המיליארדר האמריקאי מתחרט: התרומות שלנו לימין דחפו צעירים לסוציאליזם

צ'ארלס קוך מודה בספר חדש כי "בחר בדרך הלא נכונה" - בכך שעודד עוינות בין רפובליקאים לדמוקרטים, ובכך גרם לפגיעה בתפקוד הפוליטי בארה"ב

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'ארלס קוך
צ'ארלס קוךצילום: MCT via Getty Images

"וואו, איך פישלנו. איזה בלגן!". לקראת סוף ספרו החדש, צ'ארלס קוך, המיליארדר והבעלים של תעשיות קוך (Koch Industries), החברה הפרטית השנייה בגודלה בארה"ב, כולל הודאה מפתיעה באשמה. במשך שנים קוך תרם סכומים אדירים של כסף לקמפיינים של רפובליקאים; סביר להניח כי הוא ועמיתיו העבירו בעשור האחרון כמיליארד דולר למטרות פוליטיות. בכך עודד את העימות בין שתי המפלגות הגדולות. אולם כיום, הוא רוצה שהקוראים ידעו שהוא טעה, כאשר בחר "בדרך הלא נכונה".

קוך אינו מפרט מה בדיוק ניסה לעשות יחד עם אחיו דיוויד, שמת, ועם ארגון התרומות שהקימו - "אמריקאים למען שגשוג". לאחר היבחרו של ברק אובמה, כתב: "התחלנו להתעסק ישירות בפוליטיקה של מפלגה גדולה". הם בעיקר מימנו אנשים שתמכו בתנועת מסיבת התה. זה טיפח את השבטיות במפלגה, והחליש רפובליקאים מתונים. כעת מתחרט קוך שהתוצאה היתה כי רוב המאמצים לפעול בשיתוף פעולה דו-מפלגתי הסתכמו ב"בדיחה חולנית", לדבריו. הוא גם חושש כי חוסר התפקוד שנוצר בשל כך דחף צעירים להעדיף סוציאליזם.

מה עומד מאחורי ההודאה של קוך? בספרו "מאמין באנשים" (“Believe in People”), טוען כי מטרתו לא היתה להלל את עצמו. עם זאת, הוא ודאי שם לב לסיקור הנרחב והלא אוהד לאחר מותו של אחיו דיוויד בשנה שעברה. קוך בן ה-85 יודע כי המוניטין שלו רעיל בצד השמאלי של המפה, בשל העוינות שלו לאובמה-קייר וההכחשה המתמשכת של מדע האקלים. הוא גם איבד אהדה מצד ימין, שם פוליטיקאים מעדיפים כיום בעיקר פופוליזם בסגנון טראמפ. המחבר אמנם אינו מזכיר את דונלד טראמפ בספרו, אבל מביע ייאוש מהמדיניות שלו: העלאת המכסים, הנטייה לבחור תאגידים מסוימים והקיצוץ בהגירה החוקית.

שותפות משיגה יותר מאשר עימות

הספר שלו מורכב מזיכרונות משפחתיים, סיפורים על מעשים תאגידיים טובים וקריאות לממשל להיות קטן יותר, כדי שהנזקקים יוכלו להתקדם בכוחות עצמם. נראה כי המחבר טוען כי פילנתרופים ואקטיביסטים בעלי כוונות טובות יעשו הכי הרבה כדי להתמודד עם אי-שוויון, עם מיתות הנובעות מייאוש, עם ירידה בתוחלת החיים, עם גזענות ועם בעיות חברתיות אחרות.

אמנם זה לא ישנה את דעתם של המפקפקים בקוך, אך זה נדיר לשמוע דמות ידועה מביעה חרטה ברורה כל כך על מעשי העבר. כיום, הוא טוען כי שותפות - כמו היוזמה הדו-מפלגתית First Step שבה תמך ב-2018, אשר נועדה להוביל רפורמות במערכת המשפט הפלילי - משיגה יותר מאשר עימות בין המפלגות. הוא אף התחיל לתמוך, בסכומים קטנים, במועמדים דמוקרטים.

ואולם, קוך לא שינה את השקפותיו לחלוטין. הארגון שלו העביר מיליונים למועמדים בבחירות השנה. זה כולל גם את דיוויד פרדו, מועמד רפובליקאי לסנאט בג'ורג'יה. בינתיים, אתר הארגון מתגאה כיצד עשה לובינג כדי לקדם את בחירתה המהירה של איימי קוני בארט לבית המשפט העליון בחודש שעבר, למורת רוחם של הדמוקרטים - ממש כפי שדחף את בחירתו של ברט קבאנו לפני כשנתיים. דרך שבה כבר צועדים - קשה לעזוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker