אל תצפו ממיקרוסופט להשתנות

רשויות ההגבלים העסקיים, במיוחד במולדתה של מיקרוסופט, כשלו שוב ושוב בנסיונן לקעקע ולו במעט את מבצרה של מיקרוסופט, ופסיקת הנציבות האירופית השבוע לא תהיה שונה

דן גילמור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן גילמור

השבוע, אם לא יקרה הבלתי צפוי, הנציבות האירופית צפויה לומר לעולם כי המונופול האדיר ביותר בו לא יורשה להמשיך ולנצל לרעה את מעמדו. המונופוליסטית המדוברת, מיקרוסופט, לא ממש תיבהל מכך.

אחרי הכל, רשויות ההגבלים העסקיים, במיוחד במולדתה של מיקרוסופט, כשלו שוב ושוב בנסיונן לקעקע ולו במעט את מבצרה של מיקרוסופט. מדוע נצפה כי משהו שונה יקרה הפעם?

ההוכחות ממשיכות להצטבר ולהראות כי חברת התוכנה הגדולה בעולם לא שינתה את השיטות שהביאוה הלום. עם 50 מיליארד דולר במזומן ונכונות מוצהרת להוציא כל מה שנדרש כדי למנוע כל שינוי בעל משמעות בהתנהגותה, מיקרוסופט היא בעלת שפע המשאבים הנדרש לבלום כל מה שממשלות יכולות לעשות נגדה, למעט שליחת כוחות מזוינים.

מדי פעם היו הבלחות של הפגנות מצפון תאגידי, כמעט הכרה בכך שהתדמית השנויה במחלוקת שלה עלולה לנבוע מהתנהגותה הלקויה. בנובמבר 2002, למשל, מנכ"ל מיקרוסופט שלח אי-מייל שרמז על שינוי בגישה.

באנדרסטייטמנט של המאה הוא ציין כי "לא כולם בענף דוהרים לתמוך בנו" במהלך משפט ההגבלים העסקיים. כפי שהוא ודאי ידע, קהילת הטכנולוגיה ברובה תיעבה את החברה על השימוש החוזר בטקטיקות לא חוקיות במטרה לבלום כמעט כל מתחרה בשווקיה.

בינות דמעות התנין שלו, באלמר אמר כי מיקרוסופט "למדה שצריך זווית ראייה אחרת לגבי ההובלה בתעשייה".

התוצאות לא היו מעודדות

- תגובתה של החברה לעסקת הפשרה שרקחה באוקטובר 2001, כשמשרד המשפטים ויתר על הקייס בו זכה במשפט. למרות שהעסקה לא דרשה ממיקרוסופט לשנות את התנהגותה, לא טרחה החברה לעמוד בדרישות הפעוטות ממנה. היא כפתה תנאים בלתי סבירים על חברות שהיו זקוקות לגישה לטכנולוגיות שלה, והובילה את השופט האחרון במשפטה לדרוש הקלה בתנאים למתחרות.

אולי, אם וכאשר אירופה תציג את עמדתה השבוע, יתחיל איזה שינוי. אך זוהי מלחמת התשה. אירופה תכריז על קנס ותתבע שינויים בהתנהגותה של החברה. מיקרוסופט תלך לביהמ"ש ותעכב את תשלומי הקנסות ככל האפשר, כדי למנוע נזק רציני. הפרות החוק שלה יימשכו ויימשכו. ויימשכו
- לאחרונה מימשה מיקרוסופט איומים קודמים נגד תוכנה חינם ותוכנת קוד פתוח. תשלומי העתק שגובה קבוצת SCO שלה מממנים את מסע הצלב נגד לינוקס, אחת המתחרות הפוטציאליות הרציניות למונופול מיקרוסופט. חשיפות נוספות הראו כי מיקרוסופט הפגישה בין חברת השקעות פרטיות לבין SCO, ובכך הובילה לזרימת מיליוני דולרים בהשקעות נוספות למימון המאבק המשפטי.

- מיקרוסופט תובעת את לינדואס.קום, חברה אמריקאית שמוכרת גרסה של לינוקס שיכולה לפעול עם חלק מתוכנות חלונות. לאחר שלא הצליחה לשכנע את בתי המשפט להכריז כי לינואס מפרה סימן מסחרי רשום, מיקרוסופט הטילה למערכה בארצות אחרות גדודים של עורכי דין. היא שיכנעה שופט באמסטרדם לפסוק כי על משתמשי האינטרנט בהולנד, בבלגיה ובלוקסמבורג ייאסר לראות את אתר לינדואס, צו שעלול להוביל לסגירתו המוחלטת של האתר, מכיוון שבלתי אפשרי למנוע מארצות שלמות גישה לאתר המתארח בשרתים בארץ אחרת.

התנהגות אנטי-תחרותית

מקרה לינדואס חושף את פרצופה האמיתי יותר מכל, מכיוון שהוא שוב מדגים את ההתנהגות האנטי-תחרותית חסרת הלאות בה נודעה מיקרוסופט לשמצה מלכתחילה. דובר מיקרוסופט ניסה לשכנע אותי במרץ כי טקטיקות אלה אינן פוגעניות, אלא ניסיון כן להגן על סמל מסחרי.

אולי, אם וכאשר אירופה תציג את עמדתה השבוע, יתחיל איזה שינוי. אך זוהי מלחמת התשה. אירופה תכריז על קנס ותתבע שינויים בהתנהגותה של החברה. מיקרוסופט תלך לביהמ"ש ותעכב את תשלומי הקנסות ככל האפשר, כדי למנוע נזק רציני. הפרות החוק שלה יימשכו ויימשכו. ויימשכו.

יום אחד, יש לקוות, ממשלות העולם - אולי ממשל אמריקאי שיתמוך בכנות בתחרות - יסיקו שנמאס להם מהפשיעה הסדרתית של מיקרוסופט. אולי תתבצע אכיפה עם שיניים. גם אם לא, אולי הממשלות יוכלו לנצל את כוחן בשוק. הן ולקוחות גדולים אחרים של טכנולוגיה יכולות לבחור בקוד פתוח וחלופות אחרות. הן יסבלו מכאבי גמילה קשים - האסטרטגיות בהן לוכדת מיקרוסופט את לקוחותיה הן אפקטיוויות - בתמורה לחירות ארוכת טווח מסוימת, ולא רק תחייה בחדשנות בשוק שסובל מחנק. הוודאות היחידה היא זו: מיקרוסופט לא תשנה את עצמה.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה