תוכנית המסים של ביידן: המיליונרים ישלמו יותר - העניים אותו דבר

ניתוח תוכניתו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב מראה כי האלפיון העליון במדינה ישלם מסים בשיעור של 43% - לעומת 30.6% במסגרת תוכנית המיסוי של טראמפ

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, ורעייתו ג'יל בדלאוור, באוגוסט
המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, ורעייתו ג'יל בדלאוור, באוגוסטצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

המיליונרים בארה"ב עשויים לשלם הרבה יותר מסים אם ג'ון ביידן הדמוקרטי ינצח בבחירות בנובמבר. ואולם המסים על משקי הבית בעלי ההכנסות הנמוכות ביותר צפויים להישאר דומים לאלה שנקבעו במסגרת מדיניות המסים של הנשיא דונלד טראמפ, כך עולה מניתוח חיצוני שנערך לתוכנית המסים של ביידן.

לפי תוכנית המסים של ביידן, חברי האלפיון העליון - משקי בית שהכנסותיהם השנתיות 3.3 מיליון דולר או יותר - ישלמו מס הכנסה בשיעור של 43%, לפי ניתוח שנערך על ידי בית הספר וורטון למינהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה. לפי הניתוח, במסגרת חוק המסים של טראמפ, מגיע שיעור מס ההכנסה של האלפיון העליון ל-30.6%.

הנתונים מדגישים את ההבדלים במדיניות המסים בין שני המועמדים לנשיאות. הקמפיין של טראמפ פירסם מודעות שבהן נטען כי העלאות המסים על ידי ביידן ירסקו את המשפחות ממעמד הביניים, אבל הניתוח מראה שההשפעה על משקי בית שההכנסות שלהן נמוכות מ-400 אלף דולר בשנה תהיה שולית. טראמפ אמר שהוא מעוניין להוריד שוב את המסים בארה"ב, אבל לא פירסם תוכנית שמפרטת את ביצוע ההבטחה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Alex Brandon / AP

במסגרת תוכנית המסים של ביידן, תעלה מדרגת המס העליונה בארה"ב ל-39.6%, שיעור המס שנקבע לפני שטראמפ הוריד אותו ל-37%. הדמוקרטים מתכוונים גם למסות רווחי הון באופן זהה למיסוי שכר על בעלי משכורות גבוהות, ולהטיל מס נוסף על משקי בית שהכנסותיהם השנתיות גבוהות מ-400 אלף דולר. כיום משולם מס הכנסה בארה"ב רק על 137,700 דולר הראשונים מההכנסה. לפי הניתוח, כ-80% מהעלאת המסים במסגרת התוכנית של ביידן תיפול על כתפי המאיון העליון - משקי בית שהכנסותיהם השנתיות גבוהות מ-710 אלף דולר.

עוד עולה מהמחקר כי המשמעויות של העלאות המסים המוצעות על ידי ביידן הן תוספת של 1.4 טריליון דולר במס חברות ב-10 שנים, 992.8 מיליארד דולר ממסים שיוטלו על שכר, ותוספת של 944 מיליארד דולר ממסים נוספים שישולמו על ידי האזרחים (כמו מס רווחי הון).

סנדרס ואוקסיו-קורטז רצו יותר

ואולם ביידן לא צפוי לעשות הרבה כדי להוריד את שיעורי המס על משקי הבית שהכנסותיהם השנתיות נמוכות מ-400 אלף דולר. משקי בית ממעמד הביניים ישלמו שיעורי מס גבוהים במקצת בעקבות ההשפעה העקיפה של העלאת מס החברות. לדוגמה, 20% ממקבלי השכר הבינוני משלמים כיום שיעור מס אפקטיבי של 16.9%, ואם תושלם התוכנית של ביידן הם ישלמו 17.3%.

סנדרס ואוקסיו-קורטז, ב-2019צילום: ANDREW KELLY/רויטרס

"תהיה עלייה בשיעורי המסים על בעלי שכר נמוך, אבל היא מצומצמת ונובעת מאותן השפעות עקיפות", אמר ריצ'רד פריסינזאנו, מנהל ניתוח מדיניות בתוכנית ניהול התקציב בוורטון.

העלאות המסים שמציע ביידן נמוכות בהרבה מאלה שמוצעות על ידי חלק מהפרוגרסיבים במפלגה הדמוקרטית. הסנטור ברני סנרדס, שהתחרה מול ביידן על מועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות, הציע להעלות את שיעורי המס עד ל-97.5% על חלק מהאמריקאים העשירים ביותר. חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז ממדינת ניו יורק קראה להעלות את שיעורי המס ל-70% למרוויחים יותר מ-10 מיליון דולר.

עוד עולה מהדו"ח כי תוכנית המיסוי של ביידן תכניס לקופת האוצר האמריקאי 3.4 טריליון דולר עודפים בעשור הבא, 2 טריליון דולר פחות מתוכנית ההוצאות שלו שדורשת תוספת תקציבית של 5.4 טריליון דולר. ואולם בחישוב ההשפעות המקרו כלכליות של תוכניות ההגירה, תשתיות, בריאות ועוד, החוב הפדרלי צפוי לרדת ב-6.1% והתמ"ג יעלה עד 2050 ב-0.8% בהשוואה לחוק הקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker