וול סטריט: טבע בחרה בסיקור והמשקיעים הפילו את סביינט ב-13% למרות הדו"חות הטובים

המניה ירדה ל-5.2 דולרים; HSBC החל סיקור של DSPG בהמלצת "צבור" והביא לעלייה של 1.6% במניה; ראדא, EVS ודלתא 3 זינקו במחזורים גבוהים

עידו אלון
עידו אלון

יום המסחר בוול סטריט החל בירידות שהתחזקו ככל שהוא התקרב לסיומו. הזרקור הופנה דווקא לשוק הסולידי, בתוך הערכה כי מועד העלאת הריבית על הבנק המרכזי בארה"ב אינו רחוק. התשואה במרבית האיגרות עלתה מרף הפדיון של שנתיים ומעלה. הערכות הן כי קצב הצמיחה של כלכלת ארה"ב (7.2% במונחים שנתיים) יחייב את נגיד הבנק המרכזי להעלות ריבית, דבר הטומן בחובו עלייה באטרקטיוויות של האפיק הסולידי על פני המנייתי וגם עלייה בהוצאות המימון של החברות. לאור זאת ירד נאסד"ק ב-1.5% לרמה של 1,941 נקודות ודאו ג'ונס איבד 0.5% ל-9,756 נקודות.

את עיקר העניין מבין הישראליות ריכזה מניית סביינט (SVNT:NASDAQ), שהושפעה בעוצמה מביטול העסקה עם טבע. המשקיעים שבו מחופשת סוף השבוע ומיהרו למכור את מניות סביינט שבידם, דבר שהביא לנפילה של 13.5% במחזור גבוה פי 4 מהממוצע בה. בכך נפלה סביינט לשווי שוק של 312 מיליון דולר, לעומת שווי של 365 מיליון דולר שלפיו היתה אמורה להתבצע העסקה. טבע סיכמה עם סיקור על רכישתה ב-3.4 מיליארד דולר, דבר שייתר לעת עתה את רכישת סביינט.

סביינט פירסמה דו"חות טובים לרבעון השלישי של 2003. ואולם למשקיעיה לא היה כל כך פשוט לבחון את הנתון הזה לעומק מכיוון שהחברה לא קיימה כל שיחת ועידה. הכנסותיה של סביינט הסתכמו בשיא של 33.8 מיליון דולר, צמיחה נאה של 9% לעומת הרבעון השני. צמיחה זו נסובה בעקבות הצלחה של מכירות האוקסנדרין לטיפול באובדן משקל לא רצוני.

אפילו חטיבת רוזמונט הציגה עלייה של 6% בהכנסות - לראשונה מאז נרכשה במהלך תמוה מעט ב-2002 תמורת 94 מיליון דולר. בשורה התחתונה רשמה סביינט רווח של 4.4 מיליון דולר ברבעון השלישי, לעומת 2.5 מיליון דולר ברבעון הקודם. בבית ההשקעות אילנות בטוחה הותירו את המלצת ה"קנייה" למניה, והעריכו כי הירידה מהווה תגובת יתר לביטול העסקה.

טבע (TEVA:NASDAQ) נסחרה בלא שינוי ומרקורי (MERQ:NASDAQ) איבדה 1.5%. לעומתן, ואי.סי.איי (ECIL:NASDAQ) המשיכה בעליות החדות שאיפיינו אותה בשבוע האחרון. המניה הוסיפה 5% על אף ירידה בשוק כולו במחזור הגבוה פי 5 מהממוצע בה.

אי.סי.איי נסחרת כיום במחיר של 6.1 דולרים, כאשר אך לפני כשבוע ימי מסחר שהתה המניה ברף של 4.8 דולרים. מחיר זה משקף לחברה שווי שוק של 673 מיליון דולר.

מניה נוספת שעלתה בניגוד למגמה היא די.אס.פי.ג'י (DSPG:NASDAQ), שזכתה להבעת אמון מרשימה מצד בנק HSBC שהחל סיקור שלה בהמלצת "צבור". הסיבה העיקרית להמלצה זו היא השוק החדש שאליו עתידה DSPG לחדור בתחילת 2004. חברת DSPG מפתחת שבבים המשולבים בטלפונים אלחוטיים ביתיים, וזוכה להצלחה ניכרת ולמובילות בולטת בשוק האמריקאי. ואולם החברה לא מכרה אף לא שבב אחד לטלפונים המיועדים לשוק האירופי. לאחר שביססה את שליטתה בשוק האמריקאי, משיקה DSPG שבבים לפי תקן אירופי שנקרא DECT.

השוק בארה"ב אמנם נחשב גדול משמעותית, אולם DSPG נחשפת בכך לפוטנציאל מכירות גדול נוסף לשווקים חדשים. יתרון נוסף הוא העובדה ש-DSPG כבר חדרה ללקוחות שמוכרים גם בארה"ב וגם באירופה. מניית DSPG רשמה לפני כחודש נפילה חדה של 3.5 דולרים לאחר שהחברה העריכה כי שולי הרווח הגולמי שלה ישחקו מעט ב-2004 עקב השקתם של מספר מוצרים חדשים. המניה הוסיפה 1.6% למחיר של 23.2 דולר, במחזור נמוך מהממוצע.

אורבוטק (ORBK:NASDAQ) דווקא ירדה למרות הודעתה על חוזה משמעותי עם חברת האנסטאר הטאייוואנית. במסגרת העסקה תספק אורבוטק להאנסטאר 4 מערכות בדיקה לצגים שטוחים המשמשים בין היתר במחשבי כף יד ובטלוויזיות. מכיר ממוצע של המערכות של אורבוטק נע בין כמה מאות אלפי דולרים ליותר ממיליון דולר ליחידה. המניה ירדה ב-3% למחיר של 22.4 דולר.

אמדוקס (DOX:NYSE) רשמה ירידה קלה למרות שהחברה דיווחה כי יוניון בנק - הבנק המסחרי השלישי בגודלו בקליפורניה, הרחיב את היישום של מערכות ניהול קשרי הלקוחות שלה (CRM) לכל מוקדי שירות הלקוחות הטלפוניים שלו, לאחר שהקשר בין שתי החברות החל כבר ב-1999.

חברת קריקס דיווחה על תוצאותיה לרבעון השלישי. החברה אינה רושמת כל הכנסה, והפסדה הנקי הסתכם ב-1.6 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2003. ישנו דימיון רב בין התנהלותה של קריקס לזו של חברת פיתוח תרופות נוספת, פארמוס. לוח הזמנים של שתי החברות דומה למדי, כאשר פארמוס מקווה לקבל אישור FDA לתרופת הדקסנבינול שלה במהלך 2005. גם קריקס מעריכה כי תוכל לקבל אישור FDA לתרופת KRX-101 בסוף 2004. תרופה זו מיועדת לטיפול בסיבוכי כליות הנגרמים כתוצאה ממחלת הסכרת. קריקס הוסיפה 215% מתחילת 2003, ובתקופה זו עלתה פארמוס ב-290%. קריקס עלתה ב-1% במחזור כפול מהממוצע, ופארמוס (PARS:NASDAQ) רשמה ירידה קלה של 1%.

בין החברות הקטנות שנסחרות בחודשים האחרונים בתנודתיות גבוהה, עלתה ראדא (RADIF:NASDAQ) ב-17%, מאינד (MNDO:NASDAQ) הוסיפה 12%, EVS קפצה ב-13% וגם דלתא 3 (DDDC:NASDAQ) הוסיפה 20% - כולן במחזורים גבוהים.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן