העשירים התנגדו למקלט למחוסרי בית בשכונה. הם היו המומים מהתשובה שקיבלו

235 מחוסרי בית שוכנו במלון באפר ווסט סייד במנהטן. כמה מהתושבים התנגדו ודרשו לפנותם לאזור דרומי יותר בעיר – אבל השופט אמר להם לא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום אוויר של אפר ווסט סייד במנהטן
צילום אוויר של אפר ווסט סייד במנהטןצילום: Craig Warga/Bloomberg

אכזבה נרשמה בקרב קבוצת תושבים עשירים מהאפר ווסט סייד בניו יורק: בית משפט הכריע כי 235 מחוסרי דיור ששוכנו במלון בשכונה יישארו היכן שהם נמצאים. על פי השופט, שיכונם מחדש עשוי להיות טראומתי מדי ולשבש את הנסיון לבנות מחדש את חייהם על רקע מגפת הקורונה.

עד אותו בוקר נראה היה שלמתנגדים להשארת מחוסרי הדיור היה מספיק כוח, כפי שקורה פעמים רבות לתושבי האזורים העשירים של העיר. בחודש שעבר הסכים ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, להוציא את מחוסרי הבית מהשכונה של המתלוננים – מיעוט קולני שטען שחייהם שובשו בגלל הכיעור והאי-סדר.

בקבוצת פייסבוק סגורה הם זעמו על כך ששיכונם מחדש ייקח לפחות חודש, ולא נראה שנעשה שם מאמץ מיוחד של המגיבים להסתיר את הדעות הקדומות שלהם. אחת הנשים שהגיבה, בכירה בעולם התאגידי, העלתה טענה שלפיה חסרי הבית רוצים להישאר בשכונה לא בגלל שהם מחפשים יציבות, אלא בגלל שיש "הרבה חנויות שאפשר לגנוב מהן והרבה אולמות ריקים שהם יכולים להשחית". עם זאת, שיעור הפשיעה הכללי בשכונה ירד בחודש האחרון בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה - ולא נרשמו אירועי ירי או רצח.

מספר מחוסרי הדיור בעיר ניו יורקצילום:

הכעס של המתנגדים למקלט הזמני לא התעורר רק בגלל שהם לא קיבלו מה שהם רצו, אלא גם בגלל שהם לא קיבלו מה שהם שילמו עבורו. הם שכרו עורך דין יקר, רנדי מסטרו, לשעבר סגנו של ראש העירייה רודי ג'וליאני, כדי שיעזור להם לגרום למחוסרי הדיור להפסיק להסתיר את הנוף. עכשיו הם שואלים בקבוצות הסגורות שלהם ברשתות החברתיות איפה הוא היה ומה הוא עשה עבורם.

הקרב על המקלט ממחיש דרך נוספת שבה המגפה העמיקה את הפערים בין המעמדות ויצרה תנודות שהגיעו גם לעשירים ביותר בעיר. במערכת בתי הספר הפרטיים, שבאוגוסט הודיעו כי הם מתכננים להיפתח מחדש, הודיעו כי לא יוכלו לאפשר לימודים במשך חמישה ימים בשבוע - בגלל התנגדות המורים ואילוצים שקשורים במבני בתי הספר. 

הורים רבים זעמו וטענו ששכר הלימוד הגבוה שהם משלמים צריך לשמש עבורם כמגן נגד האי נוחות - גם בזמן משבר עולמי. במייל שנשלח על ידי אחד מהאבות למנהל בית ספר פרטי של ילדו נכתב שמערכת השעות המוצעת היא "כישלון" ונטען כי יש להפחית משכר הלימוד שהאב משלם - שמגיע ל-50 אלף דולר בשנה.

"רנדי מסטרו, אתה לא יכול להזיז אותנו", הפגנות מחוץ לבית עורך הדין שייצג את המתנגדים למקלטצילום: Gregg Vigliotti/The New York Times

במהלך שבעת החודשים שבהם משתוללת המגפה, מיליוני אנשים נגררו למשבר אחרי שאיבדו את עבודתם, נקלעו ליגון, פחד, עוני, אובדן אמונה ונאלצו לעבור בית. אף שהעשירים בעיר ניהלו מאבקים שונים על מנת ליצור חיץ בינם לבין העניים - הניצחונות שלהם הפחו למובהקים פחות ופחות.

במשך זמן קצר, מחוסרי הדיור שיושבו בלוסרן, מלון הדירות באפר ווסט סייד שבו הם הורשו להשתכן, היו אמורים להישלח למלון רדיסון שליד וול סטריט. גם שם היו כמה תושבים שהתנגדו לבואם. בפגישה של תושבי השכונה שנערכה לפני כמה שבועות, אמרה אשה שמתגוררת ברחוב סמוך כי זה "בלתי נמנע שמחוסרי הדיור יגרמו לעלייה באירועי האלימות בשכונה" תוך כדי שהיא האשימה אותם בשימוש בסמים וטענה כי הם סובלים ממחלות נפש.

כשנקבע שהם יישארו בלוסרן למרות הכל, נראה היה שתושבי המחוז הפיננסי של ניו יורק "ניצחו". אבל ככל הנראה, במלון רדיסון ישוכנו מחוסרי דיור אחרים בקרוב. בסופו של דבר, המלון צפוי להפוך למקלט קבע עבורם.

לקריאת הכתבה המלאה של ג'יניה בלפנטה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker