מפיקים לקחים מנזקי הסגרים: מדינות בעולם נותנות עדיפות עליונה לפתיחת מערכת החינוך

לאחר חודשים של סגרים, מדינות העולם מתחילות לחדש את שגרת הלימודים ■ בתי הספר באנגליה נכללים בשלב הראשון ליציאה מהסגר, ובאיטליה ייפתחו כל בתי הספר היסודיים בשבוע הבא

רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם תלמידים, בתחילת
מארס. הואשם בפתיחה מוקדמת מדי
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם תלמידים, בתחילת מארס. הואשם בפתיחה מוקדמת מדיצילום: POOL/רויטרס

בארה"ב, באירופה ובמדינות אחרות בעולם הבינו בשלב מוקדם את הנזקים שגרמה סגירת בתי הספר הממושכת בתקופת הסגרים הראשונים, ולכן עשו מאמצים להשאיר את מערכות החינוך פתוחות כמה שיותר זמן גם במהלך הגלים הבאים של המגפה, או לפחות לפתוח את כולה ברגע הראשון שבו זה יתאפשר.

בריטניה, למשל, היתה בסגר מלא במשך חודשיים בתחילת השנה, בעקבות התפרצות הווריאנט הבריטי שהובילה לשיא של 60 אלף נדבקים ביום. בסוף פברואר, בעקבות ירידה חדה במספר הנדבקים, הודיע ראש הממשלה בוריס ג'ונסון על תוכנית ליציאה הדרגתית מהסגר. באנגליה נכללו בתי הספר בשלב הראשון ליציאה מהסגר, והם נפתחו מחדש ב–8 במארס. בווילס, סקוטלנד וצפון אירלנד, שעדיין לא הסירו רבות מההגבלות, יתחדשו הלימודים בכל בתי הספר רק ב–12 באפריל.

מבקרים רבים טענו כי הפתיחה של מערכת החינוך בשלב זה היתה צעד פזיז מדי שהונע ממניעים פוליטיים, וחוקרים מכמה מהאוניברסיטאות המובילות בבריטניה הזהירו במאמר שפירסמו בכתב העת "לנסט" כי חזרה ללימודים ללא מספיק הגבלות ואמצעי הגנה תאיץ את התפשטות המגפה. ואכן, נתונים שפורסמו השבוע הראו כי קצב הירידה במספר הנדבקים בבריטניה הואט. ג'ונסון תלה את הישג הפתיחה המחודשת של בתי הספר בחיסונים, ואמר שהוא מקווה שלא יהיה צורך לסגור שוב את מערכת החינוך.

איטליה, שנכנסה אף היא לגל שלישי בעקבות הווריאנט הבריטי, הודיעה במארס על סגירת כל בתי הספר באזורים האדומים, לאחר שהתיכונים נסגרו עוד קודם לכן. ואולם אף שהיא עדיין נמצאת בעיצומו של גל תחלואה, עם יותר מ–16 אלף נדבקים ביום, ראש הממשלה מריו דראגי הודיע כי תלמידי בתי הספר היסודיים יוכלו לחזור לבתי הספר בשבוע הבא, אחרי חופשת הפסחא, בעוד ברומא הם התחדשו כבר השבוע.

באירלנד, שלאחר חגיגות חג המולד נהפכה שיאנית תחלואת הקורונה העולמית מבחינת מספר הנדבקים לנפש, היתה מערכת החינוך סגורה מאז דצמבר. המדינה החלה להחזיר את התלמידים לבתי הספר באופן הדרגתי בתחילת מארס, אף שהשאירה עדיין חלק מההגבלות על כנן כדי למנוע עלייה מחודשת בתחלואה. תחילה הוחזרו ללימודים תלמידי הכיתות הנמוכות, ורק ב–12 באפריל, לאחר חופשת חג הפסחא, יחודשו הלימודים גם בחטיבות הביניים ובתיכונים.

סגר בטורונטוצילום: בלומברג

צרפת — היוצאת מהכלל באירופה

צרפת היתה יוצאת דופן מבין מדינות אירופה, משום שהיא השאירה את בתי הספר שלה פתוחים במהלך רוב השנה האחרונה. גם כאשר הוחל הסגר האחרון במארס, היה זה סגר חלקי בלבד. בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים נשארו פתוחים, והתיכונים עברו לשילוב בין לימודים בבית הספר ללמידה מרחוק. עם זאת, ההתעקשות להשאיר את בתי הספר פתוחים גרמה למחאות מצד מורים, והורים רבים בחרו להשאיר בכל מקרה את ילדיהם בבתים.

אתמול נכנע מקרון ללחץ והודיע על הידוק הסגר. בנאום שנשא אתמול הוא הודיע על סגירת גני הילדים ובתי הספר למשך שלושה שבועות, ואמר: "אם לא נעשה זאת עכשיו, נאבד שליטה".

בית ספר בבריטניהצילום: JASON CAIRNDUFF/רויטרס

גרמניה נמצאת אף היא בימים אלה בעיצומו של גל שלישי, והשבוע הזהירו מומחי בריאות כי הוא עלול להיות חמור בהרבה משני הקודמים. מערכת החינוך במדינה היתה סגורה לחלוטין בחודשיים הראשונים של השנה, אך היא החלה להיפתח בהדרגה בסוף פברואר, עם פתיחת גני הילדים ובתי הספר היסודיים. עם זאת, יש לציין כי בחלק מהמדינות בגרמניה, אשר מערכות החינוך שלהן אוטונומיות, בחרו לפתוח את בתי הספר גם בעת סגרים.

עם הפתיחה המחודשת של מערכת החינוך, ועל רקע חששות של הורים מכך שתיסגר שוב, הממשלה הפדרלית בגרמניה הגדילה את התקצוב לבדיקות קורונה עבור תלמידים ומורים, אך היא לא הציגה כללים לשימוש בהן ולא חייבה את המוסדות לבצען.

גם בארה"ב, לאחר שבתי הספר היו פתוחים וסגורים לסירוגין בשנה האחרונה, נעשים מאמצים להחזיר את הלימודים לשגרה — אך ישנם הבדלים בין המדינות השונות. במדינת פלורידה מתקיימים הלימודים בכל הכיתות במלואם, בעוד ב–45% מהמחוזות בקליפורניה עדיין לומדים מרחוק.

יותר ויותר מחוזות ברחבי ארה"ב משתמשים בבדיקות קורונה מהירות כדי להחזיר את התלמידים לכיתות, אך לא כולם יכולים להרשות זאת לעצמם. חבילת התמריצים הראשונה שהציג ממשל ביידן, בשווי 1.9 טריליון דולר, כללה הקצאה של 10 מיליארד דולר לפיתוחה של תוכנית בדיקות קורונה בכלל בתי הספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker