החלופה ל"אין חלופה": כיצד הפתיעו האג"ח את המניות?

התשואות על האג"ח עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, אך העלייה החדה בתשואות גורמת למנטרה של "אין חלופה אחרת למניות" לאבד מכוחה

לוגו בלומברג
בלומברג
קייתי גריפילד, וילדנה האיריץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט
וול סטריטצילום: Colin Ziemer/אי־פי

הנרטיב הנפוץ בשווקים הוא שבתקופה של ריביות גלובליות כה נמוכות, המניות הן המקום החם היחיד למשקיעים עם תיאבון לתשואות. ואולם לאחר מכירת החיסול הגדולה ביותר של אג"ח מאז 1980, המניות נראות קצת פחות מושכות.

התשואות על האג"ח מבחינה היסטורית עדיין נמוכות, אך המנטרה של "אין חלופה אחרת" מאבדת מכוחה, כשהתשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים גבוהה כעת בכמעט 80 נקודות בסיס לעומת רמתה בתחילת 2021.

כתוצאה מכך, "מודל הפד" – שמשווה רווחי חברות לתשואות אג"ח – מראה כי המניות במדד S&P 500 נמצאות כעת בנקודה שבה המשיכה אליהם כחלופה לאג"ח היא הנמוכה ביותר זה יותר מעשור. תשואת הרווח של המניות במדד S&P 500 - היחס בין רווח נקי למניה ב-12 החודשים האחרונים לבין מחיר המניה בשוק הפתוח - המחושב באחוזים ונחשב לערך הופכי למכפיל רווח, היא 1.3% מעל לתשואה על האג"ח לעשר שנים. זהו הפער הקטן ביותר מאז 2010.

ההשקפה משתנה

ההשקפה משתנה כעת הודות לתמחור המהיר מחדש של התחזית הכלכלית האמריקאית. 916 אלף משרות נוספו בחודש שעבר הודות לקמפיין ההתחסנות ולסיוע של טריליוני דולרים מצד ממשלת ארה"ב. במקביל, בעוד הציפיות לאינפלציה נמצאות בשיא של שנים, קובעי המדיניות של הבנק הפדרלי הבהירו כי לא יפעלו מראש כדי למנוע עליית מחירים. התשואות על אג"ח לטווח הארוך זינקו כתוצאה מכך, מה שהפיח חיים חדשים בקטגוריית הנכסים לאחר שנפלו לשפל בקיץ האחרון.

יו"ר הפד ג'רום פאואלצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

"מכירת החיסול של האג"ח היתה כה מהירה, בעוד המניות המשיכו לרשום שיאים. זה מרמז על כך שגורם המשיכה של האג"ח מתחזק במהירות", אמר דן סוזוקי, סגן סמנכ"ל השקעות בחברת ברנסטין אדווייזורס.

האג"ח עשויות להישאר מפתות בעשור הבא, על פי ניתוח של בנק אוף אמריקה. התחזית שלו היא לתשואות של 2% לשנה בעשור הבא. התשואה על האג"ח לעשר שנים הגיעה ל-1.68% ביום חמישי. יעד הבנק הפדרלי הוא לתשואה של 2.15% עד סוף השנה.

העלייה בתשואות גם משפיעה על תשואת הדיווידנד של מניות. לראשונה מאז סוף 2019, תשואת מדד S&P 500 נמוכה יותר מהתשואה על מדד האג"ח הממשלתי. נכון לסגירה ביום רביעי שעבר, מדד S&P 500 רשם תשואת דיווידנד של 1.46%, 30 נקודות בסיס פחות מהתשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים.

ביום חמישי, מספר החברות במדד S&P 500 עם תשואת דיווידנד גבוהה יותר מהתשואה על האג"ח לעשר שנים היה 231 חברות בלבד, לעומת 341 בתחילת 2021, על פי נתוני בלומברג.

"התשואה על האג"ח לעשר שנים עברה סוף סוף את תשואת הדיווידנד של S&P 500, ואני סבור שאם התשואות על האג"ח ימשיכו לעלות, הן יהפכו לחלופה מושכת להשקעות", אמר רוס מייפילד, אנליסט השקעות בחברת ביירד. "יש מקום לתשואות להמשיך לעלות – 1.75% תהיה רמה מושכת. אך אם התשואות ימשיכו לעלות, מחיר האג"ח יסבול. כך שזה איזון קשה, אך מבטיח".

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker