ירדן נערכת ליום הדין: אוגרת חיטה בגלל מגפת הקורונה

מחירי הסחורות החקלאיות עלו בעקבות המגפה, ובירדן - כמו במדינות נוספות במזרח התיכון - פועלים כדי להבטיח את הביטחון התזונתי של האזרחים במקרה של החרפת המשבר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה חיטה ברוסיה
שדה חיטה ברוסיהצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ירדן הצטרפה לכמה מדינות במזרח התיכון שמעוניינות לחזק את הבטחת אספקת המזון בשטחן, על רקע הפגיעה של מגפת הקורונה בשרשראות האספקה והעלייה הצפויה במחירי הסחורות.

ירדן הגדילה את רזרבות החיטה לשיא של 1.35 מיליון טונה - מלאי שיספיק לצורכי המדינה ל-17 חודשים. יתרה מזאת, לפי דובר משרד התעשייה והמסחר הירדני, המדינה מעוניינת להמשיך להגדיל את מלאי החיטה. "ירדן פועלת להגדלת הרזרבות האסטרטגיות שלה כדי להבטיח ביטחון תזונתי על רקע האי ודאות שנגרם מנגיף הקורונה", אמר בשיחת טלפון הדובר יאנל בארמאווי.

על רקע הירידה בהיצע המזון בעולם, שעלולה להוביל למשבר רעב עולמי, מדינות ברחבי המזרח התיכון מנסות להגדיל את מלאי הדגנים ויבולים נוספים. סעודיה משקיעה בחקלאות מקומית ובפרויקטים בתחום מחוץ למדינה, ובמצרים הגדילו את התשלום על תוצרת חיטה מקומית כדי לעודד את החקלאים.

באיחוד האמירויות, שמייבאת 90% מהמזון שלה, רכשו אלפי פרות מניבות חלב מאורוגוואי, ובמדינה מנסים לראשונה להשקיע באופן משמעותי בגידולי אורז. המדינה גם מנהלת מגעים על השקעה בחברת לואי דרייפוס – מהחברות הגדולות בעולם בסחר במזון.

אזרחים עוזבים מתחם בידוד סמוך לבירת ירדן, עמאן, בשבוע שעברצילום: Khalil Mazraawi/אי־פי

ירדן תלויה ביבוא חיטה מאזור הים השחור. לפי תחזיות מסחר החקלאות האמריקאי, יבול החיטה שצומחת בירדן צפוי להגיע בשנה החקלאית הנוכחית לכ-25 אלף טונה, נתון דומה לשנה שעברה. ואולם ירדן אינה יכולה להסתמך על גידולים מקומיים, שכן צריכת החיטה השנתית במדינה מגיעה ל-879 אלף טונה.