השכנה של האמירויות מגלה שלמרות הנפט נגמרו לה המזומנים

ירידת מחירי הנפט פוגעת ביכולת של כווית לשלם משכורות לעובדי המדינה – 80% מאוכלוסיית המדינה ■ הגירעון התקציבי צפוי להסתכם ב-65 מיליארד דולר ב-2020

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזרחים בבית קפה בכוויית סיטי ב-2017
אזרחים בבית קפה בכוויית סיטי ב-2017צילום: בלומברג

ענאס אל סאלח, אז שר האוצר של כווית, הזהיר ב-2016 כי הגיע הזמן לקצץ בהוצאות ולהתכונן לחיים שאחרי הנפט. אוכלוסיית כווית, שגדלה על זרימה אינסופית של הכנסות דולריות מנפט, הגיבה בזלזל לטענות האלה.

ארבע שנים לאחר מכן, ואחת המדינות העשירות בעולם נקלעה לקשיים על רקע ירידת מחירי האנרגיה, מצב שמעלה שאלות קשות בנוגע לניהולן של מדינות המפרץ הפרסי.

אל סלאח כבר עבר מזמן לתפקיד אחר בקבינט. מרים אל אקיל נכנסה לתפקידו בינואר 2020 שבועיים לאחר שהציעה כי כווית תארגן מחדש את מבנה השכר במגזר הציבורי, שמכביד על הכלכלה. המחליף שלה, בראק אל שיטן, הזהיר באוגוסט האחרון כי אין מספיק מזומן לשלם את המשכורות הממשלתיות מעבר לאוקטובר.

ענאס אל סאלח, שר האוצר לשעבר של כוויית. הזהיר מפני ההוצאות הממשלתיות התופחות
ענאס אל סאלח, שר האוצר לשעבר של כוויית. הזהיר מפני ההוצאות הממשלתיות התופחותצילום: בלומברג

חשבון נפש כלכלי

מדינות המפרץ עושות כעת חשבון נפש כלכלי, לאחר שלא הגיבו במהירות לירידת מחירי הנפט. "אנחנו נתעורר יום אחד ונגלה שביזבזנו את כל החסכונות שלנו, לא מפני שלא בדקנו את הדו"ח החודשי של הבנק אלא בגלל שבדקנו אותו ואמרנו 'זו בטח טעות של הבנק', ואז הלכנו לקנות רולקס", אמר פאוואז אל סירי, מנהל חברת יחסי הציבור והייעוץ בינסירי.

אופ"ק הצליח להחיות את מחירי הנפט מהשפל שאליו צנחו ב-2020, אך מחיר של 40 דולר לחבית הוא עדיין נמוך מדי. מגפת הקורונה והמעבר לאנרגיות מתחדשות מאיים להותיר את מחירי הנפט ברמה הזו.

סעודיה מצמצמת את התנאים הסוציאליים של העובדים ומטילה מסים. בחריין ועומאן, שם רזרבות הנפט נמוכות יותר, לוות כספים ומחפשות תמיכה של מדינות עשירות שכנות. איחוד האמירויות מגוון בהשקעות, עם עלייתה של דובאי כמרכז לוגיסטי ופיננסי.

ואולם, בכווית המאבק בין הפרלמנט לממשלה, שבראשה עומד ראש ממשלה שמונה על ידי אמיר כווית - הוביל לקיפאון פוליטי. המחוקקים מנסים לקדם תוכניות להקצאה מחדש של תקציבים ממשלתיים ולחסום הצעות להנפקת אג"ח. הממשלה כבר כמעט מיצתה את נכסיה הנזילים, וכעת אינה יכולה לכסות גירעון תקציבי שצפוי להגיע ל-46 מיליארד דולר ב-2020.

מתקן נפט בסעודיה
מתקן נפט בסעודיהצילום: AFP

כלכלת כווית נסוגה בהדרגה מאז שנות ה-70, אז הייתה כווית אחת המדינות הדינמיות ביותר במפרץ הפרסי, עם יזמות ואוכלוסייה משכילה. ב-1982 קרס שוק המניות וזיעזע את כלכלת כווית, אחריו הגיע האי-יציבות שנמשכה עשור על רקע מלחמת איראן-עיראק. ב-1991 פלש סדאם חוסיין לכווית, מהלך שהוביל למלחמת המפרץ הראשונה. כווית הגדילה את ההוצאות הממשלתיות כדי לשקם את המדינה לאחר המלחמה.

הנפט היווה כ-90% מהכנסות המדינה. 80% מהאזרחים עובדים בעבודות ממשלתיות שמשלמות יותר כסף מהמגזר הפרטי. הטבות סוציאליות עבור דיור, דלק ומזון יכולות להגיע ל-2,000 דולר לחודש בממוצע למשפחה. משכורות וסובסידיות הן כ-75% מהוצאות המדינה, שנמצאת בדרכה לגירעון שנה שביעית ברציפות מאז נפילת מחירי הנפט ב-2014.

עם זאת לכווית יש כסף, הרבה כסף, שנמצא בקרן העושר הרביעית בגודלה בעולם – כ-550 מיליארד דולר לפי הערכות אנליסטים. שימוש בקרן שנועדה להבטיח את שגשוג הדורות הבאים לאחר שייגמר מלאי הנפט זו הצעה שנויה במחלוקת.

הגיע הזמן

חלק מהכוויתים אומרים שהגיע הזמן. המתנגדים מזהירים שבלי גיוון של הכלכלה ויצירת משרות, כספי הקרן יאזלו בתוך 20-15 שנה. "זה לא פותר את הבעיה, על אף שאנו נמצאים במצב של בצורת מזומנים", אמר ג'סים אל סעדון, מנהל חברת הייעוץ אל-של.

קרן העושר כבר נחלצה לעזרת המדינה ורכשה נכסים בשווי של יותר מ-7 מיליארד דולר ממשרד האוצר של כווית בשבועות האחרונים. הפרלמנט מתכנן לעצור את העברת 10% מהכנסות המדינה מנפט לקרן, וכך שיחרר עוד 12 מיליארד דולר לכלכלה. עם זאת, זה עדיין לא מספיק לכסות את המחסור בתקציב הממשלתי.

כדי לעשות זאת הממשלה חייבת ללוות כסף. ואולם, מאז שכווית הנפיקה אג"ח ביורו ב-2017, פג תוקף חוק החוב הציבורי במדינה. אל שיטן הזהיר כי לא יהיה מספיק כסף לשלם משכורות לעובדי המדינה על רקע ניסיון לא מוצלח לשכנע את הממשלה והפרלמנט לתמוך בהנפקת חוב של 65 מיליארד דולר.

לאחר שהגיש את בקשתו, נחשפו שורה של שערוריות שחיתות שבהן מעורבים חברי משפחת המלוכה. הפרלמנט דרש שהממשלה תטפל בפרשיות השוחד לפני שתתחיל לצבור חובות. אל שיטן הוא שר האוצר הרביעי בכווית בשנים האחרונות. בכווית היו 16 ממשלות ו-7 מערכות בחירות מאז 2006.

הקיפאון הפוליטי במדינה מערער את ביטחון המשקיעים. סוכנות דירוג האשראי S&P גלובל הכניסה את כווית לרשימת מעקב. מודי'ס עשתה אותו הדבר. קרן המטבע הבינלאומית מסרה החודש כי "חלון ההזדמנויות של כווית לטיפול באתגרים הכלכליים מתוך עמדה חזקה - נסגר והולך".

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום