לוגו בלומברג
בלומברג

מדד המחירים לצרכן ב-19 מדינות גוש היורו ירד בראשונה זה ארבע שנים – נתון המעיד כי ההתאוששות הכלכלית בגוש ממשבר הקורונה אינה מספיקה כדי לעודד את הצריכה. האינפלציה באוגוסט ירדה למינוס 0.2%, לעומת תחזיות הכלכלנים לאינפלציה של 0.2%. אינפלציית הליבה הגיעה לשפל.

חלק מירידת המחירים נובעת מהנחות במכירות הקיץ, אך נתונים אלה צפויים להדאיג את הבנק המרכזי של אירופה, המנסה לרכך את הפגיעה הכלכלית של מגפת הקורונה ביבשת. האינפלציה השלילית היא סימן אזהרה לבאות. נתונים אחרים שפורסמו בנפרד מעידים כי המפעלים באירופה פיטרו עובדים באוגוסט, וקיצצו בהשקעות בחומרי גלם במקום להגדיל את הזמנות האספקה. העסקים באירופה מונעים מהביקוש המקומי, והזמנות היצוא עלו בקצב מתון בלבד, לפי דו"חות חברת המחקר IHS מרקיט.

ראשי הבנק המרכזי של אירופה יפגשו בשבוע הבא על רקע הנתונים המעידים על ירידה בצריכה ובפעילות התעשייתית באירופה, כשמיליוני בני אדם עדיין מובטלים והעסקים מתקשים לכסות על חודשים של הפסדים. גורם נוסף שמדאיג את הבנק המרכזי הוא היורו. המטבע האירופי התחזק ב-7% בחצי השנה האחרונה.

הבנק המרכזי של אירופה כבר הכריז על תוכנית לרכישת אג"ח בטריליון יורו עד יוני 2021 במטרה להוריד את עלויות ההלוואות. בקרוב נראה אם הבנק ינקוט אמצעים נוספים. פיליפ ליין, הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי, אמר בשבוע שעבר כי הצעד הבא אחרי בלימת הנזק הכלכלי הוא עידוד האינפלציה, וכי מקבלי ההחלטות מוכנים לעשות יותר אם יצטרכו. איזבל שנאבל, חברת מועצת הבנק המרכזי, אמרה בריאיון שפורסם אתמול כי הנתונים שפורסמו עד כה אינם מרמזים על צורך בנקיטת פעולה נוספת בעתיד.

כריסטין לגארדצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

מה הסיכויים להתאוששות?

על פניו הנתונים נראים יותר מעודדים. מדד מנהלי הרכש של IHS מרקיט מעיד על התרחבות מגזר הייצור באירופה זה החודש השני ברציפות, כשהתפוקה התעשייתית היא בקצב המהיר ביותר זה שנתיים, וביטחון העסקים משתפר.

ממשלת גרמניה צופה כי הפגיעה הכלכלית ממגפת הקורונה תהיה פחות חמורה מכפי שחשבו. גרמניה העלתה את תחזית הצמיחה ל-2020 למינוס 5.8% והורידה את תחזית הצמיחה ל-2021 ל-4.4%. המדינה צופה כי לא תחזור לרמות הצמיחה שלפני משבר הקורונה לפני 2022.

"מגזר הייצור נהנה מעלייה בביקוש, אך קיבולת הייצור ירדה", אמר כריס ויליאמסון, הכלכלן הראשי של IHS מרקיט. "הנתונים בחודשים הקרובים יהיו חשובים מאד להערכת הסיכוי להתאוששות כלכלת אירופה".

אי-ודאות בנוגע למגפת הקורונה נותרה ברמה גבוהה, כאשר רבים חוששים כי עלייה במספר מקרי הקורונה בעולם יוביל פעם נוספת לשימוש בסגר והגבלות אחרות - וכתוצאה מכך גם לא יעלו ההוצאות וההשקעות. אינדיקטורים כלכליים שאחריהם עוקבים כלכלי בלומברג מעידים כי קצב ההתאוששות הכלכלית כבר החל להאט.

"יש לנקוט זהירות רבה כשמנסים להעריך דברים כמו מגמות בייצור", אמר ויליאמסון. "אולם הירידה בהזמנות המפעלים מדאיגה, ויש סימנים לכך שעסקים מתכוננים לירידה בביקוש בטווח הקצר".

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker