פיל בחדר

העסקה של יום שישי יישבה את רוב חילוקי הדעות בין שתיים מהחברות המובילות בתעשייה - סאן ומיקרוסופט. אך אני מקווה שצעד זה לא נועד לחסל יריב משותף - הקומודיזציה

דן גילמור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן גילמור

קלישאה ישנה וידועה מדברת על "הפיל שבחדר". הוא ענק ומפריע לכולם, אבל אף אחד לא מדבר עליו. הפיל בחדר ביום שישי, כאשר סאן מיקרוסיסטמס ומיקרוסופט הכריזו על הפוגת אש עוצרת נשימה, היה הקומודיזציה - הלחץ שמפעילים על חברות המחשבים מוצריהן הזולים והנפוצים של המתחרות.

מעבר למסך הרטוריקה והבטחתה של מיקרוסופט לשלם לסאן כמעט 2 מיליארד דולר, נוכל למצוא מגמות ארוכות טווח שמכרסמות בליבם של מנהלי החברות, סקוט מקנילי מסאן וסטיב באלמר ממיקרוסופט, שעמדו יחד על אותה במה ביום שישי והתנהגו כידידים.

סאן נהנתה פעם מהצלחה מטאורית בזכות מחשבי השרת המתקדמים והרווחיים מאוד שלה, שהתבססו על מעבדי ספארק וגרסת סולריס למערכת ההפעלה יוניקס. אולם כמה לקוחות החלו ללטוש עיניים ללינוקס (וחלונות), מערכות הפעלה הפועלות במחשבים זולים אך הולכים ומתחזקים מבוססי שבבים של אינטל.

מהלכיה האחרונים של סאן, כולל אסטרטגיית תוכנה חדשה בהובלת נשיאה החדש וסמנכ"ל התפעול, ג'ונתן שוורץ, היוו ניצול חכם של מצב קשה. אולם ההודעות הגדולות האחרות שהיו לסאן ביום שישי - הפסדים גדולים, פיטורי 3,300 עובדים וארגון מחדש נוסף - מעידות על קשיי המשימה.

עבור מיקרוסופט, אשר שוב הראתה את יכולתה הנדירה לקנות את דרכה אל החופש, האיום הפיננסי פחות קרוב. אך גם המונופול החזק בעולם מתחיל להרגיש את הכרסום של קהילות הקוד הפתוח מתחת לרגליו. אם הקומודיזציה של התוכנה תושלם, שולי הרווח המרשימים של מיקרוסופט, ושליטתה בשוק, עומדים בסכנה.

בטווח הקרוב, שתי החברות יצאו מורווחות. ועל כן, גם לקוחותיהן. שוורץ אינו רק מנסה לשכנע, כאשר הוא אומר שהלקוחות ירוויחו ממאמץ החברות לגרום למוצריהן לפעול טוב יותר ביחד. אם מיקרוסופט וסאן יעשו את שהן מבטיחות, לקוחות שרוצים להשתמש במוצרים של שתי החברות יבזבזו פחות זמן בתיאום בין המערכות ויותר זמן בביצוע של העבודה.

אך מי לא הוזכר?

אך בחנו את העסקה בקונטקסט שונה, אמר שוורץ ביום שישי. תחשבו על "הדינמיקה התחרותית" במגזר התעשייתי ועל "השם שלא הופיע בהודעה לעיתונות", הוא אמר.

הוא לא השתמש בשמות, אך ברור שהוא התייחס ל-IBM ול-HP. שתיהן נמצאות בשוק המחשוב והשרתים ושתיהן לא יכולות להיות מאושרות ממערכת היחסים המיוחדת הנרקמת בין מיקרוסופט לסאן.

עמדתה של IBM מעניינת במיוחד. היא הפכה את לינוקס ואת תוכנות הקוד הפתוח למרכיב בסיסי באסטרטגיה שלה, ובכך למעשה פגעה הן בסאן והן במיקרוסופט.

קהילות תוכנות החינם והקוד הפתוח בחנו בחשש רב את המתרחש למולן ואת ההשלכות של המאורע, בייחוד את סעיף ה"נכסים הרוחניים" בו השתמשו באלמר ומק'נילי.

האיום הגדול ביותר על לינוקס ושאר תוכנות הקוד הפתוח היום אינו איכות, אלא עורכי הדין. מיקרוסופט הבהירה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי בכוונתה להשתמש בחוקי הפטנט על מנת לתקוף את קהילות הקוד הפתוח. החברה מתכוונת להשתמש באותה הדרך בה השתמשה קבוצת SCO הידועה לשמצה, אשר מנהלת מלחמת חורמה כנגד לינוקס ואשר תבעה חברות, בהן IBM, על הפרות חוזים לכאורה אשר קשורים לתוכנותיה.

סאן, במהלך מאבקיה המשפטיים במיקרוסופט, לא התביישה בנוגע לשימוש בקוד פתוח. היא קנתה תוכנה אשר מתחרה בתוכנת מיקרוסופט אופיס, בשם StarOffice, והורידה בפראות מחירים. היא השתמשה בלינוקס עבור מערכת "Java Desktop System", מערכת הפעלה וקובץ אפליקציות אשר הופכים להיות תחרות אמיתית מול חלונות ואופיס. כיצד תנהג כעת סאן?

שוורץ אמר שהתחרות אינה נעלמת והתעקש שהעסקה רק תשפר את השוק עבור לינוקס ושאר מוצרי הקוד הפתוח. הוא גם ציין, ובצדק, שסאן היא אחת מהתורמות העיקריות לקהילת הקוד הפתוח עם, בין השאר, חבילת אפליקציות האופיס.

תשמרו על הכיסים

StarOffice היא תוכנה מסחרית. אך סאן העניקה את OpenOffice, עליה היא מבוססת, לקהילה. בינתיים, אני עוד לא יודע כיצד צעד זה ישפיע על הקוד הפתוח. קצת קשה לי להאמין שחברות אשר עשו את הונן מזכויות פטנט הפכו לפילנטרופיות גמורות.

העסקה של יום שישי יישבה את רוב חילוקי הדעות בין שתיים מהחברות המובילות בתעשייה. אני מקווה שצעד זה לא נועד לחסל יריב משותף - קומודיזציה.

אך אם אכן זאת היתה המטרה, על הלקוחות להתעלם מכל דברי ההרגעה ולבדוק שלא הולכים "להעלים" להם את הארנק מהכיסים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט