"צריך לבטל אותה, כמו עבדות": ג'מייקה מגייסת את הרגאיי למאבק באינפלציה

כלכלת ג'מייקה סובלת באופן היסטורי מאינפלציה גבוהה, ולכן מצא הבנק דרך מקורית להסביר לאנשים את החשיבות של יעד האינפלציה

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'מייקה
ג'מייקהצילום: David Goldman/אי־פי

כיצד גורמים לאנשים להתעניין במדיניות כלכלית? כיצד גורמים להם להאמין ביציבות הכלכלה? בג'מייקה חשבו על רעיון מקורי וראו כי טוב.

כלכלת ג'מייקה סובלת באופן היסטורי מאינפלציה גבוהה, שהגיעה לשיא של 80% בתחילת שנות ה-90. אבל גם בשנים האחרונות האינפלציה במדינה גבוהה מהרצוי, ובשנה שעברה הגיעה ליותר מ-6%.

דניק שרה על יעד האינפלציהקרדיט: טוויטר

שמירה על אינפלציה נמוכה יחסית ויציבה היא תפקידו העיקרי של הבנק המרכזי. אבל כדי שיצליח במשימה, בעיקר במדינה שנוטה לסבול מאינפלציה גבוהה, עליו לרכוש את אמון התושבים. במלים אחרות – אם תושבי ג'מייקה יאמינו שהבנק המרכזי יכול להשתלט על האינפלציה, יהיה לו קל יותר במשימה, משום שאנשים יחששו פחות מכך שהכסף מאבד מערכו כל הזמן, וההתנהלות הפיננסית שלהם תהיה בהתאם.

כדי להסביר לאנשים את החשיבות של קביעת יעד שנתי למדד המחירים לצרכן (בישראל, למשל, היעד הוא בין 1% ל-3%), הבנק המרכזי של ג'מייקה גייס – ולא בפעם הראשונה – את מוסיקת הרגאיי.

טארוס ריילי על יעד האינפלציהקרדיט: טוויטר

בסוף השבוע יצא סרטון של הזמרת דניק שמסביר את החשיבות של אינפלציה נמוכה ויציבה, ומדוע כדאי שאינפלציה לא תהיה גבוהה מדי – אבל גם לא נמוכה מדי.

ב-2019 הוציא הבנק המרכזי של ג'מייקה סרטון של הראסטפארי טארוס ריילי. "אינפלציה גבוהה היא דבר אכזר", אומר ריילי בסרטון. "צריך לבטל אותה, כמו עבדות. אנחנו רוצים אינפלציה נמוכה, כדי שנוכל לתכנן – ולשגשג. אבל אם היא תהיה נמוכה מדי – לא נוכל לצמוח".  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker