ביהמ"ש העליון בטקסס: קורבנות של סחר בנשים שגויסו דרך פייסבוק יורשו לתבוע אותה

נשים שאולצו לעסוק בזנות לאחר ששודלו בפייסבוק יורשו לתבוע את החברה, בטענה שלפי המודל העסקי שלה, היא הרוויחה מההתנהלות ■ 59% מקורבנות הסחר בבני אדם בארה"ב ב-2020 גויסו דרך הרשת החברתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד פייסבוק בוושינגטוןצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר�

פייסבוק נתבעת על ידי שלוש נשים שטוענות שאולצו לעסוק בזנות כנערות על ידי אנשים שהשתמשו ברשתות החברתיות כדי ללכוד נשים למטרה זו. 

בית המשפט העליון בטקסס פסק אתמול (שישי) כי מותר לנשים לתבוע את פייסבוק לפי חוקי המדינה - שקובעים שאפשר לנקוט פעולות משפטיות נגד מי שמרוויח מסחר בבני אדם למטרות מין.

לפי התביעה, פייסבוק לא ייצרה מגננות יעילות נגד סחר בבני אדם למטרות מין, משום שהיא מתפרנסת מפרסום מודעות ליותר מ-2 מיליארד משתמשיה, והתנועה באתר מייצרת לה רווח. הנשים טוענות כי החברה לא הסכימה להשתמש בשטחי הפרסום שלה כדי להזהיר את הציבור מהסכנות של סחר בבני אדם למטרות מין. עם זאת, נפסק כי אין באפשרותן לתבוע את פייסבוק על כך שלא הזהירו קטינים מהאפשרות של סחר בנשים, או על כך שלא נקטו באמצעים לבלום סחר שכזה דרך האתר. 

מניית פייסבוק

פסיקת בית המשפט מגיעה לאחר שפייסבוק עירערה לבית המשפט העליון, בעקבות כישלונה להביא לביטול התביעה בבית המשפט המחוזי במדינה, ולאחר מכן בבית המשפט לערעורים. החברה טוענת שהיא מוגנת על ידי אחת התקנות בחוק Communications Decency Act, שקובעת שחברות לא אחראיות למה שגולשים מפרסמים באתרים שלהן.

בית המשפט העליון קבע שהתקנה בחוק שפייסבוק טוענת שמגנה עליה מפני התביעה לא רלוונטית לתיק. כעת התיק יחזור לבית המשפט המחוזי. פייסבוק לא מסרה תגובה.

לדברי השופט בתיק, ג'יימס בלקלוק, ייתכן שהתקנה המדוברת שפייסבוק ניסתה להשתמש בה לטובתה - תקנה 230 בחוק, שנכתבה ב-1996 - מיושנת. לדבריו, ייתכן שהגיע הזמן שהקונגרס ידון בעידכונה. 

"ייתכן שההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לפלטפורמות מקוונות למשטר ביעילות רבה יותר את המשתמשים שלהן", אמר בלקלוק. "מצד שני, ייתכן שחיוב פלפטפורמות כאלה לאחריות משפטית נרחבת יותר על עבירות של משתמשים תוביל להקטנת חופש הדיבור ברשת, בכך שתעודד אותן לצנזר יותר בחופשיות תוכן שייתפש כמסוכן כדי להמנע מתביעות", סיכם. 

לפי דו"ח של המכון הפדרלי למניעת סחר בבני אדם ל-2020, שפורסם לפני שבועיים, רוב המקרים של איתור וגיוס קורבנות סחר בבני אדם בארה"ב מתרחשים דרך פייסבוק. ב-2020, 59% מכל קורבנות הסחר גויסו דרך פייסבוק - ו-65% מהילדים שנפלו קורבן לסחר בני אדם דרך הרשת אותרו ושודלו דרך פייסבוק.

בתגובה לדו"ח, אמרה פייסבוק לחדשות CBS כי "סחר בבני אדם וניצול ילדים הם דברים מחרידים. אנחנו לא מאפשרים דברים כאלה בפייסבוק. יש לנו מדיניות וטכנולוגיה כדי למנוע סוגים כאלה של התעללות ולהסיר כל תוכן שמפר את החוקים".

לפי הדו"ח, 1,499 קורבנות הם חלק מ-579 תיקי סחר מ-2020 שנידונים כעת בבתי משפט בארה"ב - מתוכם 50% הם של ילדות, 44% של נשים, 3% של גברים ו-3% של ילדים. 94% מכל התיקים קשורים לסחר בבני אדם למטרות מין, בעוד היתר קשורים בסחר למטרות עבודה בכפייה.

במארס קבע בית המשפט הפדרלי ביוסטון, טקסס, כי חברת התוכנה סיילספורס תעמוד למשפט על עבירות של סחר בבני אדם למטרות מין. זאת, לאחר ש-50 צעירות טענו שסרסורים מכרו אותן למטרות מין דרך מודעות חשאיות באתר Backpage.com, ששימש כלוח מודעות מוצפן - שלטענתן, סיילספורס תיכננה עבור החברה. מאז הורד האתר מהאוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker