מניות החברות הישראליות במדד נאסד"ק 100 מרכיבות קרוב ל-2% משווי השוק שלו; מיקרוסופט ואינטל מובילות בשווי

מרקורי, טבע, צ'ק פוינט וקומברס מהוות 1.75% משווי כולל של 1.85 טריליון דולר של 100 מניות המדד

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

מניות החברות הישראליות הנסחרות במדד נאסד"ק 100 - מרקורי (MERQ:NASDAQ), טבע (TEVA:NASDAQ), צ'ק פוינט (CHKP:NASDAQ)וקומברס (CMVT:NASDAQ) - מהוות קרוב ל-2% משווי השוק שלו. שווי השוק הכולל של 100 החברות המרכיבות את מדד נאסד"ק 100 (NDX) הוא 1.85 טריליון דולר.

מדד נאסד"ק 100 מכיל 100 מהמניות הגדולות ביותר בבורסת הנאסד"ק בניו יורק. מדד זה, בשונה ממדד כל מניות הנאסד"ק (COMP) נסחר בצורת ETF (קרן הנסחרת בבורסה), המשמשת כמניית מעקב אחר המדד, וסימולה הוא QQQ.

המניה הגדולה ביותר על פי שווי שוק בנאסד"ק 100 היא מיקרוסופט, הנושאת שווי שוק של 291.3 מיליארד דולר, השקול ל-15.7% משווי כל מניות המדד. הבאה בתור אחריה היא אינטל, המהווה 10.8% מהשווי הכולל, והשלישית היא סיסקו, המהווה 9% משווי מניות המדד.

טבע, עם שווי שוק של 17.3 מיליארד דולר (ראו הערה בהמשך), מהווה קרוב לאחוז משווי השוק של מניות המדד. צ'ק פוינט מהווה 0.32%; קומברס 0.2%; מרקורי 0.23%; ובסה"כ 1.75%.

השפעת תנודות המניות על מדד נאסד"ק 100 איננה מחושבת רק על פי שווי השוק שלהן, אלא על פי אלגוריתם מורכב יותר. כך, למשל, אם מניה יחידה מייצגת יותר מ-24% משוויו הכולל של המדד או אם המניות הכבדות ביותר, ששוות יותר מ-4.5% משווי השוק הכולל, מצטברות לכלל 48% ויותר משווי המדד, משנה הבורסה את חישוב המדד. אם חמש המניות הכבדות ביותר במדד עוברות סף מסוים, מוקטנת השפעתן על המדד לפחות מ-40%.

הערה: הנתונים במאמר זה אלה הם מקורבים בלבד, שכן בורסת הנאסד"ק לא עידכנה את מספר המניות האמיתי הנסחר בשוק. כך, לדוגמה, מספר המניות של טבע הנסחר בשוק הוא כ-303 מיליון, בעוד שבאתר הנאסד"ק ובנתוני רויטרס המופיעים באתר יאהו פייננס, המספר המצוין הוא 258.6 מיליון מניות. משמעות הדבר היא ששווי השוק האמיתי של טבע הוא יותר מ-20 מיליארד דולר, לעומת שווי של 17.3 מיליארד דולר בנתונים ששימשו לחישוב במאמר זה.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט