הסנקציות על עיראק כבר לא מה שהיו

אין בנמצא נתונים סטטיסטיים רשמיים על כלכלת עיראק, אך נראה כי היקף היבוא למדינה שאינו מתבצע בפיקוח האו"ם כבר עולה על היקף היבוא במסגרת הסכם "נפט תמורת מזון"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

כלכלת עיראק המוכה מתחילה להתאושש בעקבות גידול הדרגתי ביצוא הנפט שלה במסגרת הסכם "נפט תמורת מזון", כמו גם עלייה בהיקף הנפט שהיא מספקת שלא בפיקוח האו"ם.

אין בנמצא נתונים סטטיסטיים רשמיים על כלכלת עיראק, אך נראה כי היקף היבוא למדינה שאינו מתבצע בפיקוח האו"ם כבר עולה כיום על היקף היבוא בפיקוחו.

במהלך חמש השנים האחרונות אישר האו"ם פרויקטים בעיראק וסיוע הומניטרי למדינה בהיקף של 21.2 מיליארד דולר במסגרת הסכם "נפט תמורת מזון". פרויקטים וסיוע נוספים בהיקף של 12.8 מיליארד דולר נמצאים בתהליכי אישור.

במקביל, חתמה עיראק בשנה האחרונה על תשעה הסכמי סחר חופשי עם מדינות באזור. כך למשל, הגיע בשנה שעברה היבוא לעיראק מסוריה - החתומה על הסכם סחר חופשי עם עיראק - לסכום של כמיליארד דולר, בתמורה לכ-100 אלף חביות נפט שמייצאת עיראק בחשאי לסוריה מדי יום. היבוא לעיראק מטורקיה הוכפל בשנת 2001 לסכום של 900 מיליון דולר, בין השאר בתמורה ליבוא בלתי חוקי של דיזל עיראקי לטורקיה.

החיים בעיראק מתחילים לחזור למסלולם אחרי 22 שנים של מלחמות שהרסו כמעט עד היסוד את אחת המדינות המפותחות ביותר בעולם הערבי, והותירו מיליוני עיראקים מתים ונכים. פקקי התנועה שבו לרחובות בגדד, הגשרים על נהר החידקל נבנו מחדש, ולאחרונה נראים בכבישי העיר מספר גדל והולך של מכוניות חדשות ואפילו אוטובוסים דו קומתיים חדשים שיובאו מסין. במקביל, ניתן לראות יותר ויותר קונים בחנויות, ולאחרונה אף הושלמו השיפוצים של שדה התעופה הבינלאומי על שם סדאם חוסיין, ממנו יוצאות טיסות סדירות לסוריה וירדן, וכן טיסות פנים לערים בצרה ומוסול.

הסנקציות האמריקאיות, כך מסתבר, לא הצליחו לגרום ל-25 מיליון אזרחי עיראק להתקומם נגד משטרו של סדאם. נהפוך הוא. הסנקציות איפשרו לסדאם להטיל את האחריות על המצב הקשה במדינה על העולם החיצוני, ובעיקר על ארה"ב.

נראה כי ההתאוששות ההדרגתית בכלכלת עיראק נוסכת בנשיא סדאם חוסיין ביטחון פוליטי רב יותר. לפני מספר שבועות הודיע סדאם על הפסקה חד צדדית של יצוא הנפט מעיראק למשך חודש, בניסיון ללחוץ על ארה"ב לסגת מתמיכתה הבלתי מסויגת בישראל. אתמול אף האשימה עיראק את האו"ם כי הוא נוהג איפה ואיפה כאשר הוא ממשיך להתעקש על כניסת צוותי הפיקוח על הנשק לעיראק, במקביל לכשלון נסיונותיו לשכנע את ישראל לאפשר לצוות הבדיקה של האו"ם לחקור את האירועים במחנה הפליטים בג'נין.

מוסר כפול או לא, המצב של כלכלת עיראק עדיין רחוק מלהיות טוב. שכר עובדי המדינה עדיין נמוך מאוד והשחיתות פושה בכל. אפילו בעיר בגדד, העשירה יחסית, עדיין אפשר לראות עניים רבים ברחובות, ובתי החולים ובתי הספר דחוסים עד אפס מקום. הפסקות חשמל ממשיכות להתרחש כמעט מדי יום ברחבי המדינה, ותצרוכת הקלוריות הממוצעת לאדם במדינה עומדת על 2,200 קלוריות ליום - פחות מכמות הקלוריות המומלצת. יתרה מזאת, על עיראק ממשיכים להעיב החששות מפני הידוק מחודש של הסנקציות, ואולי אף פעולה צבאית אמריקאית לסילוקו של סדאם חוסיין.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?