המהפכה השקטה של טלרד

בזכות ארגון מחדש שיישמה ההנהלה החדשה בשנתיים האחרונות, טלרד חזרה לרווחיות

סטיבן לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטיבן לוי

איזה עולם מוזר. אם הייתם אומרים לי בסוף 1998, כשפגשתי לראשונה את מנכ"ל טלרד, ראובן אביטל, שחברתו תהיה הכוכבת בתיק ההשקעות של כור בשנתיים הקרובות, הייתי שם את כל כספי על כך שזה לא יקרה. והייתי מפסיד. אביטל, יחד עם צוות הניהול המצומצם שלו, חוללו מהפך מדהים בטלרד, אותו הציגו בפגישה עם ההנהלה שנערכה השבוע.

בואו נסתכל על המספרים. ב-1996 טלרד רשמה הכנסות שיא של 446 מיליון דולר ורווח נקי של 48 מיליון דולר, בזכות הילולת קניות של בזק. תחת הנהלת המנכ"ל דאז, יצחק קאול, בזק הסבה את הרשת שלה לרשת דיגיטלית.

הנהלת טלרד חיה את הרגע והתגאתה בתוצאות המצוינות, אך לא התכוננה לעתיד. בזק צימצמה את ההזמנות ב-80%, ובשנת 1998 ההכנסות כבר ירדו ל-364 מיליון דולר, והחברה רשמה הפסדים של 69 מיליון דולר. ומדאיגות אף יותר היו הוצאות של 40.6 מיליון דולר, במזומן.
מנחיתת אונס לכן השיגור ואז ראובן אביטל ויונתן קולבר הגיעו, ויישמו את אחד ממבצעי הארגון מחדש המקיפים ביותר בהסטוריה העסקית הישראלית. אלף עובדים פוטרו. צוות ההנהלה צומצם, ונעשה מיקור חוץ למערכות ניהול המידע של החברה. טלרד הפכה, מעסק המתמקד בעיצוב וייצור, ומסתמך על מוצרים וטכנולוגיות של נורטל, לכן שיגור לחברות סטארט אפ שלה עצמה, המתבססות על טכנולוגיות שפותחו מבית.

והתוצאות פשוט מדהימות. ב-1999, ההכנסות המריאו ל-462 מיליון דולר, והרווח הנקי הגיע ל-24 מיליון דולר. המכירות לעובד הגיעו ל-202 אלף דולר, לעומת 122 אלף דולר ב-1998.

ומה בעתיד? כור, טלרד ונורטל עתידות לסגור עסקה סבוכה, שהתפרסמה לפני מספר חודשים, במסגרתה נורטל תמכור את אחזקותיה בטלרד, בסך 20%, לכור, וטלרד תעביר את עסקיה הישראליים לנורטל. העסקה תצמצם בכ-40% את הכנסותיה של טלרד, אך בד בבד תקטין את מעורבות החברה בייצור המוני.
הסטארט אפים הם העתיד המפתח לעתידה של טלרד מונח בחממה שלה לסטארט אפים בתחום הטלקום. שם נמצאות רוב ההזדמנויות, אך עם זאת טמונים בה גם הסיכונים. כיום יש לטלרד כשמונה חברות סטארט אפ בתיק ההשקעות שלה, שש מתוכן בבעלות מלאה. המתקדמת ביותר מביניהן היא Be Connected. אין ספק שטלרד בחרה בגישה הנכונה, כשהחליטה לרתום לשירותה את רעיונותיהם של 880 המהנדסים שהיא מעסיקה.

כיום ההנהלה מחפשת השקעות מחוץ לחברה, ובכך מכניסה אותה לתחרות עם חברות בינלאומיות וקרנות הון סיכון באותם תחומים. לטלרד מומחיות מסוימת שעשויה למשוך יזמים, אך היא אינה החברה היחידה שמציעה סיוע ומומחיות, וזהו האתגר הניצב בפניה כיום.

עם זאת, אין ספק שאחרי המהפך המופלא של השנתיים האחרונות, צריך להיות אמיץ כדי לשים כסף נגד אביטל.

סטיבן לוי הוא אנליסט מניות ומנהל המשרד הישראלי של יו.בי.אס וארבורג. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט