מה שעושים סוחרים בשוק הנפט צריך להדאיג אותנו

הסוחרים חוכרים מכליות לאחסון נפט בציפייה לירידה בביקוש ובמחיר הנפט, ככל הנראה בשל חשש להתעצמות הקורונה בעונת החורף

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכלית נפט
מכלית נפטצילום: בלומברג

סימן מבשר רעות: חלק מסוחרי הנפט הגדולים בעולם מתכוננים לאפשרות של עודפים של נפט ודלק בעקבות החמרה במגפת הקורונה - ושוכרים מכליות ענק כדי לאחסן את חביות הנפט. העלייה במספר החכירות של מכליות מאותת לסעודיה, רוסיה ובעלות בריתן באופ"ק כי הסוחרים מעריכים כי השוק עומד להיות מוצף בנפט, זאת לאחר שאופ"ק פלוס הצליח לגרום לעלייה בביקוש עם הקיצוצים בתפוקה בתחילת הקיץ. 

טרפיגורה, החברה השנייה בגודלה בעולם למסחר בנפט, הזמינה בשבועות האחרונים 12 מכליות ענק שיכולות להכיל 24 מיליון חביות נפט, לפי גורמים שמכירים את הנושא. רויאל דאץ'-של, ויטול ולוקאויל הן בין החברות שהזמינו 18 מכליות בסדר גודל דומה, כך לפי נתוני ההזמנות של  שיפברוקר, שהגיעו לידי "בלומברג". כמצ'יינה, שהיא חברה בשליטת ממשלת סין, גם הזמינה מכליות לפי נתוני החברה.

מכליות נפט בסינגפורצילום: © Reuters Staff / Reuters/ר�

מוקדם יותר השנה, מיליוני חביות נכנסו לאחסון במכליות בעקבות הנפילה בביקוש והנפילה במחירי הנפט. הסוחרים רשמו רווחים נאים לאחר שמחירי הנפט ירדו לרמה שלילית, כלומר שילמו לסוחרים על מנת שייקחו את הנפט לאחסון במכליות – אחת מצורות האחסון היקרות. הסוחרים מכרו את אותן חביות לאחר שמחירי הנפט התאוששו.

טרפיגורה שכרה 12 מכליות בגלל קריסת מחירי התובלה, אך גם כאפשרות לאחסון נפט. החברה עשויה להשתמש במכליות להובלת מטענים. השימוש במכליות כאמצעי אחסון עשוי להיות רווחי על רקע הירידה ביצוא מאופ"ק, שצימצם את הביקוש למכליות, ועיכובים ביבוא נפט לסין והעברתו מהספינות לחוף - כך כתבו אנליסטים בסיטיגרופ בהובלת אד מורס בסקירה למשקיעים. ברגע שהפקק בסין ייפתח, הביקוש למכליות כאמצעי אחסון יירד, כתבו האנליסטים.

מחירי החכירה של מכליות ירדו בעקבות הקיצוצים בתפוקת הנפט והעובדה שבתי הזיקוק השתמשו במלאים הקיימים. בחודש שעבר אופ"ק החל להעלות את התפוקה, אך הייצור עדיין נמוך מהרמות שהיו לפני מגפת הקורונה.

חוזי החכירה של המכליות, לתקופה של 90 יום לפחות, צפויים להתחיל החודש לפי נתוני חברת שיפברוקר. חלק מהמכליות ישמשו לאחסון דלקים כמו דיזל. בעלי המכליות סירבו לחתום על חוזי חכירה לתקופות ארוכות בעקבות סימנים המעידים כי שוק המכליות עשוי להתאושש בחודשים הקרובים, כך אמר ג'פרי גיבנס, ראש מחלקת המחקר לשינוע אנרגיה בבנק ההשקעות ג'פריס.

לכתבה המלאה בבלומברג 

תגובות