טראמפ מאיים לשלול תקציבים מניו יורק ומערים "סוררות" נוספות

נשיא ארה"ב הורה לבחון הפחתת תקציבים פדרליים לניו יורק, פורטלנד, סיאטל וושינגטון הבירה - כולן בשליטה דמוקרטית - בטענה שלא מנעו מחאות אלימות בשטחן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בביקור בצפון קרוליינה, בחודש יולי
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בביקור בצפון קרוליינה, בחודש יוליצילום: Carlos Barria/רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה לבחון הפחתה של מימון פדרלי לערים שבראשן עומדים נבחרי ציבור דמוקרטים, ושהיו במרכז המחאות בדרישה לצדק גזעי. לטענתו, "רשויות אנרכיסטיות" צריכות לקבל יחס מופחת בקבלת תקצוב פדרלי.

אמש (רביעי) חתם טראמפ על מזכר שבו מצוינות הערים ניו יורק, פורטלנד, סיאטל וושינגטון הבירה, אך נמצאים בו צעדים שעשויים להשפיע על ערים נוספות בארה"ב. במסמך הוא קורא למשרד הניהול והתקציב של הבית הלבן להגיש בתוך שבועיים פירוט של תקצוב ארבע הערים האלה על ידי סוכנויות פדרליות.

הפגנה בניו יורק בעקבות מותו של ג'ורג' פלוידצילום: JEENAH MOON / REUTERS

"הכרחי שתתקיים סקירה של הממשלה הפדרלית של השימוש בתקצוב על ידי רשויות שמאפשרות אנרכיה, אלימות והרס בערים האמריקאיות", נכתב במזכר שעליו דווח לראשונה ב"ניו יורק פוסט".

מדובר בצעד ראשוני, וייתכן שרק סמלי, אך המזכר מתפרסם על רקע ניסיונו של טראמפ לשנות את המיקוד של השיח הציבורי במגפת הקורונה ובמצב הכלכלי - ולמסגר את הדיון על הבחירות שיתקיימו בנובמבר בהפגנות, ובעיקר באלה שנהפכו לאלימות.

"במהלך החודשים האחרונים, כמה מדינות וממשלות מקומיות תרמו לאלימות ולהרס בתחומי השיפוט שלהן ונכשלו באכיפת החוק, החלישו והקטינו באופן משמעותי תקציבים למשטרות, וסירבו לקבל הצעות מהממשל הפדרלי לסייע באכיפה", נכתב במזכר.

המזכר מורה לשר המשפטים האמריקאי, וויליאם בר, לפרסם בתוך 14 יום רשימה של "רשויות אנרכיסטיות שהתירו  אלימות והרס רכוש בתחומן וסירבו לנקוט באמצעים סבירים כדי להתמודד עם הפעילויות הפליליות".

גרפיטי עם פניו של ג'ורג' פלויד, בשבוע שעבר במרכז פורטלנדצילום: Gillian Flaccus/אי־פי

המזכר גם מעניק ליו"ר משרד הניהול והתקציב, ראסל ווט, 30 ימים לפרסום הנחיות לרשויות הפדרליות בדבר "הגבלת הזכאות או הענקת עדיפות פחותה באופן האפשרי המותר לפי החוק בקבלת מענקים פדרליים של רשויות אנרכיסטיות, שלאותה סוכנות יש סמכות חוקית מספקת להגביל".

ווט אמר בהודעה מטעמו כי "אנחנו פועלים באמצעות בחינת כל האפשרויות כדי להבטיח שזרימת המשאבים הפדרליים לערים סוררות לא יבוזבזו". לדבריו, החוסר בחוק וסדר סביב המהומות האלה והתגובה מצד ההנהגה המקומית היא הזנחה של החובה שלהם".

דמוקרטים בבית הנבחרים אמרו שהצעד של טראמפ לא חוקי. "ההוראה הזו פולשת לתחום הסמכות של הקונגר, לא תעמוד מעולם במבחן של בית משפט, והיא לא יותר מניסיון להסיח את דעת הקהל מכך שאמריקאים בטוחים פחות תחת ממשל טראמפ", אמר בהודעה מטעמו אוון הולנדר, דובר ועדת התקצוב של בית הנבחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker