סיון פינגולד

סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל שהודיע היום על פרישתו מתפקידו ייזכר בתור האדם שהכניס לחיינו אינספור שינויים טכנולוגיים. להלן מספר ציטוטים נבחרים מהתקופה בה פיתח את המקינטוש ועד לתקופת האייפון.

סטיב ג'ובס

ג'ובס על טכנולוגיה

"הטכנולוגיה לוקחת הוראות מאוד פשוטות - 'קח מספר, תוסיף אותו למספר השני, מקם את התוצאה כאן, תגיצ אותה אם היא גדולה יותר ממספר נתון אחר' - אבל מוציאה אותם לפועל בקצב של נאמר מיליון הוראות לשנייה, בקצב הזה התוצאה נראת קסומה". (ראיון ל"פלייבוי", 1985)

"הטכנולוגיות שלנו יכולות להפוך את החיים ליותר קלים, הם מאפשרות לנו לגעת באנשים שלא היינו מגיעים אליהם אחרת. יכול להיות שיש לך ילד עם פגם מולד ובעזרת הטכנולוגיה תוכל ליצור קשר עם הורים אחרים וקבוצות תמיכה, להשיג מידע רפואי ומידע על תרופות חדשות – הדברים האלה משפיעים בצורה עמוקה על החיים".

"עם זאת, יש נזק בלהראות את הטכנולוגיה כזו שעומדת לשנות הכל. דברים יכולים לא לשנות את העולם ועדיין להיות חשובים". (ראיון ל"Wired", 1996)

"אני חושב שהטכנולוגיה מקרבת עולמות ותמשיך לעשות כן. יש צדדים שליליים לכל דבר - הצד המשחית ביותר של טכנולוגיה לדעתי הוא הטלוויזיה, אבל שוב, טלוויזיה במיטבה יכולה להיות מדהימה". (ראיון ל"רולינג סטון", 2003)

ג'ובס על עיצוב המוצר

"אנחנו חושבים שהמק יימכור זיליונים, אבל בעצם בנינו אותו לעצמנו ולא לאף אחד אחר. אנחנו האנשים שנחליט אם הוא טוב או לא. אנחנו לא הולכים לעשות סקר שוק בנושא, רק רצינו לבנות את הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לבנות". (ראיון ל"פלייבוי", 1985)

"עיצוב זו מילה מצחיקה. אנשים חושבים שהכוונה בעיצוב היא איך הדבר נראה. אבל כמובן, אם חופרים לעומק, זה בעצם נוגע לאיך הדבר עובד".

"יצירתיות היא רק לחבר דברים. כששואלים אנשים יצירתיים איך הם עשו משהו, הם מרגישים קצת אשם כי הם לא באמת עשו אותו, הם רק ראו משהו, והם היו מסוגלים לחבר את החוויה שלהם וליצור דבר חדש". ". (ראיון ל"Wired", 1996)

"עבור משהו כל כך מורכב, קשה לעצב מוצר לפי קבוצות מיקוד. פעמים רבות, אנשים לא יודעים מה הם רוצים עד שלא מראים להם"

מיקוד ופשטות היו חלק מהמנטרות שלי. פשטות יכולה להיות יותר קשה להשגה מאשר מורכבת – צריך לעבוד קשה כדי לנקות את המחשבות ולפשט אותן. זה שווה את זה, אם אתה מצליח – אתה יכול להזיז הרים". (ראיון ל"ביזנסוויק", 1998)

"תראו את העיצוב של מוצרי צריכה רבים - הם מאוד מסובכים. אנחנו מנסים ליצור משהו פשוט והוליסטי. כשמתחילים לפתור בעיה, הפתרון הראשון הוא תמיד מסובך ורוב האנשים עוצרים שם". (ראיון ל-MSNBC וניוזוויק, 2006)

ג'ובס על המוצרים שלו

"אני לא חושב שעבדתי אי פעם כל כך קשה על משהו, אבל העבודה על מקינטוש היתה החוויה המגניבה ביותר של חיי. כשהצגנו את המוצר בפגישת בעלי המניות קיבלנו תשואות למשך חמש דקות. מה שהיה מדהים עבורי היה שראיתי את צוות ה-מק בשורות הראשונות באודיטוריום. זה היה כאילו אף אחד מאיתנו לא האמין שסיימנו את זה. כולם התחילו לבכות". (ראיון ל"פלייבוי", 1985).

"גרמנו לכפתורים על המסך [של מערכת ההפעלה Mac OS X] להיראות כל כך טוב שתרצה ללחוץ עליהם" (ראיון למגזין "פורצ'ן", 2000)

"פעם בתקופה מגיע מוצר מהפכני שמשנה הכל...אתה בר מזל אם יוצא לך לעבוד על מוצר אחד כזה במהלך הקריירה שלך" (השקת האייפון, 2007)

ג'ובס על החיים

"כשאתה צעיר, אתה צופה בטלוויזיה וחושב, יש פה קונספירציה. כל הרשתות התאגדו יחד "לטפש" אותנו. אבל כשאתה מתבגר, אתה מבין שזה לא נכון, ושהרשתות הן עסקים והן נותנות לאנשים בידיוק את מה שהם מבקשים. זו מחשבה הרבה יותר מדכאת". (ראיון ל"Wired", 1996)

"המחשבה שאני אמות בקרוב היא הכלי החשוב ביותר שהיה לי אי פעם שעזר לי לעשות בחירות משמעותיות בחיים. כמעט כל הדברים - ציפיות, גאווה, פחד ממבוכה או כשלון - אלה דברים שלא עומדים מול המוות. המחשבה שאנחנו עומדים למות היא הדרך הטובה ביותר להמנע ממלכודת המחשבה על מה שיש לנו להפסיד".

"אף אחד לא רוצה למות, אפילו אנשים שרוצים להגיע לגן עדן לא רוצים למות כדי להגיע לשם. ועם זאת המוות הוא היעד של כולנו, אף אחד עוד לא נמלט ממנו וכך זה צריך להיות כי המוות הוא ההמצאה הטובה ביותר של החיים, הוא מסיר את הישן ועובר לחדש. כרגע אתה הוא החדש, אבל יבוא היום בו תהפוך לישן. אני מצטער שאני כה דרמטי, אבל זו האמת". (טקס חלוקת תארים באוניברסיטת סטנפורד, 2005).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker