בית המשפט בארה"ב החליט: וויצ'אט הסינית לא תוסר מחנויות האפליקציות

ממשלת ארה"ב ביקשה להסיר את וויצ'אט, אפליקציה של טנסנט הסינית, מהחנויות של אפל וגוגל מחשש לפגיעה בביטחון הלאומי ■ משרד המשפטים עירער ההחלטה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיקטוק וויצ'אט
טיקטוק וויצ'אטצילום: DADO RUVIC/רויטרס

שופטת בית המשפט בסן פרנסיסקו דחתה ביום שישי את בקשת משרד המשפטים להפוך את ההחלטה שמאפשרת לאפל ולגוגל להמשיך להציע את ווי'צאט הסינית בחנויות האפליקציות שלהן בארה"ב. השופטת, לורל בילר, אמרה כי הראיות החדשות שהציגה הממשלה לא משנות את דעתה בנוגע לאפליקציה של ענקית האינטרנט הסינית טנסנט. כך גם קבעה השופטת בעבר בנוגע לאפליקציית טיקטוק, כאשר משרד המשפטים טען כי היא מהווה סיכון ביטחוני.

לוויצ'אט יש 19 מיליון משתמשים יומיים פעילים בארה"ב. היא פופולרית בקרב סטודנטים סינים, אמריקאים שחיים בסין ובקרב אמריקאים שיש להם קשר אישי או עסקי בסין. וויצ'אט היא אפליקציית על שמשלבת מספר שירותים, שדומים לאלה של פייסבוק, וואטסאפ, אינסטגרם ו-ונמו. האפליקציה היא חלק חיוני מחיי היומיום בסין, ויש לה יותר ממיליארד משתמשים שם.

משרד המשפטים עירער על החלטת בירל לבית המשפט לערעורים, אך החלטתו לא צפויה להתקבל לפני דצמבר.

משתמשי וויצ'אט הגישו תביעה לפני חודש, שבמסגרתה חסמה השופטת בירל את הוראת משרד המסחר של ארה"ב להסיר את האפליקציה מחנויות האפליקציות בארה"ב, שהיתה אמורה להיכנס לתוקפה ב-20 בספטמבר. הוראת משרד המסחר כללה גם איסור על עסקות עם וויצ'אט, מה שהיה הופך את האפליקציה לבלתי ניתנת לשימוש בארה"ב.

"הראיות לא תומכות בטענות הממשלה כי מדובר במגבלות מצומצמות כדי להגן על הביטחון הלאומי", כתבה בילר בהחלטתה ביום שישי. "הראיות מעידות כי הממשלה מגבילה את האפליקציה מעבר לנדרש על מנת לקדם את האינטרסים הממשלתיים הלגיטימיים". משתמשי וויצ'אט טענו כי הממשלה מבקשת איסור חסר תקדים על פעילות מדיה שלמה ומציעה רק ספקולציות בנוגע לנזק שנגרם לארה"ב מוויצ'אט. במקרה דומה, בית המשפט אסר על חסימת טיקטוק, הרשת החברתית הפופולרית, בארה"ב.

לכתבה המלאה ברויטרס 

תגיות: