תביעת ההגבלים העסקיים נגד גוגל מתרחבת למדינות נוספות בארה"ב

מדינות נוספות מצטרפות לתביעת משרד המשפטים של ארה"ב נגד אלפבית, החברה האם של גוגל, בגין הפרת הגבלים עסקיים בתחום הפרסום המקוון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גוגל
גוגלצילום: בלומברג

כ-12 מדינות בארה"ב, בעיקר מדינות שבראשן עומדים רפובליקאים, צפויות להצטרף למשרד המשפטים של ארה"ב בתביעה נגד אלפבית, החברה האם של גוגל, בגין הפרת הגבלים עסקיים, כך לפי גורם שמכיר את פרטי החקירה.

כמעט כל התובעים הכלליים במדינות ארה"ב חוקרים את החברה בחקירה מקבילה, שמתרכזת בעסקי הפרסום המקוונים של ענקית הטכנולוגיה. קן פקסטון, התובע הכללי של טקסס, מוביל את החקירה. פקסטון עשוי להצטרך לתביעה של משרד במשפטים, כשבמקביל יגיש תביעה נפרדת נגד גוגל.

המדינות עדיין לא נחשפו לפרטי התביעה המלאים של משרד המשפטים נגד גוגל, שיכולים להשפיע על החלטתן אם להצטרף לתביעה או לא. מדינות אחרות עשויות להצטרף לתביעה רק לאחר שתוגש.

המדינות השונות מתמקדות בחלקים אחרים של עסקי גוגל, כך לפי גורמים שמכירים את הנושא. התביעה תוגש ככל הנראה בשבועות הקרובים, אך לאחר מכן גם מדינות דמוקרטיות עשויות להמשיך לחקור עסקים אחרים של גוגל ולהגיש תביעות נוספות נגד החברה.

קבוצת תובעים כלליים משתי המפלגות חוקרת חשד להפרת חוקי התחרותיות במערכת ההפעלה אנדרואיד. מדינות אחרות מתנגדות להכללת אנדרואיד בתביעה מכיוון שאז היא תהיה רחבה מדי.

משרד המשפטים חוקר את מנוע החיפוש של גוגל ואת עסקי הפרסום המקוון של החברה. זוהי התביעה המשמעותית ביותר שהוגשה בארה"ב בשני העשורים האחרונים, מאז שממשלת ארה"ב תבעה את מיקרוסופט ב-1998. המחלוקת בין המדינות בנוגע לחקירת גוגל מגיעה על רקע ביקורת של מחוקקים נגד משרד המשפטים. המבקרים טוענים כי האכיפה בתחום ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים בעידן הנשיא דונלד טראמפ, תחת ניהולו של התובע הכללי ויליאם בר, היא פוליטית לחלוטין.

חלק מהדמוקרטים מבקשים אכיפה מהירה יותר. אליזבת וורן, הסנאטורית הדמוקרטית שקוראת לפירוק ענקיות הטכנולוגיה, כתבה ביום חמישי בטוויטר כי "המקרה נגד גוגל ברור. לטובת המדינה, אנחנו חייבים לדרוש מהרגולטורים לעשות את עבודתם ולנקוט בצעדים מהירים ואגרסיביים – ולא לנסות לגלגל את האחריות הלאה".

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker