חשדות: השלוחה הניו יורקית של IBM שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה

מהדורה חדשה של ספר בנושא טוענת כי לא רק החטיבה הגרמנית שיתפה פעולה בפעילות הנאצית וכי השת"פ נמשך גם לאחר 1942

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

האשמות חדשות כי איי.בי.אם (IBM:NYSE) שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי במהלך מלחה"ע השנייה באמצעות הסניף שלה בניו יורק, צפויות להתפרסם בספר חדש מאת מומחה שנוי במחלוקת לתולדות הרייך השלישי. בעבר נתבעה IBM על ידי צאצאי קורבנות השואה בטענה כי הטכנולוגיה שסיפקה חטיבתה הגרמנית סייעה בהשמדה ההמונית, אולם החשדות הטריים חמורים בהרבה.

לפי טענתו של אדווין בלאק, עיתונאי לשעבר ובנם של ניצולי שואה, שחקר במשך שלוש שנים את מעורבותה של IBM במשטר הנאצי בגרמניה, סייעו מנהלים בכירים של IBM בניו יורק לשמור על קשרים צמודים עם המשטר הנאצי גם לאחר שארה"ב הצטרפה למלחמה. מהדורה חדשה של ספרו של בלאק, "IBM והשואה", טוענת כי אלפי מסמכים שגילה בלאק מראים את מעורבותה הנרחבת של IBM בפשעי המלחמה של הנאצים.

במהדורה קודמת של הספר טען בלאק כי טכנולוגיית הניקוב שנבנתה במיוחד לצורכי הנאצים, איפשרה להיטלר למכן את רדיפת היהודים וליצור רשימות של קבוצות שנועדו להובלה למחנות המוות הנאציים. IBM אכן התירה שימוש בטכנולוגיה זו לצורך מפקד אוכלוסין בגרמניה, כולל ב-1933 ו-1939, אולם לא ברור כיצד שימש מידע זה באיתור יחידים.

חשדות אלה שימשו בסיס לתביעה, שהוגשה בפברואר 2001 בשם ניצולי מחנות ריכוז. הניצולים טענו כי יו"ר IBM מ-1915 עד 1956, תומס ג'יי. ווטסון, ומנהלים בכירים אחרים בניו יורק, לא עשו דבר כדי לעצור את הנאצים מלהשתמש בטכנולוגיה של IBM, כיוון שרצו להגן על רווחיהם. תביעה זו הוסרה בסופו של דבר מחשש שתעכב תשלומי פיצויים לקורבנות ממקורות אחרים.

הגילויים החדשים בספרו של בלאק טוענים כי היועץ המשפטי הבכיר של IBM בניו יורק, הריסון צ'ונסי, נסע לברלין ב-1942 כדי לארגן העברת כספים מהחטיבה הגרמנית של IBM למטה החברה בארה"ב דרך שווייץ הנייטרלית. צ'ונסי אירגן כי המכונות של IBM, אשר נמכרו לצבא גרמניה ולמשטר הנאצי, יישאו תגים צ'כיים.

עוד טוען בלאק, כי בעקבות פלישת הנאצים לפולין הקים המשרד הניו יורקי של IBM חברה בת חדשה בפולין, בשם ווטסון ביזנס משינס, בנפרד מפעילותה הקבועה בגרמניה. תפקידה היחיד של חברה זו היה לשרת את כוחות הכיבוש הנאציים בפולין, והיא סיפקה מכונות אשר סייעו בארגון משלוחי הרכבות לאושוויץ.

IBM עלולה להיחשף עתה מחדש לתביעות, בשעה שהיא כבר עומדת בפני תביעות מניצולי מחנות ריכוז ממוצא צועני. הניצולים וקרוביהם טוענים כי החברה שיחקה תפקיד מפתח בשואה.

דוברת IBM אמרה כי היסטוריונים רבים מטילים ספק בשיטותיו המחקריות של בלאק. לדבריה, IBM ביקשה ממומחים לבחון את ממצאי הספר, ואם יתגלו כנכונים, תהיה הראשונה לגנות כל פעילות שתמכה במשטר הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה