הפוליטיקאי הוותיק שחולל נס במדינה מוכת משברים יכול ללמד את ביידן

ג'רי בראון נבחר בפעם השנייה למושל קליפורניה בגיל מתקדם ובשלהי הקריירה שלו בפוליטיקה, והצליח לבלום משבר שאיים למוטט את כלכלתה ■ עתה הוא ממליץ לנשיא החדש להשקיע כמה שיותר בהוצאה הציבורית ולהתרכז במעשים במקום בדיבורים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רי בראון עם קודמו בתפקיד ארנולד שוורצנגר ויריבתו מג ויטמן
ג'רי בראון עם קודמו בתפקיד ארנולד שוורצנגר ויריבתו מג ויטמןצילום: Jonathan Alcorn/Bloomberg

הנשיא ג'ו ביידן נכנס לבית הלבן השבוע, והחליף מנהיג שחיבתו העזה לתשומת לב התישה את הציבור האמריקאי, והותירה בידי ממשיכו משבר חסר תקדים. לפני עשור עמד פוליטיקאי דמוקרטי קשיש אחר בפני מצב דומה: ג'רי בראון, שהגיע לסיבוב שני כמושל קליפורניה, בעודו בשנות ה-70 לחייו. בראון הבטיח להחזיר את המדינה ליציבות פיננסית וכלכלית אחרי קודמו ארנולד שוורצנגר, והמהלכים שביצע מהווים מפת דרכים עבור ביידן. הוא מכיר היטב את קמלה האריס, סגנית הנשיא, שהיתה התובעת הכללית של קליפורניה ומי שנחשבה יורשתו בפוליטיקה הארצית לפני שנים.

"אני ותיק לא פחות מביידן", אומר בראון בן ה-82 בריאיון. "באיזה שלב בחיי פוליטיקאי יורד האסימון: בשנה העשירית, ה-20, ובטח בשנתו ה-40 בפוליטיקה". בראון ממליץ לנשיא לדבר פחות ולהישמע יותר. "הפצצה תזזיתית של תקשורת ציבורית אינה מנהיגות".

מעטים הפוליטיקאים בארה"ב שנהנו מקריירה ארוכה ומצליחה כמו בראון - או ביידן. בראון נבחר לתפקיד ציבורי לראשונה ב-1970, וביידן נבחר לסנאט ב-1972. בראון היה המושל הכי צעיר של קליפורניה בעידן המודרני - ושנים אחרי כן הכי מבוגר שלה. ביידן הוא הנשיא המבוגר ביותר, והיה אחד הסנאטורים הצעירים שלה. שניהם נבחרו לתפקיד בכיר בתקופה קשה במיוחד.

בראון נדרש להתמודד עם משבר תקציבי קשה כל כך, שמדינת קליפורניה נאלצה להוציא שטרי חוב (IOU) לאלפי אנשים ועסקים רק כדי לא לפשוט רגל. היא היתה על סף הפיכתה למדינה הראשונה בארה"ב שקרסה.

ביידן מקבל את הנהגת ארה"ב לידיו לאחר מותם של 400 אלף אנשים ממגפת הקורונה, שהמיטה על האומה גם משבר כלכלי ואבטלה חמורים ביותר, וחשפה פערים גזעיים וחברתיים קשים. הוא גם יורש אומה מפולגת סביב קווים אידיאולוגיים, עד כדי הסתערות אלימה של המון מתומכי טראמפ על גבעת הקפיטול החודש.

ג'רי בראון מושל קליפורניה עם קמלה האריס, סגנית הנשיאצילום: The United States Senate - Office of Senator Kamala Harris

הדרך של בראון להציל את קליפורניה

כשבראון נהפך למושל ה-34 של קליפורניה ב-1975, הוא היה רווק צעיר ונמהר שישן על מיטת מתכת ואהב לערער את המוסכמות הפוליטיות. הוא היה חלוץ השמאל, וכן הפנים והרוח של דור חדש במדינה, שהיתה שונה פוליטית ותרבותית משאר האזור. אף שסיים את כהונתו הראשונה ב-1983, עד היום קשה לדמיין את קליפורניה בלעדיו. בראון הוא גם בנו של המושל האגדי של קליפורניה, פאט בראון, שכיהן מ-1959 עד 1967.

קליפורניה תרמה 20% לצמיחה הכלכלית של ארה"ב בעשור הקודם - הרבה יותר מחלקה באוכלוסייה, ואפילו יותר מחלקה בתוצר הכולל. דרכו של בראון להביא את קליפורניה ממשבר כלכלי וגירעונות תקציביים מתמשכים לעודף ויציבות פיננסית, היתה שנויה במחלוקת. כשנתקל בהתנגדות פוליטית להעלות מסים, הוא קיצץ בחדות בתקציב וצימצם את השירותים לאזרחים. התוצאה היתה קשה כל כך, עד שהמחוקקים בקליפורניה וציבור הבוחרים החליטו לתמוך בהעלאות המסים. אבל הוא הצליח להחזיר את הממשל בקליפורניה לתפקוד. כשסיים את תפקידו ב-2019, היה לקליפורניה עודף תקציבי ענק וקרן חירום מלאה - הפוך למצב שירש בכניסתו לתפקיד.

בחודשיו האחרונים בתפקיד הוא תיכנן להתרכז בהשלמת פרויקטים שבהם התחיל - תעלות מים והרכבת המהירה - שניצבים בפני התנגדות מצד הרפובליקאים. עלות בנייה של מקטע אחד של הרכבת, באורך 180 ק"מ, דרך סנטרל ואלי - צפויה להיות 10.6 מיליארד דולר, לעומת עלות מתוכננת מקורית בסך 6 מיליארד דולר. "אי־אפשר לבנות תשתיות גדולות ללא סיוע פדרלי", מסביר בראון. "אני מקווה שנקבל עזרה בעידן שלאחר טראמפ".

בראון טען ב-2018 כי הדמוקרטים בוושינגטון חלשים. "הרפובליקאים היו יותר אפקטיביים", הוא טוען. "הם הצליחו להדביק סטיגמה לאובמה־קייר ולממשל אובמה בדרך מופלאה. הם מעולים בפרופגנדה". באותה שנה הוא גם חזה עתיד קודר ולא יציב לארה"ב, והציע לדמוקרטים להיות תוקפניים יותר במאבק מול הממשל הרפובליקאי: "האוכלוסייה מזדקנת, הטיפול הרפואי מתייקר. הפערים החברתיים באמריקה גדלים, וזה יהפוך את ארה"ב למשילה פחות ולבטוחה פחות".

ג'רי בראון, מושל קליפורניה פעמייםצילום: Ramin Rahimian

פחות דיבורים, יותר מעשים

כשבראון נכנס לתפקידו, הוא הקפיד על נוכחות ציבורית מוגבלת מלכתחילה. ההודעות המעטות שלו - איסור על הוצאות מיותרות על ידי הממשל, הגבלת שימוש עובדי ממשל בטלפונים סלולריים, מכוניות במימון הציבור - היו יותר סמליות מבעלות משמעות תקציבית. הן נועדו לבנות את האמון של הציבור בממשל. "אי־אפשר להפגין מנהיגות כשיורים לכל הכיוונים. צריך להתמקד", אמר בראון.

ביידן כבר אימץ איפוק במהלך כל הקמפיין ולאחריו, ושמר על פרופיל נמוך. הוא איפשר לטראמפ לחבל בקמפיין של עצמו, ושיעור התמיכה בנשיא לשעבר ירד וירד. בדומה לכך, הקמפיין של בראון שתק מול פרסומות טלוויזיה של יריבתו ב-2010, מג ויטמן המיליארדרית.

באופן מפתיע, דרכיהם של בראון וביידן לא חצו זו את זו כמעט. "אני מסתדר איתו יפה", אמר בראון על ביידן. ואולם מאז הבחירות בנובמבר התהדקו קשריו של בראון עם האריס - אבל "הם לא ממתינים למוצא פי", אמר בראון. עם זאת, הוא שלח לביידן מכתב פומבי על הדחיפות שבחידוש שיחות הפירוק הגרעיני עם רוסיה.

בהיותו מושל, הוא זכה במוניטין של גורם ממתן שלא היסס לדחות את הדרישות הפרוגרסיביות ביותר של הדמוקרטים במדינה. ביידן צריך לחתור למטרות גדולות, במיוחד בתחום האקלים והכלכלה, אומר בראון. "צריך השקעה ציבורית ברמה של רוזוולט", הוא טען, מכיוון שהשקעה ציבורית קטנה מדי תעורר סיכונים גדולים יותר מהשקעה מופרזת. זה קצת מפתיע ממושל שפעל להעלות מסים וצמצם הוצאות ציבוריות.

בבית הלבן, הצוות של ביידן מודע לכך שנאומים והודעות לא ישמשו תחליף להאצת קצב ההתחסנות והפחתת האבטלה. בראון אומר: "יש שינויים גדולים שצריך לעשות, אבל כולם מכוונים להגדלת היציבות. יציבות ודרך ארץ", הכריז בראון, "זה יעשה טוב".

לכתבה של שיין גולדמאכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker