שותפים סיניים

ככל שהשוק הסיני הולך ונפתח להשקעות זרות מתברר שדווקא אופן ההשקעה המסורתית, בשותפות עם חברה מקומית, היא האטרקטיווית יותר

מקינזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקינזי

השקעות זרות בסין היו בעבר נחלתן הבלעדית של תאגידים אשר יצרו בריתות עם חברות ממשלתיות המצויות בקשיים. התוצאות היו מעורבות, וחלק מהכשלונות המתוקשרים ביותר העניקו לבריתות הנ"ל מוניטין מפוקפק. אך לאחרונה קיבלו חברות זרות אישור להשקיע במיזמים עצמאיים במגזרים ספציפיים, דוגמת המזון והתרופות, ובעתיד יוכלו להשקיע גם במגזרים נוספים דוגמת בנקאות, בנייה ושירותי אינטרנט.

הן למשקיעים הזרים והן למשקיעים המקומיים, השקעה במיזם בבעלותם המלאה היא רווחית יותר מאשר השקעה במיזם אשר קשור לחברות ממשלתיות מקומיות (ראו תרשים). למרבה הפלא, בשנת 2002, כמחצית מ-55 מיליארד הדולר הזרים אשר הושקעו בסין, הושקעו דווקא בבריתות עם חברות מקומיות, ותאגידים רבים נוספים מתכוונים להמשיך באותה המגמה.

אם כך, מדוע? המחקר שלנו מראה שהסיבה אינה טמונה בעובדה שזו הדרך היחידה בה ניתן להשקיע במגזרי ביטוח החיים, הטלקום והפיננסים בסין, אלא בכך שבמקרים רבים, בריתות עם חברות ממשלתיות מניבות תשואות נאות מאוד, לפחות כמו מיזמים בבעלות מלאה.

במהלך ששת החודשים שהסתיימו במארס 2003, סקרנו 31 חברות בחמישה מגזרים שונים - תעשיית הרכב, חומרי גלם, מוצרי צריכה ותרופות, אנרגיה, היי-טק וטלקום - על מנת ללמוד על היעדים הפיננסיים, מבנה השותפויות, ואופן תפקודן. רוב החברות אותן סקרנו היו זרות, מיעוטן מקומיות. כולם מתכוונות להגדיל את מספר השותפויות שלהן בשוק הסיני ב-5 השנים הקרובות.

90% מהחברות הזרות מאמינות שהבריתות שלהם בסין מניבות תשואות אשר לכל הפחות, משתוות, לתשואותן בשווקים מתפתחים אחרים.

החברות עם השותפויות הרווחיות והחזקות ביותר, מתמקדות בשלוש סוגיות: בחירת שותף סיני אשר יכול להוסיף ערך למיזם, מעקב אינטנסיווי אחר התפקוד הפיננסי והתפעולי של המיזם המשותף וארגון מחדש זריז של המיזם במידה וקיים הצורך.

בשנים עברו, לא עניינה במיוחד מידת התחרותיות של השותפה הסינית את התאגידים הזרים כאשר החליטו על ביצוע השקעה אסטרטגית ארוכת טווח בסין. לאחרונה, לעומת זאת, שווקים מקומיים רבים בסין הפכו לבעלי פוטנציאל רווחיות למשקיעים זרים ומספר חברות מקומיות פרטיות הגיעו לרמה בינלאומית של תחרותיות. המחקר שלנו מראה שבשוק צפוף ואטרקטיווי זה, רווחיותה של ההשקעה עולה ביחס ישר ליכולתה של השותפה הסינית להציע יתרון תחרותי מיידי. לדוגמה, יתרון תחרותי עשוי להיות גישה לכוח עבודה מקומי זול, שימוש ברשתות הפצה קיימות בשווקים מתפתחים, שימוש במפעלים קיימים וכו'.

דוגמה לכך היא השותפות בין חברת ג'נרל מוטורס ושנחאי אוטומוטיב אינדסטרי קורפוריישן (SAIC), שותפות אשר הובילה כבר לארבעה מיזמים שונים לייצור מכוניות, מיניבוסים ומשאיות. אך ככל שהשוק הסיני מתבגר ועובר יותר ויותר מיזוגים, קשה יותר למצוא שותפים חזקים.

הסוגיה השנייה בה מתמקדים המשקיעים הזרים היא אופן הפיקוח על המיזם. מאחר שחלק מהחברות הסיניות מתמקדות בראש ובראשונה ביכולות ובטכנולוגיות החדשות שחברות זרות מביאות למיזם המשותף, על המשקיעים הזרים להקפיד לנסח ולקבוע את יעדיהם הפיננסיים כבר עם תחילת השותפות, ולדרוש משותפיהם הסיניים אותם הנתונים התפעוליים והפיננסיים אותם הם דורשים מעצמם.

כ-80% מהחברות המובילות חושבות שיש להן ידע רב על ביצועי השותפויות הסיניות, לעומת 20% אצל החברות בעלות הביצועים הלוקים. חברות עם מיזמים מוצלחים נוקטות לרוב באמצעי תקשורת לא רשמיים - לדוגמה, קביעת התכנסויות שגרתיות כדי להעריך את הביצועים התפעוליים ופתרון בעיות מחוץ לפגישות הדירקטוריון.

ולבסוף, החברות המובילות נותנות לשותפויות שלהן זמן לצמוח אך מבצעות בזריזות ארגון מחדש בשותפויות אשר אינן עומדות ביעדים - בצעדים דוגמת חלוקה מחדש של הרכב הבעלות ותרומת השותפים להון, שינוי הדירקטוריון, שינוי ההנהלה, רכישה או מכירה של נכסים, בחינה מחדש של חוזי קבלנות ועדכון יעדים תפעוליים. כל החברות אותן סקרנו טענו שצעדים אלו קשים לביצוע, אם בשל מגבלות רגולטוריות, חשש מפגיעה ביחסי השותפות או העלות הגבוהה של צעדי הארגון מחדש. אך שותפויות אשר מתגברות על המכשולים הנ"ל קוצרות את הפירות: החברות המובילות ביצעו ארגון מחדש בקרב, בממוצע, 35% משותפויותיהן, וכעת 88% מהשותפויות עומדות ביעדים. לעומת זאת, רק 15% מהחברות החלשות ביצעו ארגון מחדש ורק 14% מהן עומדות ביעדים.

מעבר לכך, החברות הזרות המובילות בשוק הסיני מעריכות כעת כי גם השותפויות המוצלחות והרווחיות ביותר שלהן יצטרכו לעבור ארגון מחדש עקב המהירות הגבוהה בה משתנה וצומח השוק הסיני.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי