שקיפות, רבותיי, שקיפות

מה שקובע הוא לא השורה התחתונה, אלא איך מחשבים אותה. הצעדים שצריכות חברות לנקוט כוללים פירוט מלא של הסעיפים הלא תפעוליים ושל היחידות העסקיות הנפרדות

מקינזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקינזי

מאת טימותי מ. קולר

רואי חשבון, רגולטורים ומנהלי חברות בכירים שוב מסוכסכים במחלוקת, הפעם בנוגע לרישום אופציות מניות שהונפקו בשנה מסוימת ונמכרו באחרת, לאחר שערכן השתנה דרמטית. זוהי המערכה הטרייה בדרמה היומית: הקונפליקט בין רצונם של המשקיעים לקבל תמונה מדויקת יותר לגבי שווי חברות לבין שאיפתן של חברות לשלוט בדרך בה משפיעים פריטים מסוימים על הרווח הנקי שלהן.

לפני כמה שנים התמקד הוויכוח בשאלת חישובו של מוניטין במאזן, וככל שיזדקנו בני הבייבי-בום, יתמקד הוויכוח בחישוב הפרשות הפנסיות. למרבה הצער, אמונם של המשקיעים קועקע תחת תאוות הבצע המסמאת של התאגידים, חטאים אתיים של חברות רו"ח, ופשעיהם של מנכ"לים ידועים ואנליסטים. המחוקקים מנסים להשיב את אמון המשקיעים, אולם אם חברות לא יהפכו שקופות יותר ויספקו מידע רב יותר, אי אפשר להאשים את המשקיעים אם אמונם לא יושב.

במציאות, עם הדרגה הנכונה של גילוי נאות, השווקים יוכלו לזהות מניפולציות בשורה התחתונה. למרות התנגדות רבה, השפעת שינוי רישום המוניטין היתה זניחה: הרווח הנקי המדווח של כמה חברות גדל ב-50% או יותר, אבל מחירי מניותיהן לא זזו בהשוואה לחברות אחרות. הסיבה לכך היא ששינוי חשבונאי לא משפיע על תזרים המזומנים.

אותו הדבר צפוי לקרות אם חוקים חדשים לגבי תמחור אופציות יאומצו. בפגישה שנערכה לאחרונה בין אנשי הון סיכון ואקדמאים, אמר אנליסט טכנולוגיה בכיר כי לא אכפת לו אם אופציות יירשמו כהוצאות ומה יהיה שוויין. כל עוד ישנן הערות שוליים לגבי מספרן, מחירי המימוש ומשכי חייהן, הוא יכול לשפוט את השפעתן על ערכה של החברה.

לקראת גילוי אמיתי

משקיעים מבססים תחזיות של תזרים מזומנים ורווח על ביצועי העבר. חברה יכולה לספק להם את רוב המידע הנחוץ להעריך ביצועי חברה באמצעות פירוט כל הסעיפים התפעוליים והאחרים, ובאמצעות חשיפה כנה יותר בניתוח

כיום, רוב החברות ממעטות בפרטים בהצהרות הפיננסיות שלהן, ודוחקות את מרביתן להערות שוליים. כמו כן מעורבים סעיפים תפעוליים עם סעיפים חד פעמיים
כיום, רוב החברות ממעטות בפרטים בהצהרות הפיננסיות שלהן, ודוחקות את מרביתן להערות שוליים. כמו כן מעורבים סעיפים תפעוליים עם סעיפים חד פעמיים. לפיכך צריכים הדו"חות הפיננסיים להכיל יותר פרטים, ולהפריד באופן ברור את הסעיפים הבאים:

- התאמות חד פעמיות בהוצאות פנסיה. מספרים אלה משקפים בד"כ את ביצועי קרנות הפנסיה ולא את הביצועים התפעוליים של החברה, אבל הם משפיעים ניכרות על התוצאות הפיננסיות. למשקיעים ייטב אם יוכלו להעריך את כישורי ניהול הפנסיות של החברות בנפרד מכישוריהן התפעוליים.

- רווחים והפסדים ממכירה חד פעמית של נכסים. חברות גדולות משפרות את השורה התחתונה על ידי קבירת הכנסות ממכירת נכסים בתוצאות התפעוליות. הן טוענות כי השפעת נתונים אלו מזערית, אולם על המשקיעים להחליט אם זה נכון. יתר על כן, על חברות להפריד את הנתון גם מנתוני הסעיפים החד פעמיים.

- הוצאות על אופציות. עלות אופציות צריכה להיחשף במלואה בסעיף נפרד של הדו"ח, לא בכלל שאין אלה הוצאות תפעוליות, אלא מכיוון שסכומים אלה הם גדולים בד"כ וקשה להעריכם.

באותו אופן צריכים מאזנים להבדיל בין נכסים והתחייבויות הקשורים בפעילות העסקית המרכזית של החברה, ואחרים. יש גם ליישב את חישוב תזרים המזומנים עם המאזנים בצורה שקופה יותר.

התאגידים הגדולים והמורכבים של זמננו כוללים יחידות עסקיות רבות, אשר לעיתים רחוקות דומות בפוטנציאל הצמיחה והרווחיות. קשה לזהות את בריאותן העסקיות של יחידות נפרדות בשל הדיווח המזערי שמספקות חברות עליהן.

בראייה קדימה, מידע על יחידות עסקיות צריך להיות בולט ומפורט יותר. חברות צריכות לכל הפחות לספק דו"ח נפרד על הרווח התפעולי של כל יחידה, בפורמט הדומה לזה שניתן לגבי החברה כולה. באותו אופן יש עליהן לחשוף את מאזנן של החטיבות הנפרדות. כל אלה צריכים להתאים לדו"חות הכוללים של החברה, כמובן.

לפי חוקי החשבונאות בארה"ב, חייבות חברות לפרסם עם כל דו"ח גם מסמך "ניתוח ודיון של ההנהלה בתוצאות התפעוליות ובמצב הפיננסי". אולם רבים מדו"חות אלה לא מספקים יותר מאשר כתב ויתור משפטי. למשקיעים מגיע יותר.

גילויים נוספים אלו כבר משמשים כנורמה בתעשיות רבות. חברות קמעונות חושפות השוואה בין מכירות באותן חנויות; חברות התרופות מציגות מכירות של מוצרים בולטים. אולם בחשיפה זו אין די. הביקורת הטוענת כי חשבונאות מפורטת זו תעלה ביוקר ותחשוף את החברה לעיני מתחרותיה איננה מקובלת עליי. הנתונים כבר נמצאים בידי החברות, ואי חשיפתם מעוררת ספק לגבי יושרתה של החברה.

כמובן שמותר לחברות להגן על מידע רגיש וחיוני. במספר מוגבל של מקרים, יותר לכמה מהן להימנע מחשיפה שתפגע בעמדתן התחרותית. אולם דיווח פיננסי מלא יותר לא יגרום לדליפת מידע תחרותי ברוב המקרים.

הכותב נמנה על צוות היועצים של חברת היעוץ הבינלאומית מקינזי. למקינזי למעלה מ-7,000 יועצים העובדים ב-91 משרדים הפרושים ב-43 מדינות, בהן משרדה של מקינזי בהרצליה פיתוח, שנפתח בשנת 2000. מקינזי ייעצה ומייעצת לשני שלישים מחברות ה-Fortune 100 ולשלוש מבין חמש החברות הגדולות ברשימה.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי