לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ג'סטין וולפרס

אדוני הנשיא היקר, העם האמריקאי מתמודד עם אתגרים עצומים. המשימה המיידית שלך ברורה: הכלכלה שקועה בבור עמוק, ותצטרך עזרה מיידית.

בטווח הקצר, הבס את הווירוס כדי לעודד את הכלכלה. המשבר הכלכלי הזה שונה ממיתוני עבר, משום שהוא נגרם כתוצאה ממשבר בריאות ציבורי. המגפה מציבה סכנה להמשך החיים הכלכליים השגרתיים. נראה כאילו לכל עסקה במגזר השירותים נוסף מס ששולם לא בדולרים, אלא בסיכון הבריאות. המפתח להתאוששות יהיה להסיר את המס הזה.

1. להתמקד בבריאות הציבור

לפיכך, הכלים הכלכליים החזקים ביותר שלך יהיו פעולות שקשורות לבריאות הציבור. כמה מהצעדים שעליהם ימליץ לך צוות בריאות הציבור שלך - כמו בדיקות נרחבות, תשתית טובה יותר לאיתור מגע או השקעה גדולה יותר בהפצת חיסון - ילוו בתג מחיר גבוה. לפני שתפעל, התייעץ עם הכלכלנים שלך, משום שקבוצה של חוקרים זהירים כבר הוכיחה כי היתרונות בהבסת הווירוס עולים על העלויות.

ההיגיון פשוט: כלכלת ארה"ב גדולה, והווירוס מאוד משבש. כלכלני הרווארד דיוויד קאטלר ולארי סאמרס העריכו כי ברגע שתחשב את מקרי המוות ואת הנזק לבריאות הפיזית והנפשית, בנוסף לאובדן הישיר בהכנסה - משק בית ממוצע בן ארבע נפשות ספג הפסד כולל של כמעט 200 אלף דולר כתוצאה מהמגפה. המחקר פורסם באוקטובר, והסבל רק המשיך לגדול מאז.

מערך בדיקות קורונה בקליפורניה. הכלים החזקים ביותר - קשורים לבריאות הציבור
מערך בדיקות קורונה בקליפורניה. הכלים החזקים ביותר - קשורים לבריאות הציבורצילום: David Paul Morris - Bloomberg

אם לא תנקוט צעדים עוצמתיים, הנזק עלול להיות גדול בהרבה. עד כה, החולשה הכלכלית של המדינה משקפת את אמצעי ההגנה ההגיוניים שנוקטים אנשים נגד המגפה. אך "תשישות בידוד" עשויה להתפשט, ואם אנשים יחזרו לנהל את חייהם הכלכליים כבימי שגרה, ללא דאגה איש לרעהו - הווירוס ימשיך להתפשט באוכלוסייה באופן ודאי. אני חושש שהמיתון הנוכחי יהיה קל יחסית לעומת ההרס שמגפה בלתי נשלטת עלולה לזרוע.

2. להגן על הכלכלה מזעזועים

מעבר לבריאות הציבור, אתה חייב להציב כעדיפות את התמריץ הפיסקלי. לפני הבחירות, בית הנבחרים בשליטת הדמוקרטים אישר תמריצים חדשים בשווי 3 טריליון דולר, בעוד הבית הלבן הציע 1.8 טריליון דולר והרפובליקאים בסנאט הציעו רק 500 מיליארד דולר. בסופו של דבר, המשא ומתן העלה חרס, אף שהכלכלה עדיין שקועה בבוץ עמוק שמשתווה לימים החשוכים ביותר של המיתון האחרון.

בעודך מגבש חבילה פיסקלית חדשה, זכור כי למשברים הבריאותי והכלכלי יש השלכות שונות, כך שסיוע שמכוון למי שבאמת זקוק לו יכול לסייע לעודד את הכלכלה, ולחזק את רשת הביטחון עבור אלה שנפגעו הכי קשה.

בטווח הבינוני, חסן את הכלכלה נגד זעזועים עתידיים. חשוב על התמריץ הפיסקלי הראשוני כמקדמה עבור היעד המקרו־כלכלי בטווח הבינוני החשוב ביותר שלך - שחייב להיות ביצור הכלכלה נגד זעזועים בעתיד. מיתון נוסף עלול להוות אסון למשקי בית רבים ולעסקים שעומדים כעת על הסף. המדיניות שלך תוגבל משמעותית אם הקונגרס תקוע, והבנק הפדרלי כבר הוריד את הריבית נמוך ככל האפשר.

החוק האמין היחיד במיתונים הוא שהם נגרמים בשל זעזוע שלא צפית - בין אם מדובר באסון טבע, שיבוש פיננסי, מיתון גלובלי או וירוס - ועליך להבטיח שאתה בונה את התשתית הפיננסית שלה תזדקק כדי להגיב לזעזוע הבא בעוצמה.

מסעדה בניו יורק
מסעדה בניו יורקצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

החודשים האחרונים הוכיחו כמה עבודה מתקנת עוד צריכה להיעשות. מדהים שאמזון יכולה לספק אלפי מוצרים לבתיהם של אזרחים אמריקאים ביומיים בלבד, אך במארס ובאפריל הממשלה הפדרלית נזקקה לשבועות כדי לספק המחאות בסך 1,200 דולר למשלמי המסים.

כשהממשלה ניסתה לעדכן את דמי האבטלה, סוכנויות פדרליות שונות ציינו שהצעדים ההגיוניים - כמו העלאתם בשיעור קבוע - לא היו ישימות משום שלוקח חודשים לתכנת מחדש את מערכות המחשבים המיושנות שלהן. הממשלה שלך צריכה לשלם למדינות כדי שישדרגו את המערכות שלהן כדי שזכאים לא יצטרכו לשלוח יותר פקסים. האתרים שלהן צריכים להתמודד עם גל של בקשות חדשות שהמיתון הביא, ותצטרך גמישות כדי ליישם שינויים אם הכלכלה תקרוס שוב.

הבעיות אינן ביורוקרטיות; הן גם פוליטיות. אמצעי חירום פיסקליים עורבו בקמפיינים והוכתמו בפוליטיקה, ואמצעים שבהם צד אחד תומך נדחו כדי שלא יסייעו חלילה למתחרים פוליטיים.

תחושת הדחיפות המתפוגגת בחודשים האחרונים מרמזת על כך שתשישות התמריצים היא אמיתית, ואינה מסייעת. כשדמי האבטלה המוגדלים פגו ביולי, המפלגה שלך ומתנגדיה טענו כי עובדים מובטלים צריכים עוד סיוע. אך הקונגרס התמהמה. בסוף, התוכנית לא חודשה, ותקופה של אי־ודאות בקרב המובטלים בסופו של דבר נהפכה לאכזבה.

הפתרון הוא להציג טייס אוטומטי פיסקלי, שמטרתו להילחם בסערה כלכלית אפילו בהיעדר פעולה בקונגרס. אנחנו מכנים זאת בז'רגון הכלכלי "מייצב אוטומטי". דוגמאות רלוונטיות כוללות תוכניות רשת ביטחון כמו דמי אבטלה שמספקות כסף לאנשים כשהכלכלה אינה במצב טוב; ומס הכנסה פרוגרסיבי, שבנוי בצורה שמפחיתה את שיעור המס במקרה שההכנסה מצטמצמת.

בית חולים באורלנדו, ארה"ב
בית חולים באורלנדו, פלורידה. שירותי הבריאות אינם מספיקיםצילום: Phelan M. Ebenhack/אי־פי

מייצבים אוטומטיים צריכים להיות מותקנים בכל מה שהממשלה עושה.

משמעות הדבר היא שכל התוכניות צריכות להיות מודרכות על ידי נוסחאות מימון שמבטיחות שההוצאות הציבוריות יעלו - והמסים יירדו - כל פעם שהכלכלה שוקעת. גבש את החוקים האלה כעת, לפני שיתבהר אם הם יסייעו בסופו של דבר לנשיא דמוקרטי או רפובליקאי. עשה זאת בזמן שיש תאבון לרפורמה.

3. לקדם יעדיםארוכי־טווח - עכשיו

ואחרון חביב, אדוני הנשיא, אל תשכח את היעדים הארוכי־טווח שלך. הסביבה נמצאת תחת איום. האי־שוויון מתרחב. שירותי הבריאות אינם מספקים. רשת הביטחון נשחקה. רבים מהמוסדות החשובים ביותר בארה"ב זקוקים לחידוש. והדרך לכלכלה שאחרי המגפה מחייב שינוי מבני.

אם תדחה את הסוגיות האלה עד המשבר הבא, ואז תחכה לעוד בחירות, ואז היורש שלך יעשה אותו הדבר, ואז... ובכן, אתה רואה כיצד הבעיות מעמיקות.

מאיימות ככל שהסוגיות האלה נראות, זכור שהכלכלנים בילו עשורים בלמידתן. ספרי הלימוד שלנו מלאים בפתרונות אפשריים.

המדיניות אולי מורכבת, אך לא הכלכלה. כמאמין בהתמחות, אותיר לך את ניווט הפוליטיקה - אך בזמן הזה, זכור שמקצוע הכלכלה מוכן ומזומן להציע לך את העצות הטכניות שלהן אתה זקוק כדי לעצב תגובה טובה יותר.

הכותב הוא פרופסור לכלכלה ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת מישיגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker