המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ נפגש בחשאי בישראל עם מספר שתיים ביוקוס, ליאוניד ניבזלין

ניבזלין מחזיק במניות השליטה ביוקוס, אשר המיזוג בינה לבין סיבנפט הושעה בסוף השבוע; על פגישתו עם אברמוביץ', איל הנפט ובעל קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי, דיווח "וושינגטון פוסט"

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ, מנכ"ל חברת הנפט סיבנפט, הגיע לישראל בחשאי בשבוע שעבר ונפגש עם ליאוניד ניבזלין, סגנו ושותפו של מיכאיל חודורקובסקי, איל הנפט העצור עתה ברוסיה. ניבזלין נמלט בחודש שעבר לישראל בעקבות מעצרו של חודורקובסקי, והוא בעל המניות השני בגודלו ביוקוס, ענקית הנפט הרוסית. על פגישתו עם אברמוביץ' דיווח "וושינגטון פוסט", על פי ריאיון טלפוני עם ניבזלין.

"ועידת הפסגה" של אילי ההון של רוסיה התקיימה על רקע שערוריית מעצרו של חודורקובסקי. איל הנפט והאדם העשיר ביותר ברוסיה נעצר בחודש שעבר ברוסיה בחשד להונאה והעלמות מס, במהלך שנחשב על ידי גורמים מסוימים כניסיון של ממשלת רוסיה לשלוט בשוק הנפט, ולדכא גורמים אנטי-ממשלתיים.

ניבזלין, שותפו של חודורקובסקי, שוהה היום בישראל, ולפי דיווח "וול סטריט ג'ורנל" קיבל את זכויות ההצבעה של חודורקובסקי, המחזיק במניות החברה באמצעות סדרה של קרנות במקלטי מס. התביעה הרוסית הקפיאה 42% מהמניות בהן מחזיקים חודורקובסקי ושותפיו. לדברי התביעה, הוקפאו הנכסים כדי להבטיח תשלום פיצויים של מיליארד דולר שעשוי להידרש מחודורקובסקי אם יורשע באישומים התלויים נגדו. הונו של ניבזלין מוערך במיליארד דולר.

סיבנפט עצרה את תהליך המיזוג בעקבות הקשיים

בסוף השבוע נודע כי סיבנפט עצרה את תהליך המיזוג עם יוקוס. ממשלת רוסיה הכחישה ביום שבת את כוונתה להלאים את יוקוס, לאחר שמעצרו של חודורקובסקי עורר ספקולציות כי הממשלה מבקשת לתפוס את השליטה במשאבי הנפט העיקריים של רוסיה.

יוקוס וסיבנפט חתמו על הסכם מיזוג במהלך שיצר את חברת הנפט ה-4 בגודלה בעולם במונחי תפוקת נפט. החברה היתה צפויה לרשום הכנסות שנתיות של 15 מיליארד דולר, והיא בעלת שווי שוק של 35 מיליארד דולר. אולם לפי דברי יוקוס, לחצים של ממשלת רוסיה הביאו להשעיית מהלך המיזוג.

הפסקת תהליך המיזוג היתה מפתיעה, שכן תנאי הבעלות על החברה הממוזגת כבר נקבעו ונחתמו חוקית. לפי תנאי העסקה רכשו חודורקובסקי ובעלי המניות של יוקוס 92% ממניות סיבנפט מידי אברמוביץ' ושותפיו תמורת 11 מיליארד דולר במזומן ובמניות. לאחר המיזוג היה אברמוביץ' צפוי להחזיק ב-26% ממניות החברה הממוזגת.

ניבזלין אמר לבי.בי.סי כי בכיר בסיבנפט אמר לו כי ההחלטה לבטל את המיזוג התקבלה בעקבות לחצים פוליטיים, וכי הכרחי לבטל את המיזוג לפני הבחירות לפרלמנט בשבוע הבא. לפי דיווח של "סאנדיי טלגרף" נפגש אברמוביץ' עם נשיא רוסיה לפני הודעתו על ביטול העסקה. לדברי ניבזלין, ישנם סיכויים קלושים להשיב את העסקה למסלולה. בריאיון ל"וושינגטון פוסט" אמר ניבזלין כי לא קיבל מאברמוביץ' אזהרה מוקדמת באשר לביטול המיזוג.

מנגד, ישנם דיווחים כי העסקה נכשלה בשל חילוקי דעות עסקיים, וכי סיבנפט פירקה את החבילה כי לא קיבלה את השליטה שדרשה בחברה הממוזגת.

אילי ההון הרוסיים-יהודיים על הכוונת

רומן אברמוביץ' הוא אחד מהאנשים העשירים בעולם, עם הון ששוויו מוערך ב-5.7 מיליארד דולר. אברמוביץ' השתלט על חברת הנפט סיבנפט ביחד עם בוריס ברזובסקי במהלך ההפרטה הגדול שביצעה ממשלת רוסיה בשנות התשעים. אברמוביץ' רכש מברזובסקי את חלקו בחברה כאשר ברזובסקי ברח מרוסיה ב-2000 כדי להימלט מאישום בהונאה. בנוסף מחזיק אברמוביץ' במחצית מחברת האלומיניום הגדולה ביותר ברוסיה, וברשת הטלוויזיה ORT באמצעות חברת החזקות בריטית. השנה רכש את קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי.

אברמוביץ' עצמו עשוי להפוך ליעד הבא של ממשלת רוסיה בחקירתה את ענף הנפט ברוסיה. חבר בפרלמנט הרוסי קרא לממשלה לפתוח בחקירה לגבי חשדות שאברמוביץ' והחברה שבבעלותו, סיבנפט, ביצעו הונאה בשנות התשעים.

חודורקובסקי הוא הגדול שבאילי הנפט ברוסיה, והאיש העשיר ביותר במדינה. הונו מוערך ב-8 מיליארד דולר, לפי רשימת "פורצ'ן", לאחר שרכש ב-1995 את יוקוס מידי הממשלה במכרז, במחיר נמוך, בזכות קשרים שיצר כיועץ כלכלי לרה"מ בריה"מ לפני פירוקה.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?