לוגו בלומברג
בלומברג

כלכלת דרום קוריאה מתאוששת במהירות בעקבות עלייה חדה ביצוא מהמדינה ברבעון האחרון. העלייה ביצוא מעידה גם על התאוששות בסחר העולמי. התמ"ג של דרום קוריאה עלה ב-1.9% ברבעון השלישי, לעומת הרבעון הקודם, כך דיווח היום (ג') הבנק המרכזי של דרום קוריאה. תחזיות הכלכלנים היו לצמיחה של 1.3%, לאחר שני רבעונים רצופים של התכווצות כלכלת דרום קוריאה.

היצוא הדרום קוריאני זינק לרמה הגבוהה ביותר מאז 1986, לאחר ירידה חדה ברבעון הקודם. זאת בעקבות עלייה בביקוש לשבבי זיכרון ורכיבים אלקטרוניים בסין ובכלכלות גדולות אחרות, על רקע המעבר לעבודה ולימודים מרחוק. ענקיות הטכנולוגיה הדרום קוריאניות, סמסונג, SK ו-LG הרוויחו מהמגמה הזו. העלייה ביצוא עודדה השקעות במיכון תעשייתי ובציוד תובלה כדי להגדיל את הייצור.

כרטיסי זיכרון של סמסונגצילום: בלומברג

"זה מעיד על החוסן של מעצמת ייצור", אמר הכלכלן או ג'יה-יאנג מבנק ההשקעות KB הדרום קוריאני. "מגזר הייצור של דרום קוריאה לא נפגע מהמגפה, כעת חידוש פעילות הייצור במדינות מפותחות מחזקת את דרום קוריאה".

נתוני הצמיחה הטובים מהצפוי עליהם דיווחה דרום קוריאה עשויים להגביל את היחלשות הוון הדרום קוריאני, על רקע המגמה העולמית של יציאה מהשקעות מסוכנות ומעבר למקלטים בטוחים. תשואת אג"ח ממשלת דרום קוריאה ל-10 שנים ירדה ל-1.5%. דרום קוריאה מתאוששות ממיתון כשהיא בעמדה חזקה יותר מרוב המדינות המפותחות, בסיוע היצוא החזק, תוכנית תמריצים ממשלתיים וטיפול יעיל יחסית במגפת הקורונה.

דרום קוריאה נקטה אמצעים כמו חקירות אפידמיולוגיות מעמיקות, כולל בדיקת טלפונים סלולריים ועסקות כרטיסי אשראי, כדי לאתר את המקומות בהם שהו חולי הקורונה - וכן בדיקות קורונה המוניות, כדי למנוע סגר מלא שיחנוק את הכלכלה. במהלך הקיץ חלה עלייה במספר הנדבקים בווירוס קורונה, שהובילה להידוק ההגבלות לריחוק חברתי - אך הן הוסרו באחרונה.

הממשלה חידשה את חלוקת הקופונים להנחות בעסקים – מהלך שהופסק בגל השני של מגפת הקורונה – כדי לעודד צריכה מקומית. בנוסף היא מקדמת אירוע קניות שנתי שיתקיים בתחילת נובמבר כדי להאיץ את ההתאוששות הכלכלית.

הונג נאם-קי, שר האוצר של דרום קוריאה, מסר לאחר פרסום נתוני הצמיחה כי המדינה נכנסה לשלב של התאוששות הודות ליצוא החזק למדינות כמו סין וביקוש חזק למוצרי הטכנולוגיה של דרום קוריאה. הוא אמר כי הצמיחה היתה עשויה להיות חזקה יותר ללא העלייה במספר הנדבקים בקורונה באמצע אוגוסט.

סיאול, בשבוע שעברצילום: HEO RAN/רויטרס

היצוא מדרום קוריאה עלה ב-16% לעומת הרבעון הקודם, אך ההתאוששות הכלכלית עדיין מושפעת משיבושים בארה"ב, אירופה ובמקומות אחרים בהם המגפה חוזרת להתפשט. המתיחות הגוברת בין ארה"ב לסין ותוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב יוסיפו לאי-ודאות בדרום קוריאה.

"הגל השני של הקורונה במדינות המפותחות מדאיג", אמר רורי גרין, כלכלן בחברת המחקר TS לומברד לפני פרסום נתוני הצמיחה בדרום קוריאה. הוא אמר כי דרום קוריאה עשויה עדיין להרוויח מהמעבר לעבודה מרחוק, גם אם יוכרז סבב נוסף של סגרים במדינה. כלכלנים צופים כי כלכלת דרום קוריאה תתכווץ ב-2020 כולה בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי במדינות אסיה בסוף שנות ה-90, למרות ההתאוששות הצפויה במחצית השנייה של 2020.

ההשקעות במגזר הבנייה הכבידו על הכלכלה ברבעון השלישי וירדו ב-7.8%, כאשר הצריכה הפרטית עדיין מדשדשת עם ירידה של 0.1% ברבעון השלישי של 2020. כלכלת דרום קוריאה התכווצה ב-1.3% לעומת הרבעון המקביל ב-2019.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker