על דה רגולציה והפסקות חשמל

יצרני וקמעונאי החשמל, הצרכנים ורשויות הרגולציה המבקשים למנוע קריסות נוספות בשוקי חשמל שעברו ליברליזציה צריכים להבין כי מדובר בשוק בעל מאפיינים ייחודיים

מקינזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקינזי

דה רגולציה של ייצור החשמל ברחבי העולם נחשבה תמיד לתהליך שמיטיב עם צרכני החשמל. במקום רשויות ממשלתיות הגובות מלקוחות תעריפים שכוללים גם את העלויות של תפוקה גדולה לאין ערוך מהביקוש, יוכלו כוחות השוק ליצור התאמה רבה יותר בין היצע לביקוש אשר תביא להוזלת מחירי החשמל. לו מישהו אמור היה לצאת נפגע מתהליך הדה רגולציה, היו אלה יצרני החשמל, אשר נדרשו לוותר על רווחים בטוחים שאפשרו להם בעבר להתמודד עם תקופות שפל בעסקים.

תחילה, שוקי החשמל שעברו דה רגולציה אכן נהגו בהתאם לתסריט זה: מחירי החשמל הסיטונאים נפלו ב-20% עד 50%, חל שיפור ברמת השירות, ורווחי יצרניות החשמל צנחו. עם זאת, אירועים שהתרחשו בהמשך מצביעים על כך ששוקי החשמל אינם מתנהגים בהכרח בדומה לשוקי סחורות אחרים. בקליפורניה, למשל, מחירי החשמל הסיטונאים בשנת 2000-2001 היו גבוהים פי חמישה משהיו בשנת 1998 למרות פתיחת שוק ייצור החשמל לתחרות. אנליסטים במגזר, הצופים כי מחירי החשמל הסיטונאים ימשיכו לצנוח, יעצו השנה לחברות אנרגיה למכור את עסקי ייצור החשמל שלהן.

בהולנד, היה מחיר החשמל הסיטונאי בשנתיים האחרונות גבוה ב-30% מהתחזיות למרות עודפי היצע משמעותיים. בשבדיה - הנחשבת למופת בתחום הדה רגולציה - מחירי השיא של שנת 2001 היו גבוהים כמעט פי עשרה מרמת המחירים הרגילה. בברזיל, גרמה בצורת לירידה בתפוקת החשמל ממקורות הידרואלקטרים, דבר שגרם לנסיקת מחירי החשמל ולהפסקות חשמל יזומות. גם בברזיל, מרבית האנליסטים עסקו עד לפני שנים ספורות רק בחשש מפני עודף תפוקת חשמל.

שתי בעיות

אירועים קיצוניים ובלתי צפויים אלה מעלים את האפשרות כי משברים דומים לזה שהיה בקליפורניה עלולים להתרחש כמעט בכל מקום בעולם. בעיות זמניות

אירועים קיצוניים ובלתי צפויים אלה מעלים את האפשרות כי משברים דומים לזה שהיה בקליפורניה עלולים להתרחש כמעט בכל מקום בעולם
אולם למרות שבעיות אלה אכן גרמו להחמרת המצב, שורש הבעיה במשבר בקליפורניה ובשווקים אחרים שעברו דה רגולציה היה במאפיינים הייחודיים של החשמל כסחורה:

1. הביקוש לחשמל משתנה מיום ליום ומעונה לעונה. היות שאין דרך מעשית מבחינה כלכלית לצבור כמויות גדולות של חשמל, נדרשות חברות החשמל לייצר עודף תפוקה מכוון באופן תמידי.

2. אין תחליף לחשמל בכל הקשור להפעלת מרבית המכשירים, ועלותן של הפסקות חשמל - לכלכלה, לביטחון הלאומי והמקומי, ולבריאות הציבור - גבוהה ביותר.

3. בדומה לביקוש לחשמל, גם תפוקתו תלויה בתנאי מזג אוויר: במערכות תפוקת חשמל המתבססות על מקורות הידרואלקטרים, עלולות שנות בצורת לגרום לנפילה חדה בתפוקה.

4. ייצור חשמל כפוף בדרך כל לפיקוח הדוק בתחום שמירת איכות הסביבה.

מאפיינים אלה אחראים לשתי תופעות לא צפויות ובלתי רצויות בשוקי חשמל שעברו תהליך דה רגולציה: הפער בין תפוקת החשמל לביקוש לו מתכווץ מאוד, ובין השאר כתוצאה מכך, נרשמת תנודתיות קיצונית במחירי החשמל. כאשר קיים מחסור בחשמל, כמעט שאין גבול למחירים שאליהם הוא יכול להגיע.

מחסור בחשמל

כל מערכת חשמל זקוקה לתפוקה עודפת לימים שבהם נרשם זינוק זמני בביקוש. לפני תהליך הדה רגולציה הממשלה קבעה את מחיר החשמל, וגלגלה את העלויות הכרוכות בתפוקה עודפת שאינה נמכרת אל הצרכנים. התוצאה היתה עודף תפוקה גדול מהנדרש, כמו גם מחירים גבוהים. בשווקים רבים, תהליך הדה רגולציה נועד להבטיח כי תעריפי חשמל נמוכים יותר למשתמשי קצה באמצעות צמצום עודף התפוקה. כעת מסתבר כי התפוקה העודפת אכן צומצמה, אולם במידה מוגזמת.

צמצום הפער בין תפוקת החשמל לביקוש לו בשווקים שעברו תהליך של דה רגולציה הוא הגורם לתופעה מסוכנת בשווקים אלה: מעבר חד בין מצב של עודף תפוקה לבין הפסקות חשמל, בעיקר במערכות חשמל המושפעות בצורה קיצונית משינויי מזג אוויר.

מחיר תנודתי כמעט ללא גבול

בשוקי חשמל שעברו דה רגולציה, מזנק מחיר החשמל הסיטונאי ברגע שנרשם גידול בביקוש, גם אם עדיין נותרה תפוקה עודפת ניכרת. שני מאפיינים שייחודים לחשמל נושאים במרבית האחריות לתופעה זו. ראשית, אי היכולת לצבור כמויות גדולות של חשמל משמעה כי אספקת החשמל לעולם אינה מובטחת. קרוב לודאי שמחירי החשמל ישקפו חוסר ודאות זו, ויושפעו גם מהמאפיין הייחודי השני של החשמל: היעדרו של תחליף ראוי.

כתוצאה מכך, נוטים מחירי החשמל להתחיל להעלות כבר ברמות ניצול כושר תפוקה נמוכות לעומת מחירים של סחורות אחרות. בדרך כלל, עליות מחירים בשוקי סחורות מיוחסות למונופולים מלאים וחלקיים הקיימים בהם, אולם דבר זה אינו נכון בהכרח גם לשוק החשמל.

חיזוי מגמות תמחור בשוקי חשמל שעברו תהליך דה רגולציה חייב לקחת בחשבון מאפיינים ייחודים אלה.

הבעיות העולות מליברליזציה של השוק אינן מעידות על כך שמדובר בתהליך רע ביסודו. שוקי חשמל שעברו תהליך ליברליזציה נפתחו לתחרות ולכן בדרך כלל התאפיינו גם במחירים זולים יותר. החוכמה היא למצוא את האיזון הנכון בין מחירים זולים לבין עודפי ייצור מספיקים. רשויות הרגולציה יכולות לסייע בצד ההיצע בכך שיקבעו רף עודף תפוקה מינימלי. גישה משלימה עשויה לכלול תמריצים לצרכני החשמל לצמצם את הביקוש לחשמל בזמנים של ביקוש שיא. חבל ששמו הטוב של תהליך הדה רגולציה יוכתם עקב תנודות חדות במחירי החשמל.

הכותב נמנה על צוות היועצים של חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי. למקינזי למעלה מ-7000 יועצים העובדים ב-91 משרדים הפרושים ב-43 מדינות, בהם משרדה של מקינזי בהרצליה פיתוח, אשר נפתח בשנת 2000. מקינזי מייעצת להנהלות בנושאים של אסטרטגיה, ארגון ותפעול.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי