סימנים לתפנית בשוק

למרות שאתם מלאי ביקורת עצמית ומייסרים את עצמכם בגלל מה שהיה יכול להיות...לו רק, ההיסטוריה מלמדת שכדאי להשקיע לפני סוף המיתון

TheStreet.com
TheStreet.com

מאת ארני אלסין אני לא מעריץ נלהב של כלכלנים. ביותר מ-15 שנות עבודה כמנהל כספים לא ראיתי אף לא כלכלן אחד שצדק באופן עקבי. כלכלנים רבים טועים בכך שהם מתמקדים בפרטים פיננסיים קטנים שאין להם הרבה קשר לכלכלה האמיתית, אם בכלל. כלכלנים אחרים מרפדים את התחזיות שלהם תוך כדי שימוש בכל כך הרבה הסתייגויות, עד שהתחזיות שלהם שוות להטלת מטבע.

ויש את אלן גרינספאן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, שבעדויותיו בקונגרס ממלמל בלי סוף, ודן בנושאים כלכליים אזוטריים לא נחוצים. כמה פעמים הקשבתם היטב ליו"ר הבנק הפדרלי, ושאלתם את עצמכם בסוף - מה הוא אמר? אבטלה - המדד הברור מאליו כמשקיע מקצועי, אני מעוניין בניתוח כלכלי פשוט. אני לא צריך להעמיס על עצמי מידע לא שימושי, כמו השלכות הגירעון המסחרי או השפעות חיסכון והוצאה על הכלכלה. כדי לשמור על פשטות, אני שם עין על נתוני האבטלה המתפרסמים מדי חודש בחודשו.

אם הכלכלה במגמת צמיחה, נוצרות משרות חדשות ושיעור האבטלה יורד. אם הכלכלה במגמת ירידה - מספר המשרות קטן ושיעור האבטלה עולה. זה ברור מאליו עד גיחוך. בתרשים הבא מסומנות 4 תקופות המיתון האחרונות באפור ועליהן בצהוב גרף שיעור האבטלה החודשי.

כפי שאפשר לראות בתרשים, בכל תקופת מיתון עולה שיעור האבטלה בצורה חדה. בתקופות של פריחה, שיעור האבטלה יורד. אז מה המצב שלנו עכשיו? כפי שתוכלו לראות מהנתונים הסטטיסטיים למטה, שיעור האבטלה עלה באופן מתמיד מאז נקודת השפל באוקטובר שעבר.

יכול להיות שהעלייה בשיעור האבטלה בינואר אכן תואמת את תחילתו של מיתון. במצב כזה, אפשר לצפות לכך ששיעור האבטלה ימשיך ויגדל בחודשים הקרובים. יש שמועות על כך שחברות רבות הודיעו בחודשים האחרונים על פיטורים, מה שמעלה עוד יותר את הסבירות לכך ששיעור האבטלה יגדל. מיתון ורווחי השקעות לתקופות מיתון יש חשיבות גדולה מאוד עבור המשקיעים. עברתי על כל אחת מתקופות המיתון מאז מלחמת העולם השנייה, ובכולן, ללא יוצא מהכלל, מצב השוק השתפר לפני סוף המיתון. התרשים הבא מראה שאין יוצאי דופן לכלל הזה. הנה לפנינו טבלה שמראה את מה שעבר על השוק (מסומן באפור) במשך 3 תקופות מיתון, מ-1972 עד 1984.

תסתכלו היטב בטבלה הזאת. הרבה משקיעים לא מתוחכמים לא ישתתפו במסחר במניות חודשים אחרי תום המיתון. אבל משקיעים שקולים מכלכלים את מעשיהם יותר בתבונה. הם יודעים שכדי להביא למירב את רווחי ההשקעות, עליהם להשקיע במניות כאשר התחזיות עדיין מעורפלות והשיפור הכלכלי אינו גלוי לעין.

למה? כי שוק המניות משמש כמנגנון החוזה את מצב הכלכלה. הוא תמיד עולה לפני השיפור הכלכלי. הזמן הטוב ביותר להשקיע בו הוא, למעשה, באמצע מיתון. המיתון האחרון, ב-1991, כפי שאנו רואים בטבלה למטה, חושף את התבנית המוכרת של שוק פרי שמתחיל בתקופת המיתון.

זוהי תקופה קשה למשקיעים, מאז שבועת הנאסד"ק פקעה לפני שנה. משקיעים רבים מלאי ביקורת עצמית, והם מייסרים את עצמם בגלל מה שהיה יכול להיות...לו רק. אבל המשקיעים במניות יכולים לראות אור בקצה המנהרה. אנחנו מתקדמים במהירות להזדמנויות קנייה נפלאות, כמו שמראים התרשימים שהצגתי.

גישתו של המשקיע כלפי הכלכלה לא צריכה להיות מורכבת. לא צריך דוקטורט בכלכלה כדי להבין האם אנחנו במיתון. תדאגו שהדברים יישארו פשוטים ושימו עין על מדד האבטלה. אם נכנסנו למיתון ב-1 בינואר, הרי אנחנו יודעים שבחודשים הקרובים אנחנו צריכים להיות מוכנים לשוק מניות פרי.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"