העיתונאות של מחר. זה לא רק הכרחי או בלתי נמנע, אלא גם בהחלט אפשרי.

עלייתו של האזרח העיתונאי תעזור לנו להקשיב. היכולת של כל אחד לעשות את החדשות תביא קול חדש לאנשים, שעד היום הרגישו חסרי קול, והם יראו לנו דרכים חדשות לדיבור, ללמידה.

בסופו של דבר, הם עשויים לעזור לנו להביא לתחייתו של ציבור אזרחים בעל מידע רב על כל נושא. בואו נערוך את השיחה הזאת עבור כולנו. אנחנו התקשורת.

הכותב נמנה על צוות הכתבים של "מרקורי ניוז". המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט