ובינתיים, בניו זילנד: הקורונה שייכת לעבר - עכשיו לשיקום כלכלי

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, מינתה את שר האוצר גרנט רוברטסון לסגנה בקבינט. בראש סדר העדיפויות נמצא הצורך להתניע את ההתאוששות הכלכלית ממגפת הקורונה, ובמקביל להמשיך להגן על המדינה מפני הווירוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדרן במטה הלייבור באוקלנד

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, מינתה הבוקר (ב') את שר האוצר, גרנט רוברטסון, לסגנה בממשלה החדשה. זאת, לאחר שסגן מנהיג מפלגת הלייבור, קלווין דיוויס, פרש מהמרוץ לתפקיד. רוברטסון ימשיך לכהן כשר האוצר ויקבל לידיו גם את תיק התשתיות.

ניצחון סוחף בבחירות בניו זילנד בחודש שעבר הבטיח רוב ברור בפרלמנט למפלגת הלייבור, שבראשה עומדת ארדרן - 64 מתוך 120 המושבים בפרלמנט. כך, ארדרן זכתה גם ביכולת להרכיב ממשלה חד מפלגתית - לראשונה מאז 1996.

ארדרן אמרה כי בראש סדר העדיפויות של ממשלתה נמצא הצורך להתניע את ההתאוששות הכלכלית ממגפת הקורונה, ובמקביל להמשיך להגן על המדינה מפני הווירוס.

"שלוש השנים הבאות יהיו מאוד מאתגרות לניו זילנד. לאור התחזית הגלובלית, איננו חסינים מפני ההשפעה המתמשכת של הקורונה ברחבי העולם", היא אמרה לכתבים בוולינגטון. מתחילת המגפה ועד היום, דיווחה ניו זילנד על 25 מקרי מוות וקצת יותר מ-1,600 מקרי קורונה מאומתים.

המגזרים הגדולים

חקלאות

מגזר החקלאות הוא הגדול במדינה ומהווה 6.6% מהתמ"ג ו-6.1% מכוח העבודה. מהגרים מהווים 15% מכוח העבודה בחקלאות בניו זילנד. מוצרי החקלאות העיקריים שלה כוללים חלב (ניו זילנד היא יצרנית החלב השמינית בגודלה בעולם), בשר, עץ, פירות, ירקות, פירות ים, חיטה ושעורה.

אוקלנד, ניו זילנדצילום: בלומברג

תעשייה

התעשייה מהווה 19.2% מהתמ"ג בניו זילנד ו-20.4% מכוח העבודה. התעשיות העיקריות כוללות מוצרי עץ, עיבוד מזון, ייצור, כרייה, ציוד תחבורה, בנייה, ייצור אלומיניום ומוצרי נייר.

שירותים

מגזר השירותים מהווה 65.6% מהתמ"ג ומעסיק 73.5% מאוכלוסייה של כ-4.9 מיליון איש. השירותים העיקריים הם שירותים פיננסיים, שירותי נדל"ן ותיירות – אחד המקורות החשובים למטבע זר במדינה. מגזרים חשובים אחרים כוללים את הקמעונות והסיטונות, מסעדות ובתי מלון.

תיירות

לפני מגפת הקורונה, תיירות פנים היתה אחראית ל-60% מסך התרומה של המגזר לכלכלת ניו זילנד, שמסתכמת ב-40.9 מיליארד דולר. מספר התיירים הגדול ביותר לפני המגפה הגיע מאוסטרליה. התיירים האוסטרלים הוציאו יותר מ-2.7 מיליארד דולר בשנה בשכנתם הקטנה, מחצית מכך בעונת החגים.

דיור

מחירי הבתים בניו זילנד הצליחו לחמוק מהשפעות הקורונה ושוברים שיאים. המחיר החציוני של בית בניו זילנד טיפס ב-11.1% בשנה שהסתיימה בספטמבר, בשעה שהמחיר החציוני בעיר אוקלנד הגיע למיליון דולר ניו זילנדי (660 אלף דולר אמריקאי). מחירי הבתים ברחבי המדינה טיפסו בספטמבר ב-2.5% לעומת אוגוסט.

תיירים בניו זילנדצילום: Mark Baker/אי־פי

לפי סקר דמוגרפיה אינטרנשיונל שנערך באחרונה, שוק הדיור של ניו זילנד הוא מהיקרים ביותר בעולם, ובעשור החולף גדל מספר חסרי הבית במדינה ליותר מ-40 אלף איש, או אחד מכל 100 תושבים.

נתונים כלכליים

תמ"ג לנפש

התמ"ג לנפש של ניו זילנד, במונחי שווי כח קנייה, היה 43,809 דולר ב-2019 - המקום ה-32 בעולם. בהשוואה לכך, לישראל תמ"ג לנפש של 41,800 דולר, והיא במקום ה-36 בעולם, על פי קרן המטבע הבינלאומית.

החוב הלאומי

על פי נתוני קרן המטבע הבינלאומית, החוב הלאומי של ניו זילנד ירד מעט ל-29.6% מהתמ"ג ב-2019, אך צפוי לעלות ב-2020 ל-30.2% מהמת"ג וב-2021 ל-30.6% מהתמ"ג.

אינפלציה

האינפלציה ב-2019 הסתכמה ב-1.6%, וצפויה להישאר בשיעור דומה ב-2020, 1.2%. ב-2021 האינפלציה צפויה להסתכם ב-1.4%.

אבטלה

שיעור האבטלה הסתכם ב-4.1% ב-2019, וצפוי לעלות ל-9.2% ב-2020, בשל ההשפעות השליליות של מגפת הקורונה. שיעור האבטלה צפוי לרדת קמעה ב-2021 ל-6.8%.

האתגרים

המגפה גררה את ניו זילנד למיתון עמוק עם נפילה חסרת תקדים של 12.2% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון השלישי. האתגרים הכלכליים שעומדים כעת בפני המדינה כוללים תלות בהשקעות זרות, חובות גבוהים של משקי בית ותאגידים, תלות בביקוש הסיני ומחסור בדיור.

על פי הערכות, המגזרים הראשונים להתאושש בניו זילנד יהיו ייצור המזון והיצוא. עם זאת, מגזרי התעופה, התיירות והאירוח צפויים לחוות התאוששות אטית וממושכת, על רקע המגבלות שהוטלו בגלל הקורונה והעובדה שיעברו חודשים לפני שהתעופה הבינלאומית תחזור לפעילות רגילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker