הודות לגביע העולם בכדורגל: קטאר קבעה שכר מינימום לעובדים זרים במדינה

חוקי העבודה החדשים מאפשרים למהגרי עבודה לקבל עבודות חדשות ללא האישור של מעסיקיהם הנוכחיים, וקובעים שכר מינימום אוניברסלי קבוע - בשונה משאר המדינות במפרץ

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איצטדיון כדורגל ריק בדוחא בירת קטארצילום: AFP
בלומברג

קטאר הודיעה היום (ראשון) על רפורמות חדשות בשוק העבודה במסגרת המאמצים לרסן את הביקורת לגבי הטיפול במהגרי עבודה לקראת גביע העולם הכדורגל 2022.

החוקים החדשים מאפשרים לעובדים זרים לקבל עבודות חדשות ללא האישור של מעסיקיהם הנוכחיים; קובעים שכר מינימום אוניברסלי קבוע; ומחזקים את מערכות האכיפה לגבי הגנות עבודה שהמשרד לפיתוח מינהלי, עבודה ועניינים חברתיים מפקח עליהם, על פי הצהרה.

 השינויים הם חלק מניסיון להביא לקץ ל"קפאלה" - מערכת החסות של המדינה, שבה למעשה פועל זר "שייך" למעסיקו, והמעסיק יכול להגביל את יכולת העובד לקבל עבודות חדשות או לשמר קביעות.

המדינה הראשונה בעלת שכר מינימום

ההודעה הפכה את קטאר למדינה הראשונה במועצה לשיתוף פעולה בין המדינות הערביות של המפרץ (GCC) - שכוללת את סעודיה, עומאן, כוויית, איחוד האמירויות הערביות, קטאר ובחריין - להציג שכר מינימום קבוע לזרים, ומציבה אותה בעמדה טובה יותר משכנותיה בהפגנת גמישות כלפי עובדים שאינם אזרחים שרוצים לשנות עבודה. קטאר היא אולי המדינה התלויה ביותר בארגון בעובדים זרים, שמהווים 95% מכוח העבודה.

במסגרת החוקים החדשים, עובדים שמחליפים מקום עבודה יקבלו הטבות כמודמי עזיבה  ומימון נסיעות חזרה למדינות המקור שלהם, כל עוד הם מספקים התרעה נאותה, המוגדרת בחוק, על העבודה החדשה – חודש לעובדים שעבדו שנתיים, וחודשיים לעובדים שעבדו יותר מכך.

עובדים במשרה מלאה מכל הלאומים והמקצועות יקבלו שכר של לפחות אלף ריאל קטארי (272 דולר) בחודש, בנוסף להוצאות מגורים (500 ריאל) ומזון (300 ריאל). מעסיקים שמספקים מזון ומגורים לעובדים לא יצטרכו לשלם בנפרד עבור ההוצאות האלה. למעסיקים במדינה יש שישה חודשים לשנות את חוזי העבודה הקיימים בהתאם לחוקים החדשים.

קטאר ספגה ביקורת גלובלית

נבחרי ציבור הציגו לראשונה חלקים מחבילת הרפורמות באוקטובר, אך לא הצליחו להבטיח אישור מלא לאמצעים לפני שמגבלות הקורונה סגרו את הכלכלה.

קטאר ספגה ביקורת מקבוצות כמו אמנסטי אינטרנשיונל ו-Human Rights Watch לגבי התנאים של מהגרי העבודה, במיוחד בנוגע לעובדי הבנייה שמעורבים בבניית האצטדיונים והתשתיות לקראת גביע העולם של פיפ"א ב-2022.

המשרד הקטארי לפיתוח מינהלי, עבודה ועניינים חברתיים אמר כי הרפורמות כוללות גם עונשים כבדים יותר על מעסיקים שלא משלמים לעובדיהם או לא מספקים מגורים ראויים. המשרד גם פועל להרחיב ביקורות ולחזק את מערכת ההגנה על השכר הקיימת במדינה.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker