האיחוד האירופי מזהיר את ג'ונסון: תעמוד בהתחייבויות שלך

בריטניה מתכננת להציג חוק שיפגע בהבנות שהושגו בברקזיט ועשוי לסכן בסכם סחר עתידי בין האיחוד האירופי לבריטניה – והטלת מכסים גבוהים כבר בתחילת 2021

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, יוצא מדאונינג 10 שבלונדון, היום
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, יוצא מדאונינג 10 שבלונדון, היוםצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס

האיחוד האירופי אמר לראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שלא לבטל חלקים מהסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי שעליהם הסכים רק לפני שנה, ואמרו לו שקיום הבטחתו תהיה חיונית אם שני הצדדים רוצים להגיע להסכם סחר.

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין אמרה את הדברים אחרי שג'ונסון חזר על איומיו להשלים את הברקזיט בסוף השנה ללא שיושג הסכם סחר חדש. בתגובה לדיווחים, נפלה הליש"ט ב-1% מול הדולר. ג'ונסון אמר היום (שני) כי הוא מוכן לעצור את המגעים ולא להתפשר על מה שנראה בעיניו כמו העקרונות של הברקזיט. בנוסף, הוא קבע את 15 באוקטובר כדד ליין לחתימה על הסכם.

בנוסף, בצעד שנראה כאילו עשוי לפתוח מחדש את המחלוקות החריפות ביותר בנוגע לברקזיט ולעורר דאגות בבריסל, ממשלת בריטניה הציגה חוק חדש בנוגע לצפון אירלנד שיחליש את הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי שהושג בשנה שעברה.

בריטניה צפויה לעזוב את השוק האירופי המשותף ואת איחוד המכסים כשיפוג הסכם תקופת המעבר בסוף דצמבר. אם לא ייחתם הסכם חדש, בריטניה והאיחוד האירופי יטילו זו על זו באופן אוטומטי מכסים יקרים ומכסות יבוא ויצוא. אם יוקמו מחסומים בגבולות, צפויות גם תמונות כאוטיות.

השיחות על תנאי הסחר העתידיים תקועות ובמקביל מתקיימים דיונים נוספים על פרטי העזיבה של צפון אירלנד מהאיחוד האירופי. הצעת חוק השוק הפנימי שהוצגה בבריטניה נועדה להחליש את הסכם תקופת המעבר בנושאים כמו סיוע של המדינה והמכס בצפון אירלנד, אמר גורם המעורב בפרטי התוכנית הבריטית.

גורמים רשמיים בבריטניה טוענים כי מטרת החוק הוא למנוע בלבול שעשוי לגרום להטלת מכסים של האיחוד האירופי על סחורה מהאי הבריטי שמיוצאת לצפון אירלנד. גורמים בבריטניה אומרים אמנם שהחוק ישמש גיבוי רק אם יקרסו השיחות בין בריטניה לאיחוד האירופי, אך קיים חשש שהוא רק יצית מחדש מחלוקות במסגרת המגעים בין הצדדים.

פון דר ליין כתבה בציוץ כי הסכם המעבר "מהווה התחייבות במסגרת החוק הבינלאומי ותנאי מוקדם לכל שותפות עתידית". לדבריה, הפרוטוקול בצפון אירלנד, שהיה חלק מהסכם הברקזיט, "חיוני לשמירת השלום והיציבות באי, ועל יושרת השוק המשותף".

גורמים רשמיים בבריטניה התעקשו כי הממשלה מחויבת לחלוטין ליישום הסכם המעבר והפרוטוקול בצפון אירלנד. אבל הם גם הזהירו כי מכסים על סחר בין האי הבריטי לצפון אירלנד יסכנו את השלום השביר באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker