טראמפ אישר את עסקת טיקטוק-אורקל; שווי החברה החדשה שתוקם יהיה 60 מיליארד דולר

נשיא ארה"ב אמר אמש לעיתונאים כי הוא מאשר עקרונית את העסקה למכירת הפעילות בארה"ב של הרשת החברתית הפופולרית ■ וולמארט ואורקל יחזיקו ב-20% מטיקטוק גלובל – חברה חדשה שתהיה אחראית לביטחון המידע של המשתמשים האמריקאים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יישומון טיקטוק
יישומון טיקטוקצילום: DADO RUVIC / REUTERS

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אישר את ההצעה שהגישה אורקל לרכישת הפעילות של טיקטוק בארה"ב. העסקה תאפשר לאפליקציית שיתוף סרטוני הווידיאו הפופולרית להמשיך לפעול בארה"ב, זאת לאחר שטראמפ איים לאסור על פעילותה במסגרת המאבק שלו נגד סין.

"אני מאשר את העסקה עקרונית", אמר טראמפ לעיתונאים ביום שבת. "אם הם ישלימו את העסקה - זה מעולה; אם לא - זה גם בסדר", אמר טראמפ. החברה החדשה, שתיקרא טיקטוק גלובל, הסכימה לשלם מסים בסך 5 מיליארד דולר לארה"ב לצורך הקמת קרן חדשה לחינוך, כדי לענות על דרישת  טראמפ לקבלת תשלום מהעסקה. "הם יקימו קרן גדולה מאוד. זו התרומה שאני ביקשתי", אמר טראמפ.

אורקל תחזיק ב-12.5% מטיקטוק גלובל, כשוולמארט הסכימה לרכוש 7.5% מהחברה החדשה. דאג מקמילון, מנכ"ל וולמארט, יהיה דירקטור בחברה, כך מסרה ענקית הקמעונות. ארבעה מתוך חמשת הדירקטורים בטיקטוק גלובל יהיו אמריקאים. שווייה של החברה החדשה מוערך בכ-60 מיליארד דולר. אורקל ו-וולמארט ישלמו 12 מיליארד דולר עבור אחזקותיהם בחברה החדשה. שווי פעילות טיקטוק בארה"ב היה נושא שדנו בו רבות לפני העסקה כאשר ההערכות היו כי השווי הוא בין 50-20 מיליארד דולר. כך לדוגמא, סנאפ, החברה האם של סנאפצ'אט, נסחרת לפי שווי של 35 מיליארד דולר.

העסקה נכפתה על החברה לאחר שטראמפ הודיע באוגוסט כי החל מה-20 בספטמבר ייאסר השימוש בטיקטוק - רשת החברתית הפופולרית בארה"ב, שבבעלות ענקית הבינה מלאכותית הסינית בייטדאנס - בשל חשש לסיכון ביטחוני.

טיקטוק. בדרך לעבור לבעלות וול-מארט ומיקרוסופט?
טיקטוק. בדרך לעבור לבעלות וול-מארט ומיקרוסופט?צילום: בלומברג

מעט לאחר שטראמפ אמר כי הוא מאשר את העסקה,  מסר משרד המסחר של ארה"ב כי הוא דוחה בשבוע את האיסור על השימוש בטיקטוק, שהיה מאלץ את אפל ואת גוגל להסיר את האפליקציה הסינית מחנויות האפליקציות שלהן בארה"ב החל מהיום.

טראמפ מגביר את הלחץ על אפליקציות סיניות לקראת הבחירות ב-3 בנובמבר, בטענה לחשש לסיכון ביטחוני בעקבות השימוש בנתוני המשתמשים האמריקאים, שהממשל הסיני עשוי להשתמש בו לריגול. נשיא ארה"ב מפגר בסקרים אחרי יריבו, ג'ו ביידן, ומנסה להראות כי הוא מתייחס בצורה קשוחה יותר כלפי סין מהדמוקרטים.

טיקטוק מסרה כי היא "מרוצה מכך שעסקת טיקטוק-אורקל-וולמארט תפתור את חששות הממשל האמריקאי לסיכונים ביטחוניים ופותרת את המחלוקת בנוגע להמשך פעילותה של טיקטוק בארה"ב".

החברה הסינית אישרה כי אורקל תחזיק ותאבטח את כל המידע של המשתמשים האמריקאים. מערכות מחושב ענן דור 2 של אורקל הן מבודדות לחלוטין ומריצות אפליקציות אבטחה שמגיבות בצורה אוטונומית לכל איום ביטחוני, לפי הודעת החברה,  מה שעונה על החששות לריגול של ממשלה זרה, או הפצת דיסאינפורמציה.

"אורקל תפעל במהירות כדי לנהל את מערכות טיקטוק במחשוב הענן של החברה", כך אמרה ספרה כץ, מנכ"לית אורקל. "יש לנו ביטחון מלא ב-100% ביכולתנו לספק סביבה בטוחה יותר לטיקטוק ולהבטיח שמירה על פרטיות המידע של המשתמשים האמריקאים", אמרה כץ.

אורקל תקבל גישה מלאה לקוד התוכנה של טיקטוק ותוודא כי אין "דלת אחורית" שמשמת את החברה האם של טיקטוק לאיסוף מידע או לריגול אחרי 100 מיליון המשתמשים האמריקאים, כך מסרו גורמים שמכירים את העסקה.

לפי הצהרת החברות, טיקטוק גלובל, יחד עם אורקל, SIG, ג'נרל אטלנטיק, סקויה, וולמארט וקאוטו, יקימו קרן מערכות לימודים מקוונות – שתתמקד בשיעורים בווידיאו, בשימוש בבינה מלאכותית. טיקטוק עובדת עם וולמארט על שותפות מסחרית ומסרה כי תשתתף בסבב גיוס הון לפני בנפקה ראשונה לציבור של חברת טיקטוק גלובל. במשקיעים יוכלו לרכוש עד 20% ממניות החברה בהנפקה.

מטה חברת טיקטוק גלובל יהיה ככל הנראה בטקסס ויעסיק לפחות 25 אלף בני אדם, אמר טראמפ. טיקטוק תצטרך להעסיק אלפי מסנני תכנים, מהנדסים ואנשי שיווק, שהיו במקור בסין ובמוקדים אחרים בעולם. החברה גם תשלם 5 מיליארד דולר במסים למשרד האוצר של ארה"ב. טיקטוק גם מבטיחה כי תעסיק עוד 15 אלף בני אדם.

עדיין לא ברור אם יש לוח זמנים להשגת כל היעדים האלה, או ערבויות כלשהן שהחברה אכן תממש את הבטחותיה. פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בארה"ב, מעסיקה כ-45 אלף בני אדם, נכון ל-2019, וטוויטר מעסיקה רק 4,900 בני אדם, לפי נתוני בלומברג.

מקורבים לעסקה מסרו לטראמפ כי החברה החדשה תהיה בשליטת משקיעים אמריקאים, בין היתר על ידי הכללת המשקיעים הפאסיביים בבייטדאנס. בייטדאנס תחזיק 80% מהחברה החדשה, ומשקיעים אמריקאים כבר מחזיקים ב-40% מבייטדאנס. בסך הכל, 53% מהחברה האמריקאית החדשה יהיו בידי משקיעים וחברות אמריקאיות – על אף שזה לא מעניק להם שליטה בחברה או זכויות הצבעה, אמרו גורמים שמכירים את הנושא.

טיקטוק גלובל תהיה חברה עצמאית ותערוך הנפקה ראשונה לציבור (IPO) תוך פחות מ-12 חודשים ותירשם למסחר בארה"ב. לאחר ההנפקה יעלו אחזקות המשקיעים האמריקאים בחברה וימשיכו לגדול בעתיד. ממשלת סין צריכה כעת לאשר את העסקה. בייטדאנס מסרה בשבוע שעבר כי היא בטוחה שהרגולטורים הסינים יאשרו את העסקה.

"הגרוע מכל נמנע"

גופי התקשורת הממשלתיים בסין הגיבו בצורה חיובית לעסקה. "זו עדיין לא עסקה הוגנת, אך הגרוע מכל נמנע – הפסקת פעילות טיקטוק בארה"ב", כתב הו שיג'ין, עורך העיתון "גלובל טיימס". במסגרת תנאי העסקה בייטדאנס תמשיך לשלוט בחברה והזכויות על האלגוריתם יישארו בידיה, כשוולמארט ואורקל יהיו בעלות מניות מיעוט.

נראה כי טראמפ סתר את העובדות הללו בדבריו אמש (שבת). "לא יהיה לחברה שום קשר לסין, זה יהיה מאובטח לחלוטין, זה חלק מהעסקה. הכל יהיה בשליטת וולמארט ואורקל. שתי חברות אמריקאיות מדהימות".

טראמפ שוחח עם לארי אליסון, יו"ר אורקל ועם מנכ"ל וולמארט מקמילון ביום שישי, ואמר להם שהוא עדיין מצפה כי ממשלת ארה"ב תקבל תשלום במזומן במסגרת העסקה - כך מסרו מקורבים לעסקה. הם סיכמו על הקמת הקרן לחינוך כדרך לרצות את טראמפ. דובר חברת בייטדאנס מסר כי החברה הסינית שמעה על קרן החינוך בשווי 5 מיליארד דולר מדיווחים בתקשורת.

דובר משרד האוצר מסר כי העסקה צריכה לקבל את אישורה של הוועדה להשקעות זרות בארה"ב (Cfius). הוועדה והחברה כבר הגיעו להבנות, שכעת יש לנסח אותם במסמך רשמי שיפרט את המנגנונים ליישם תנאי העסקה. המסמך יכלול דרישות בנוגע להקמת טיקטוק גלובל, הסכמים בנוגע ליחסיה עם החברה האם בייטדאנס, האם IPO הוא חלק מהעסקה, והאם בייטדאנס תצטרך למכור את כל אחזקותיה ב-IPO ומה יקרה אם ה-IPO לא יצא לפועל, כך אמר איימן מיר, עו"ד בפירמת פרשפילדס-ברוקהאוס-דרינגר, ולשעבר סגן שר האוצר לנושא ביטחון השקעות.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker