הכל אודות סימביאן

התוכנה למכשירים אלחוטיים מהדור הבא מפותחת ע"י חברות הסלולר המובילות

TheStreet uk
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheStreet uk

מאת ליז ווהן-אדמס

סימביאן עשו לפסיון את מה שהספייס גירלס עשו לנעלי פלטפורמה - החזירו אותה לאופנה. אם סימביאן תצליח במטרתה, ליצור טכנולוגיה סטנדרטית למכשירים אלחוטיים, היא תבטיח שפסיון תשאר באופנה גם בעתיד.

כיהלום בכתר של פסיון, מסימביאן יש הרבה ציפיות.

כמי שהיתה יחידת התוכנה של פסיון, סימביאן הפכה לחברה נפרדת ביוני 1998. החברה נמצאת בבעלות משותפת של פסיון (28%), נוקיה, אריקסון, מוטורולה (21% כ"א) ומצושיטה (9%). מטרתה היא פיתוח מערכת הפעלה סטנדרטית למכשירי המידע האלחוטיים מהדור השלישי. מכשירים ואביזרים אלה כוללים מחשבי כף יד וטלפונים סלולריים חכמים.

גם לסוני ופיליפס יש רישיון לטכנולוגיה הזאת, אך הן אינן בעלות מניות בחברה. באוקטובר שעבר סימביאן הודיעה כי היא בשיחות על הצלבת רשיונות עם פאלם.

הסיבה לשווי הפוטנציאלי העצום של סימביאן היא שאם תצליח החברה להכניס את הטכנולוגיה שלה לחלק גדול מהמכשירים, ההזדמנויות להכנסות גבוהות הן רבות. תחזיות לשימוש בטלפונים סלולריים משתנות באופן ניכר, אך כמה אנליסטים חוזים כי ב-2003 יהיו בעולם מעל מיליארד משתמשים.

למרות זאת, ולמרות שלסימביאן סיכוי טוב להכניס את הטכנולוגיה שלה לשורה של מכשירים, במיוחד מאז שחתמה על הסכמים עם חברות טלפונים ויצרניות אלקטרוניקה מובילות, היא לא תשאר לבד בשוק. מערכות הפעלה אחרות יתחרו בה, בין השאר Windows CE של מיקרוסופט, המערכת של פאלם, וגם Linux.

בנוסף, העסקות שחתמה עם נוקיה, אריקסון, מוטורולה ומצושיטה אינן בלעדיות. כלומר, חברות אלו אינן מחויבות להשתמש בטכנולוגיה שלה והן רשאיות להחליף למערכות אחרות.

לדוגמה, למוטורולה יש גם רישיון להשתמש בטכנולוגיה של פאלם. ההנחה שרק סימביאן תשלוט בשוק היא טפשית. אם השוק יהיה ענק כפי שמצפים, המתחרות לא יוותרו זו לזו והתחרות תהיה קשה.
נתונים כלכליים סימביאן אינה צפויה להראות הכנסות משמעותיות עד לשנה הבאה. היא מקבלת תמלוגים של 10דולרים עבור כל יחידת קומיוניקייטור, ו-5 דולרים עבור כל יחידת טלפונים חכמים. ב-CSBF, בנק ההשקעות של פסיון, טוענים שתמלוגים עבור הטלפונים החכמים יכולים להגיע ל-20-15 דולר, או ליפול ל-3-2 דולרים.

החברה צפויה להתאזן עד סוף 2001 ולהיות רווחית בשנה שלאחר מכן. אנליסטים חוזים כי הכנסות סימביאן יגיעו השנה ל-40-30 מיליון ליש"ט (60.4-45.3 מיליון דולר), 211.4-181.2 מיליון דולר בשנה הבאה, ו-513.4-483.2 מיליון דולר ב-2002. שנה אחר כך מצפים האנליסטים להכנסות של 755 מיליון דולר.

CSBF חוזה כי סימביאן תגמור את השנה בהפסדים של 17 מיליון ליש"ט (25.67 מיליון דולר) לפני מס, והפסד של 21 מיליון דולר בשנה הבאה. אך יועץ הבית מעריך שהיא תסיים את השנה הבאה ברווח של 47 מיליון דולר, ורווח של 122 מיליון דולר ב-2002.

CSBF טוען כי סימביאן תשתלט בתחילה על 75% מהשוק. ככל שהשוק יתפתח, צופה בנק ההשקעות כי מערכות ההפעלה של סימביאן יהפכו לסטנדרט, ושליטת סימביאן בשוק תהיה כמעט אבסולוטית - 95% מהשוק. זוהי מטרה אמביציוזית מאוד ואף יהירה, בהתחשב בעובדה שמתחרותיה יהיו מיקרוסופט ו-Linux.
מהו השווי של סימביאן ? התשובה הכנה היחידה לשאלה מהו הערך של סימביאן היא: אף אחד לא יודע. במאי 1999 מצושיטה שילמה, ככל הנראה, 33.2 מיליון דולר עבור 9% מהחברה, סכום המשקף לחברה ערך של 377.5 מיליון דולר. אבל זה היה בשנה שעברה.

מאחר שסימביאן היא חברה צעירה, כמעט ללא הכנסות, הערכות אנליסטים הן בדרך כלל רק בגדר ניחוש. כתוצאה מכך, היו הרבה השערות בדבר שוויה, ואנליסטים העריכו אותו בין 1.5 מיליארד דולר ל-15 מיליארד. רובם הולכים על בטוח ונעצרים באמצע, בסביבות ה-7.5 מיליארד דולר.

מבחינת פסיון, הערכות אלו משקפות להחזקה שלה שווי של בין 423 מיליון דולר ל-4.23 מיליארד דולר. על פי נקודת האמצע, שווי החזקותיה של פסיון בחברה מגיע ל-2.1 מיליארד דולר.

מחקר אחרון של CSBF העריך את סימביאן ב-9.7 מיליארד דולר (לפסיון יש לפי שווי זה החזקות בשווי 2.7 מיליארד דולר). וויליאמס דה ברו מעריך את החברה ב-14.4 מיליארד דולר, כלומר 4 מיליארד דולר לפסיון. הערכות יותר שמרניות מדברות על ערך כולל של 2.5מיליארד דולר (לפסיון - 700 מיליון דולר). לעומתן, נומורה מעריך את החברה ב-8.25 מיליארד דולר, כלומר החזקות של 2.25 מיליארד דולר לפסיון.
אפשרויות אסטרטגיות לעתיד ברור כי מחיר אמיתי לחברה לא יינתן עד שהחברה עצמה תאפשר לשוק להעריך אותה. רוב האנליסטים מסכימים כי השווי הסביר ביותר יתגלה כשסימביאן תונפק, בהנחה שבעלי המניות יסכימו לכך. השאלה הנשאלת היא מתי.

התגובה הרשמית מפסיון היא שהנפקה היא אחת האפשרויות היותר הגיוניות להמשך הדרך, אבל צעד כזה, לטענתה, לא בא בחשבון, עד שסימביאן תתחיל להראות רווחים משמעותיים.

מאחר שסימביאן לא צפויה להתאזן עד סוף 2001, ולא תהיה רווחית עד השנה שלאחר מכן, מועד ההנפקה עדיין לא ברור. מקורות בתעשייה מעריכים כי תיתכן הנפקה ב-2001, אך הסבירות גבוהה יותר להנפקה ב-2002.

ההיגיון של האסטרטגיה הזאת נראה בתחילה מאוד ברור. אם הכל ילך כמתוכנן וסימביאן תצליח להשיג את מטרותיה, אז ההנפקה תצא ככל הנראה אל הפועל. אם העסק יצליח כפי שמצפים, יהיה קל יותר להעריך את החברה. כמו כן, יהיה קל יותר להתמקח על ערך גבוה יותר אם יצליחו להוכיח כי היא יכולה להראות הכנסות,רווחים ואחיזה בשוק.

למרות זאת, אפשר לטעון כי ככל שסימביאן תונפק במועד קרוב, כך ייטב. כרגע, אף אחד לא יכול להעריך אם החברה תצליח ובאיזו מידה. עובדה זו היא לטובתה, כיוון שכרגע כל הערכה תתבסס על הפוטנציאל שלה ועל הציפיות ממנה, שרובן בסגנון "השמים הם הגבול".

אם סימביאן תחכה עד שתתחיל לייצר הכנסות, יהיו למשקיעים ולציבור יכולות לבסס את הערכתם. במידה שההכנסות לא יהיו גבוהות כצפוי, או שמתחרותיה יצליחו להשתלב בשוק, או שפשוט יתברר כי סימביאן היא לא ה"סופר-חברה" שכולם ציפו ממנה להיות, ושווי השוק שלה יצנח.
על מזל ושיפוט נכון להוציא את משתנה הזמן, צריך גם להתחשב בתחושות השוק. ברור שבעלות סימביאן ירצו להנפיק אותה כשמצב הרוח בשוק יחזור להיות טוב. אך תחושות השוק, כפי שכבר ראינו השנה במגזר הטכנולוגיה, מתבססות על מזל, לפחות כמו על שיפוט נכון.

ישנה גם האפשרות שסימביאן תימכר, למרות שמכירה דורשת את הסכמת רוב המחזיקות בחברה, ולכן קשה יותר לביצוע. לעומת זאת, בהנפקה, כל חברה תוכל לשמור על החזקתה, למכור אותה או רק חלק ממנה. לפי הערכות, סימביאן לא מחפשת כרגע חברות נוספות שיקנו חלק ממנה.

תהיה התוצאה אשר תהיה, דבר אחד בטוח - בעלי המניות בחברה חייבים להגיע להסכמה. עם חמש חברות המחזיקות במשותף בחברה יש סיכוי גדול לקונפליקט, שיוביל לחסימה רצינית ביכולתה לתפקד.

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון