רומן אברמוביץ' ביטל סופית את המיזוג בין סיבנפט ליוקוס ויחזיר מזומנים ומניות שקיבל

יחזיר 3 מיליארד דולר ו-26% ממניות יוקוס בתמורה ל-92% ממניות סיבנפט שהועברו ליוקוס בעסקה; סיבנפט לא תשלם מיליארד דולר קנס, לפי דיווח "פייננשל טיימס" ו"ודומוסטי"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

רומן אברמוביץ', מנכ"ל חברת הנפט הרוסית סיבנפט, החליט לבטל סופית את הסכם המיזוג הגדול ביותר בין תאגידים ברוסיה - בין סיבנפט לחברת הנפט יוקוס, כך דיווח ה"פיינשל טיימס". אברמוביץ' הסכים להחזיר לחברת הנפט יוקוס מזומנים ומניות שהוא קיבל במהלך תהליך המיזוג ביניהם, כך דיווח העיתון הרוסי "ודומוסטי".

"ודמוסטי" ציטט מקור המקורב לאברמוביץ', שאמר כי הבעלים של מועדון הכדורגל הבריטי צ'לסי מוכן להחזיר 3 מיליארד דולר ו-26% ממניות יוקוס - בתמורה ל-92% ממניות סיבנט שהועברו ליוקוס בעסקה. שני הצדדים גם הסכימו כי סיבנפט לא תצטרך לשלם מיליארד דולר קנס על כך שביטלה את המיזוג, למרות שבחוזה נכתב כי ביטול החוזה כרוך בתשלום זה.

מניית יוקוס רושמת ירידה של 4.7% עקב ביטול המיזוג הצפוי בין החברות.

44% ממניות יוקוס, השייכות ליו"ר מיכאיל חודורקובסקי ולשותפיו, הוקפאו על ידי ממשלת רוסיה בעקבות מעצרו של חודורקובסקי, החשוד בהונאה ובהעלמת מס. 60 מנהלים נוספים של יוקוס וחברות הקשורות אליה נמצאים גם הם תחת חקירה. מעצרו של חודורקובסקי עורר הדים, שכן גורמים בקרבתו של חודורקובסקי טענו כי המעצר התבצע על רקע רדיפה פוליטית ונסיון הממשל לתפוס את משאבי הנפט של יוקוס. גורמים ביוקוס טענו כי סיבנפט ביטלה את המיזוג בשל לחצים של ממשלת רוסיה.

"ודמוטסי" טוען שאברמוביץ' איבד את אמונו בעסקה, לאחר שבעלי המניות של יוקוס סירבו לוותר על הניהול התפעולי של החברה הממוזגת.

ה"פייננשל טיימס" מדווח כי חברת הנפט הגדולה בעולם, אקסון מוביל, מעוניינת במיזוג עם סיבנפט ומקיימת קשרים קרובים עם אברמוביץ'. ביטול ההסכם פותח גם צוהר להסכם עם שברון-טקסקו, חברת הנפט השנייה בארה"ב. חברת האנרגיה הצרפתית, טוטאל, שהיתה הקרובה ביותר לחתום על הסכם עם סיבנפט לפני שהוכרז המיזוג עם יוקוס באפריל, גם כן מעוניינת בעסקה.

סטיבן דשווסקי, ראש חטיבת המחקר בחברת הברוקרים הרוסים אטון, הטיל ספק בכוונתו של אברמוביץ' להחזיר את הכסף שקיבל. "ברוסיה אתה לא סתם מחזיר 3 מיליארד דולר לאדם שיושב בכלא". אנליסטים אחרים אומרים שהתנהגות כזו יכולה להדאיג שותפות עתידיות לסיבנפט.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה