מכירות כלי נשק בארה"ב מזנקות בציפייה לכאוס בבחירות

שוק כלי הנשק התרחב השנה בזכות רבים שרכשו נשק בפעם הראשונה, כולל נשים, בני מיעוטים וליברלים - לקראת הבחירות לנשיאות בארצות הברית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור לרכישת כלי נשק בחנות בקליפורניה, השבוע
תור לרכישת כלי נשק בחנות בקליפורניה, השבועצילום: Ringo H.W. Chiu/אי־פי

מכירות נשק בארה"ב רושמות שיא השנה, בעיקר הודות לאנשים שרכשו נשק בפעם הראשונה במטרה להתגונן מפני מציאות של מגפה, מחאות חברתיות בשל אלימות משטרתית כלפי שחורים ובחירות שרבים חוששים כי תוצאותיהן יציתו אלימות.

מי היו הלקוחות המסורתיים?

הזינוק במכירות נשק בארה"ב בעשורים האחרונים נבע מאירועים שרבים חששו כי יביאו לשינוי בחוקי הפיקוח על הנשק, למשל ניצחון של מועמד דמוקרטי בבחירות או ירי המוני. על פי מומחים ואקדמאים, זינוקים כאלה מתודלקים בדרך כלל מהתומכים המושבעים של התיקון השני לחוקה שקובע את הזכות לשאת נשק, גברים לבנים שמרנים שמחזיקים בכמה כלי נשק. כמחצית מהגברים הלבנים באמריקה מחזיקים ברובה, לעומת רבע מהגברים הלא לבנים, על פי סקר מ-2017 של מכון המחקר פיו.

מה השתנה השנה?

שוק כלי הנשק התרחב השנה, על פי רויטרס, לרוכשי נשק בפעם הראשונה, כולל נשים רבות, בני מיעוטים וליברלים שבעבר לא שקלו אפילו את האפשרות. מספר הרוכשים בפעם הראשונה זינק השנה, ובשיחת ועידה ב-3 בספטמבר העריך מארק פיטר סמית, מנכ"ל סמית אנד ווסון ברנדס, כי הם מהווים 40% מכלל המכירות השנה, פי שניים מהממוצע הארצי שנרשם בשנתיים האחרונות. על פי מנכ"ל ספורטסמנ'ס וורהאוס הולדינגס, ג'ון ברקר, כ-5 מיליון איש רכשו נשק בפעם ראשונה בשבעת החודשים הראשונים של השנה. 

הביקוש ההיסטורי השנה גורם למחסור בכלי נשק ובתחמושת, לדברי מומחים בתעשייה ובעלי חנויות. על פי ג'ארד קרלסון, בונה ומתקן כלי נשק מקנושה בוויסקונסין, הוא מוצף בשיחות טלפון של אנשים שלא מצליחים למצוא נשק או תחמושת בחנויות.

זינוק בבדיקות הרקע

חברות הנשק והממשלה בארה"ב אינן מפרסמות נתונים מפורטים לגבי מכירות נשק ולגבי הדמוגרפיה של הרוכשים. על פי ה-FBI, חלה עלייה של 41% בפעילות בתשעת החודשים הראשונים של השנה, לעומת התקופה המקבילה ב-2019, שהיתה שנת שיא. עד סוף ספטמבר נערכו 28.8 מיליון בדיקות רקע לאנשים שרכשו נשק, כמות גדול היותר מהשיא ההיסטורי של 28.4 מיליון שנרשם בכל 2019.

השבוע שבו חל השנה הזינוק החד ביותר במספר בדיקות הרקע לרוכשי נשק היה מארס, כשארגון הבריאות העולמי הודיע כי הקורונה היא מגפה. החודש המוביל בבדיקות רקע היה יוני, לאחר הרצח של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר ממשטרת מיניאפוליס.

מי היא המדינה המובילה?

מדינת אילינוי היא המדינה המובילה במספר בדיקות רקע חלקית הודות לאלימות בשיקגו ולהתנהלות המשטרה. במדינה נערכו עד סוף ספטמבר 5.6 מיליון בדיקות, לעומת 4.9 מיליון ב-2019 כולה ו-2.8 מיליון בדיקות רקע ב-2018.

מה עושות מניות חברות הנשק?

מניית יצרנית כלי הנשק סמית אנד ווסון, ומניית סטרום רוגר אנד קו. זינקו ב-131% ו-59%, בהתאמה, עד כה השנה.

ארה"ב ראשונה בעולם במספר כלי הנשק

בשל מכירות השיא נוספים מיליוני כלי נשק בארה"ב, שכבר עתה יש בה יותר כלי נשק מאנשים. על פי סקר Small Arms, ארגון שממוקם בז'נבה, מספר כלי הנשק בארה"ב היה 393 מיליון ב-2017, לעומת 71 מיליון בהודו וכ-50 מיליון בסין – מדינות שהאוכלוסייה שלהן גדולה פי ארבעה מאוכלוסיית ארה"ב.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker