לא מהמר על עתיד מיקרוסופט

"התדמית הציבורית שלי אינה משקפת את כולי, את האני האמיתי שלי", אומר ביל גייטס. ועל המרכז בחיפה: "למרכז תפקיד חשוב בחזון 'מחשוב אמין'" <br>*אף מילה על לינוקס

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

מאת יובל דרור

"יש אנשים הרואים אותי דרך התדמית הציבורית שלי. אני מודע לכך. אבל אני חושב שרוב האנשים מבינים שהתדמית הזו אינה משקפת את כולי, האני האמיתי שלי". כך אמר היו"ר והמייסד של מיקרוסופט (MSFT:NASDAQ), ביל גייטס, בראיון מיוחד ל"הארץ".

גייטס מתמודד זה ארבע שנים עם משפט הגבלים עסקיים המאיים לקרוע את מיקרוסופט לשתי חברות נפרדות, ומסרב לדבר על המשפט המתמשך או על השלכותיו. בראיון מבקר גייטס את האנליסטים שאינם מבינים את חזונו הטכנולוגי, מדבר על בעיות האבטחה במוצרי החברה, ועל תפקיד מרכז הפיתוח הישראלי בחזון החדש של "מחשוב אמין".

חברת מיקרוסופט הוקמה באפריל 75', לפני 27 שנה, ונחשבת לאחת החברות הרווחיות בעולם. ב-2001, בשיא משבר ההיי-טק, הסתכמו הכנסותיה ב-25.2 מיליארד דולר - יותר מב-22.96) 2000 מיליארד דולר). החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-305 מיליארד דולר. גייטס חגג 46 באוקטובר 2001, ונחשב מ-96' האדם העשיר בעולם (פרט ל-97', שבה החזיק בתואר הסולטן חסנל מברוניי) גם ב-2002 הכתיר אותו המגזין האמריקאי "פורבס" כאיש העשיר בתבל, והעריך את שווי נכסיו ביותר מ-50 מיליארד דולר.

מה לדעתך הביא להתמוטטותן של חברות סטארט-אפ כה רבות בשנים האחרונות?

גייטס: "הגידול העצום במספר החברות שהתמקדו באינטרנט בעידן הדוט.קום היה טוב מאוד לתעשיית הטכנולוגיה, מכיוון שהדבר גרם להתלהבות רבה בעולם. גולשים ובעלי עסקים הבינו את הפוטנציאל הקיים באינטרנט לשנות את האופן שבו אנו עובדים, משחקים ומתקשרים. אבל רבות מחברות אלה נכשלו בפיתוח דרכים מעשיות להפוך את האינטרנט לשימושי.

"יש אנשים הרואים אותי דרך התדמית הציבורית שלי. אני מודע לכך. אבל אני חושב שרוב האנשים מבינים שהתדמית הזו אינה משקפת את כולי, האני האמיתי שלי"
ואולם זה לא אומר שהסתיים עידן האינטרנט. חברות היי-טק פונות כיום לבניית שירותים מבוססי רשת (Web Services) שישברו את המחיצות בין המכשירים השונים לבין האנשים. לדעתי, בעשור הקרוב נראה יותר אנשים וארגונים המבינים את הפוטנציאל האמיתי של האינטרנט".

בתחילת שנות ה-90 הצליח גייטס להשתלט על שוק מערכות ההפעלה, וכיום מותקנת מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, "חלונות", ביותר מ-90% מהמחשבים האישיים בעולם. מאז מנסה גייטס להשתלט על כל שוק העשוי לייצר חלופה

לחלונות. בכל חודש נכנסים כ-131 מיליון גולשים ב-12 מדינות לאתרי האינטרנט של מיקרוסופט. האמריקאים מבלים 10.6 מיליארד דקות מדי חודש באתרי החברה. רבים מהם צופים בחדשות הבוקר בערוץ הטלוויזיה MSNBC שבבעלות מיקרוסופט, או משתמשים בטלוויזיה האינטראקטיווית שלה, Microsoft WebTV. ילדיהם משחקים בערכת משחקי הווידיאו Xbox, בשעה שההורים חובטים בתסכול במחשב אשר עליו מותקנות מערכת ההפעלה ותוכנות אופיס של מיקרוסופט.

כעת מגדיר גייטס יעדים חדשים, שאחד מהם הוא מחשבי הלוח (Tablet PC). מחשבי הלוח דומים ללוח כתיבה דיגיטלי, מצויד במעבד חזק ובמערכת הפעלה של מיקרוסופט. לדעתו של גייטס, רבים נרתעים מהשימוש במקלדת ובעכבר, וישמחו לקבל מכשיר בעל יכולות של PC שהגישה אליו תתבצע באמצעות עט ממוחשב.

"רוב העובדים מבלים 4-3 שעות מול המחשב. בשאר הזמן הם מבלים בפגישות, בנסיעות ובכתיבת מזכרים באמצעות עט ונייר. פעילויות אלה יוכלו להיעשות באמצעות מחשבי לוח. הצגתי את מחשבי הלוח לאנשים רבים, וכולם הגיבו באותו אופן: הם רצו אחד"
גייטס הקדיש לרעיון כמעט מחצית מזמן הנאום שלו בכנס קומדקס האחרון בלאס וגאס, שהתקיים בנובמבר 2001. ואולם אנליסטים בכירים בחברות דוגמת גרטנר וגיגה אינפורמיישן ביטלו את הרעיון, ואמרו כי גייטס מנסה לדחוף לשוק מוצר שאנשים לא מעוניינים בו. גייטס דחה את הביקורת בבוז: "בימיו הראשונים של ה-PC היו שגרסו כי הצרכנים לא ירכשו יותר מחצי מיליון מחשבים. כיום יש יותר מ-500 מיליון מחשבים בעולם. אבל לא די במחשב האישי. רוב העובדים מבלים 4-3 שעות מול המחשב. בשאר הזמן הם מבלים בפגישות, בנסיעות ובכתיבת מזכרים באמצעות עט ונייר. פעילויות אלה יוכלו להיעשות באמצעות מחשבי לוח. הם מביאים את הגמישות והעוצמה של ה-PC לכל מי שצריך אותם, ובכך הופכים את העובדים ליעילים יותר. הצגתי את מחשבי הלוח לאנשים רבים, וכולם הגיבו באותו אופן: הם רצו אחד".

מאז 95', שבה השתכנע סופית כי עתיד החברה באינטרנט, מנווט גייטס את מיקרוסופט לכיוון הרשת. ביוני 2000 הכריז על אסטרטגיית דוט נט (NET.), שבמסגרתה תספק מיקרוסופט כלי פיתוח, תוכנות ושרתים אשר יאפשרו בניית שירותים מקוונים חדשים בשם Web Services. על פי התוכנית, מיקרוסופט תגבה כסף תמורת כלי הפיתוח שבאמצעותם יפותחו השירותים, תמורת השרתים שיריצו אותם, ותמורת שירותים שהיא עצמה תציע לגולשים.

האם מיקרוסופט מתכננת מודל הכנסות על מנויים, דוגמת חברות תקשורת?

גייטס: "אנשים יוכלו להירשם לשירותים שונים, כולל השירותים של מיקרוסופט. חלק מהשירותים יינתנו בחינם, על אחרים נגבה כסף. מיקרוסופט לא תבסס את עיקר הכנסותיה על מנויים חודשיים לשירותיה. הכנסותינו ימשיכו להתבסס על מכירת שרתים וכלי פיתוח".

בחודשים האחרונים נתקל החזון בביקורת נוקבת, בגלל המוניטין הגרועים של מיקרוסופט בתחום האבטחה. במקום להדוף את הביקורת, גייטס הפנה אותה פנימה וקיבל החלטה נדירה: בינואר 2002 שלח הודעת דואר אלקטרוני לכל עובדי החברה, ובה קרא לשים דגש מיוחד על אבטחה, כחלק מאסטרטגיה חדשה בשם "מחשוב אמין". בפברואר עצר את כל פעולות הפיתוח ושלח את 7,000 מפתחי מיקרוסופט לקורסי אבטחה.

כשנשאל מה היה הרגע שבו החליט לשלוח את עובדיו אל ספסל הלימודים, ענה כי לא מדובר באירוע בודד. "איני מסוגל לחשוב על שינוי משמעותי בהיסטוריה של החברה שהתרחש כתוצאה מאירוע בודד שקרה ברגע מסוים. כשאנחנו מבצעים שינוי בסדר גודל שכזה, אנו מהמרים, פשוטו כמשמעו, על עתיד החברה. אנחנו מבצעים החלטות כאלה רק לאחר בדיקה של הכיוונים הטכנולוגיים וצורכי הלקוחות, ורק אז חושבים בזהירות כיצד לשנות את החברה.

"תמיד הבאנו בחשבון את האבטחה, ומהפכת המחשוב הבאה תהפוך אותה לחשובה עוד יותר. המחשוב צריך להיות אמין וזמין כמו שירותי הטלפון. אנשים ועסקים צריכים לדעת שמערכות המחשוב יהיו זמינות כשיזדקקו להן, ושהמידע שלהם יישמר באופן בטוח. אף שאנחנו מתקדמים בתחום האבטחה בשנים האחרונות, בתחילת 2002 הרגשתי שהגיע הזמן להפוך את האבטחה למשימה מוגדרת וחד-משמעית של החברה".

גייטס: "המרכז בחיפה היה מרכז הפיתוח הראשון של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב. אני גאה בעבודה שנעשית בו, ואני בטוח שעובדי חיפה יתרמו רבות להצלחתנו".
בישראל מעסיקה מיקרוסופט 380 עובדים, 180 מהם עובדים במרכז הפיתוח של החברה בחיפה. המרכז מפתח, בין השאר, את תוכנת ה-FireWall (תוכנת אבטחה) של מיקרוסופט. למרכז זה, אמר גייטס, תפקיד חשוב בהגשמת החזון החדש של "מחשוב אמין". גייטס אינו מתחייב על גיוס עובדים חדשים והרחבת המרכז, אך מדגיש את חשיבותו. "אסטרטגיית 'המחשוב האמין' עוסקת בשיפור האבטחה והפרטיות במוצרים הקיימים ובפיתוח פתרונות למוצרים החדשים. המרכז בחיפה היה מרכז הפיתוח הראשון של מיקרוסופט מחוץ לארה"ב. אני גאה בעבודה שנעשית בו, ואני בטוח שעובדי חיפה יתרמו רבות להצלחתנו".

במה שונה תפקידך כיום מתפקידך עם הקמת החברה לפני 27 שנים?

גייטס: "מאז שפול אלן ואני הקמנו את החברה, כשהייתי עדיין בקולג', השתנה תפקידי באופן קיצוני. בתחילה מיקרוסופט היתה חברה צעירה עם קומץ מפתחים, וכולם כתבו קוד תוכנה, כולל אני. כיום אני כבר לא כותב תוכנות, אבל כארכיטקט התוכנה הראשי של החברה (התואר הרשמי של גייטס במיקרוסופט) אני עובד עם קבוצת מפתחים המתווה את הכיוון הכללי של מוצרינו. אף כי מה שאני עושה עכשיו שונה קיצונית ממה שעשיתי כשהקמנו את החברה, ואף שאני לא יכול לומר כי יש לי ניסיון בעבודות אחרות, אני עדיין חושב שאני מחזיק בג'וב הטוב ביותר בעולם".

מיקרוסופט והעולם השלישי

מוצרי מיקרוסופט מצויים כמעט בכל מחשב אישי בעולם, כולל במדינות העניות ביותר. בתשובה לשאלה אמר גייטס כי אין מקום לפיתוח מוצרים מיוחדים של מיקרוסופט עבור העולם השלישי. "אם להיות מציאותיים, בעולם קיימות מדינות כל כך עניות, שהדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות עבורן הוא לעבוד עם הממשלות כדי לשפר השירותים הניתנים לאזרחיהן".

"אנשים המרוויחים דולר ליום אינם מודאגים מכך שאין להם מחשב כדי לגלוש באינטרנט. הממשלות צריכות לשפר את שירותי הרווחה, החינוך והבריאות. זו צריכה להיות העדיפות הראשונה שלהן, ותפקידנו הוא למצוא דרכים להשתמש בטכנולוגיה לשיפור שירותים אלה"
"אנשים המרוויחים דולר ליום אינם מודאגים מכך שאין להם מחשב כדי לגלוש באינטרנט", הוסיף גייטס. "קודם כל הממשלות צריכות לדאוג שהאנשים יחיו בביטחון ושיהיה להם מה לאכול. הן צריכות לשפר את שירותי הרווחה, החינוך והבריאות. זו צריכה להיות העדיפות הראשונה שלהן, ותפקידנו הוא למצוא דרכים להשתמש בטכנולוגיה לשיפור שירותים אלה".

"הדבר שונה בשווקים מפותחים יותר, שבהם חשוב לעודד צמיחה ולטפח תעשיית מידע מקומית", המשיך. "אני מניח שאפשר לומר כי שם אנחנו שמים את הדגש על יצירת פוטנציאל. כך, נעבוד עם הממשל המקומי על מנת להילחם בפיראטיות ולחזק את ההגנה על קניין רוחני, כדי שחברות תוכנה מקומיות יוכלו לשגשג. כיום, על כל דולר שנכנס לקופת מיקרוסופט נכנסים שמונה דולרים לתעשיות המקומיות. שיטה זו מייצרת מקומות עבודה ומעודדת מחקר ופיתוח והשקעות הון סיכון. היא מייצרת הכנסות ממסים, מספקת הזדמנויות לאוניברסיטאות ועוזרת לעסקים מקומיים".

המשפט עדיין רחוק מסיומו

באמצע 98' החל משפט מיקרוסופט. התביעה טענה כי מיקרוסופט שילבה תוכנת דפדפן במערכת ההפעלה שלה רק כדי לחסל את מתחרתה נטסקייפ.

ביוני 2000 פסק השופט הפדרלי תומאס פנפילד ג'קסון כי מיקרוסופט עברה על חוקי ההגבלים העסקיים וכי יש לפרקה לשתי חברות נפרדות: חברת מערכות הפעלה, וחברה שתרכז את שאר פעולות מיקרוסופט.

מיקרוסופט עירערה, ובסוף יוני 2001 ביטל בית המשפט לערעורים את העונשים שגזר ג'קסון. השופטים החזירו את התיק לבית המשפט הפדרלי לקביעת עונש חדש.

בנובמבר 2001 חתם משרד המשפטים על פשרה עם מיקרוסופט: מיקרוסופט תוכל לשלב תוכנות נוספות במערכות ההפעלה שלה כאוות רצונה.כיום מנהלת השופטת קולין קולר-קוטלי שני מסלולים משפטיים מקבילים: בראשון היא שומעת מדוע יש לאשר את הפשרה, ובשני מדוע הפשרה אינה מספקת.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?