תשואות של "מלאכים"

קרנות המשקיעות בחברות עם מודעות חברתית וסביבתית יכולות להניב תשואות דומות לאלה של מדד S&P 500

מקינזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקינזי

מאת סטיבן ד. קרדן ואוליב דארה

חברות הנוקטות במדיניות של אחריות חברתית, מוכנות לוותר על חלק מרווחיהן כדי לקדם סוגיות חברתיות או סביבתיות - כולם יודעים זאת. אולם לא ברור מה היקף הרווחים שעליהם יהיו מוכנות לוותר לשם כך, מה גם שמסקנות שוקי ההון בעניין זה, אינן חד משמעיות. מחקר שערכנו לאחרונה, העלה מספר תוצאות מפתיעות: במהלך תקופה בת עשור שהמחקר הקיף, תיק השקעות שכלל חברות עם מדיניות של אחריות חברתית הניב תשואות של 8%-14%. מדובר בתשואה נמוכה מזו שמרוויחים משקיעים "מלאכים" - משקיעים פרטיים אמידים אשר משקיעים ישירות במיזמים עסקיים, בדרך כלל בשלבים מוקדמים - אך תשואה דומה לתשואות של שוקי ההון.

במחקר בדקנו השקעות שביצעו חברי אינווסטרס סירקל (Investors Circle), רשת של משקיעים "מלאכים" בארה"ב, אשר משקיעים את כספם בחברות שנוקטות לדעתם במדיניות של אחריות חברתית. בין השקעותיהם, חברת ארת'ס בסט (Earths Best), יצרנית מזון תינוקות אורגני אשר נרכשה לאחרונה על ידי חברת היינץ, וחברת סוניק אינוויישנס (Sonic Innovations), יצרנית מכשירי שמיעה מוזלים, אשר הונפקה לציבור בשנת 2000.

היות שאינווסטרס סירקל אינה מנהלת את השקעות חבריה באופן מרוכז, חבריה היו סקרנים לדעת האם התשואות של תיק ההשקעות המצרפי שלהם הניבו תשואות שיכולות להתחרות בתשואות של משקיעים "מלאכים" אחרים. מהסקר עולה כי 77% מחברי הקבוצה העריכו כי השקעותיהם צפויות להניב תשואות של לפחות 10%, אך מרביתם אמרו כי היו מוכנים לספוג "דיסקאונט חברתי" על התשואות בתמורה ליתרונות חברתיים או סביבתיים הנובעים מעסקי החברה בה השקיעו.

כדי לקבוע מה גודלו של הדיסקאונט, אספנו נתונים לגבי 110 מתוך 128 החברות שמומנו על ידי חברי הקבוצה מאז הקמתה בשנת 1992. על סמך נתונים אלה בנינו תיק השקעות כללי של ההשקעות שבוצעו בתקופה בת עשור המתחילה ב-1992 ונגמרת בסוף 2001. תיק ההשקעות שיקף השקעות בסך 72 מיליון דולר - הסכום המצרפי שחברי הקבוצה השקיעו - בלא פחות מ-95 חברות פעילות כמו גם 15 קרנות הון סיכון שבין הקריטריונים לקביעת השקעותיהן נכללת מדיניות של אחריות חברתית.

בהמשך, בדקנו את התשואות שהניב תיק ההשקעות בשתי אסטרטגיות השקעה שונות. האסטרטגיה הראשונה - "קנה והחזק" - בדקה בנפרד את התשואות על השקעות ראשוניות בכל חברה בתיק ההשקעות, מתוך הנחה שמדובר בהשקעות לטווח ארוך. שווי ההחזקות נקבע לפי מחיר ההנפקה הראשונה לציבור (במידה שהחברה הונפקה), לפי המחיר שתמורתו נרכשה, או לפי הכנסותיה השנתיות (במידה שעדיין מדובר בחברה פרטית). בדיקת אסטרטגיית ההשקעות השנייה - אשר זכתה לכינוי נזילות בתוך שישה חודשים - נבנתה כדי לשקף השקעות ראשונות בנוסף להשתתפות בכל סבב גיוס נוסף שביצעה החברה לפני שיצאה בהנפקה ראשונה לציבור או נרכשה, כמו גם מכירה של ההחזקות בתוך שישה חודשים מביצוע ההנפקה או המכירה. אסטרטגיות ההשקעה של קנה והחזק ושל נזילות תוך שישה חודשים הניבו תשואות של 8% ו-14% בהתאמה. שני גורמים יכולים להסביר את התשואה הגבוהה יותר, שהניבה אסטרטגיית ההשקעה השנייה.

ראשית, היות שהמשקיעים יכולים להשתתף סבבי גיוס נוספים, החזקות המניות הראשוניות שלהם בחברה אינן מדוללות באופן משמעותי. בנוסף על כך, הנפקה ראשונה לציבור או רכישה מאפשרת להם להשיג תשואות גבוהות יותר מאשר אלה שמניבה אסטרטגיית קנה והחזק.

כמו בתיקי השקעות של "מלאכים" או בהשקעות הון סיכון, קשה מאוד להצליח לבחור מראש את המנצחים הגדולים, כך שתיק השקעות הכולל מגוון רחב של חברות, עשוי להצליח להניב ערך רב יותר. כשליש מהחברות בתיק ההשקעות פשטו את הרגל, וכשליש מהן הניבו תשואות חיוביות - חלוקה דומה לזו הקיימת במגזר קרנות ההון סיכון. התשואות שהניבו 14 חברות שנמכרו או הונפקו לציבור הקפיצו את התשואה הכוללת של תיק ההשקעות. המאפיין הייחודי הבולט ביותר של תיק ההשקעות שיצרנו היה מספר גבוה יחסית של חברות שנרכשו (9%) ומספר נמוך יחסית של חברות שהונפקו לציבור (6%).

למרות שתשואת תיק ההשקעות היתה נמוכה מהתשואות שהניבו קרנות הון סיכון באותה התקופה, היא לא נפלה מתשואת קרן דומיני סושל אקוויטי (Domini Social Equity Fund), המתהדרת בתואר "הקרן צמודת המדד הגדולה והותיקה ביותר הנוקטת במדינות של אחריות חברתית וסביבתי", ומהתשואה של מדד S&P 500. קשה לכמת את התשואות על השקעות "מלאכים" בשל טבעה האינדיווידואלי של פעילות השקעות זו, אך ראיונות שערכנו עם מומחים בתחום הצביעו על כך ש"מלאכים" מצפים בדרך כלל לתשואות גבוהות יותר מאלה של שוקי ההון אך נמוכות מאלה של מגזר ההון סיכון. מרבית ה"מלאכים" לעולם אינם מצליחים להגיע לתשואות כמו אלה של מגזר ההון סיכון, משום שרמת גיוון ההשקעות שלהם נמוכה יותר, ואין בידם די הון כדי להשתתף בסבבי גיוס נוספים, ולכן השקעותיהם בחברות מדוללות.

התוצאות של 110 החברות שבהן השקיעו אנשי אינווסטרס סירקל, ואשר נבדקו במסגרת המחקר, מהוות סימן מבטיח לכך שהשקעות בחברות הנוקטות במדיניות של אחריות חברתית יכולות להניב תשואות שעומדות בציפיות המשקיעים. המחקר שערכנו אמנם מצומצם מכדי שניתן יהיה להסיק ממנו קביעות נחרצות לגבי השקעות בשלבים מוקדמים בחברות עם מודעות חברתית, אך הוא מספק מתודולוגיה ותוצאות שעשויים לסייע למשקיעים אחרים שמבקשים תשואה כספית, כמו גם תשואה חברתית על השקעותיהם.

הכותב נמנה על צוות היועצים של חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי. למקינזי למעלה מ-7000 יועצים העובדים ב-91 משרדים הפרושים ב-43 מדינות, בהם משרדה של מקינזי בהרצליה פיתוח, אשר נפתח בשנת 2000. מקינזי מייעצת להנהלות בנושאים של אסטרטגיה, ארגון ותפעול.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי