אירופה פתחה את הגבולות - האם זו היתה טעות?

מספר הנדבקים בקורונה באירופה מזנק אחרי שמדינות היבשת פתחו את הגבולות, ואיפשרו לתיירים לשטוף את אתרי הנופש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסכה על פסל בגני טרוקדרו בפריזצילום: בלומברג
בלומברג
כריס בריאנט

האם הכל היה לחינם? בספרד, צרפת וגרמניה נשברים שיאים במספר הנדבקים בקורונה מאז שבוטלו הסגרים, והסכנה שאירופה תחמיץ את ההזדמנות להשתלט על התפרצות הקורונה גוברת בכל יום.

התקווה היתה שניתן יהיה להסיר חלק מהמגבלות על ריחוק חברתי וטיולים בקיץ הנוכחי, כי הסבירות שאנשים יידבקו בנגיף באוויר הפתוח בעוד הם נהנים ממזג האוויר החמים הוא הרבה יותר נמוך.

כלכלות אירופה תלויות בתיירות ולא יכולות להרשות לעצמן עונה עם מיטות שיזוף ומסעדות ריקות. חברות תעופה ובתי מלון יקרסו ללא הזמנות נוספות, והם מפעילים אמצעי היגיינה חדשים כדי להרגיע את הלקוחות.

הניסוי הביא תוצאות הפוכות מהמצופה. אוגוסט עדיין לא נגמר, ומספר מקרי הקורונה מזנק במערב אירופה. גם בדרום מזרח אירופה נרשמה עלייה חדה. גרמניה זכתה לשבחים על הטיפול בהתפרצות הראשונית של הקורונה, אבל בשבת התגלו בה יותר מ-2,000 חולים חדשים – העלייה היומית החדה ביותר מאז אפריל.

5,000 חולים חדשים ביום אחד

אחר מהגורמים המרכזיים להתפרצות המחודשת היא השבת הפעילות של תעשיית התיירות בתוך אירופה. כמעט 40% מהחולים החדשים בגרמניה נדבקו מחוץ למדינה, לפי נתונים של מכון רוברט קוך. המצב דומה גם באיטליה, שבה כמעט שליש מהחולים החדשים נדבקו מחוץ לאיטליה. איטלקים שנופשים בסרדיניה הביאו את הנגיף גם לערים הגדולות במדינה.

תיירים ביווןצילום: בלומברג

גם מסיבות תרמו לעלייה בתחלואה. בצרפת דיווחו על כמעט 5,000 חולי קורונה חדשים ביום ראשון – והרשויות במדינה טוענות שזו הסיבה להדבקות החדשות. אין פלא שנציב הסחר של האיחוד האירופי, פיל הוגאן, נתון ללחצים להתפטר אחרי שנכח בארוחת ערב שבה השתתפו 80 אנשים בניגוד לחוקים באירלנד.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה שאירופה חייבת להימנע "בכל מחיר" מסגירה מחודשת של הגבולות. התנועה החופשית בין המדינות עומדת בלבו של פרויקט האיחוד האירופי, וסגירת הגבולות תרמה לקריסה בתפוקה הכלכלית שנרשמה באביב. ועדיין, פוליטיקאים לא יכולים להתעלם מהעובדה שאנשים נדבקים בווירוס בחו"ל ומביאים אותו עמם הביתה.

הנזק מורגש

עבור אנשים שלא מטיילים, בעלי עסקים מקומיים שכבר סבלו מאוד במהלך הסגר הראשון ועבור צוותי הרפואה שיצטרכו להתמודד עם גל נוסף של חולי קורונה, ההתפתחויות האחרונות מתסכלות במיוחד. התשובה צריכה להיות הרבה יותר בדיקות קפדניות ומעקב אחרי תיירים ששבו לארצותיהם והגבלות הרבה יותר נוקשות על התקהלויות.

פריז, אתמולצילום: AFP

למרבה המזל, מספר האשפוזים החדשים ומקרי המוות קטן בהרבה מהמצב באביב, בגלל שרוב הנדבקים הם צעירים שחווים תסמינים קלים יחסית או שאין להם כלל תסמינים. הגילוי של יותר מקרים מיובאים מצביע גם על השיפור בבדיקות. עונת תיירות הקיץ עומדת בפני סיום, והבעיה של תיירים חולים ששבים הביתה עשויה להיפתר.

אבל הנזק הכלכלי שנגרם מהעלייה המחודשת הזו כבר מורגש מאוד. הנתונים שפורסמו ביום שישי על מגזר השירותים, וההחלטה של חברת התעופה ריינאייר לצמצם את לוח טיסות הסתיו שלה - מדאיגים. רשימת המדינות שביקור בהן מחייב בידוד מתארכת.

קיים גם סיכון שצעירים ידביקו את המבוגרים, ושבתי הספר והגנים ייסגרו שוב – הסיוט של כל הורה ושר אוצר. בשבועיים שחלפו מאז החזרה ללימודים – ביותר מ-40 בתי ספר בברלין דווח על מקרי קורונה והתלמידים והמורים נאלצו להיכנס לבידוד לפי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי.

מאשימים את המהגרים

מרקל ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, אומרים שהם נחושים למנוע הסגרים חדשים, אבל הם צריכים תוכנית. יש דברים רבים שהממשלות יכולות לעשות מבלי להכריז על צעדים דרקוניים. חשוב מאוד שכל מי שמגיע מאזור בסיכון גבוה ייבדק. בגרמניה מציעים בדיקות קורונה בחינם לתיירים חוזרים. ואולם, לרשויות הבריאות אין תמיד את היכולת לוודא שכל מי שחזר מחו"ל נבדק לקורונה או נכנס לבידוד. יש גם דיווחים רבים על עיכובים בקבלת התוצאות.

ההדבקות של גרמנים עלו גם בקרב הורים וילדים ששבו מדרום-מזרח אירופה. הניסיון של איגוד התיירות הגרמני DRV להאשים מהגרים בעלייה בתחלואה כדי להסיר את האשמה מהנופשים היה גס ולא יעיל. יעדי התיירות הפופולריים מופיעים בדרך קבע ברשימת המקומות שבהם נדבקו גרמנים.

העלייה במקרים בגרמניה המקושרים לחתונות ולאירועים פרטיים לא עוררה תדהמה במדינה, מכיוון שחוקי הריחוק החברתי וההגבלות על התכנסות של משפחות וחברים משתנות בין הערים בגרמניה. כל עיר יכולה לקבוע הנחיות משלה: בברלין, למשל, ניתן לקיים התכנסויות של 500 אנשים בחללים סגורים. בניגוד לגרמניה, באנגליה רק 30 אנשים יכולים להתכנס בחללים סגורים ומי שמפר את ההנחיה מסתכן בקנס של 10,000 ליש"ט. באירלנד יכולים להתכנס בחללים סגורים רק שישה אנשים.

שר הבריאות הגרמניה, ינס שפאן, צודק כשהוא אומר שאם הברירה היא בין פתיחת בתי ספר למסיבות וחגיגות – אז הבחירה ברורה. גרמניה ומדינות נוספות שבהן נרשמה עלייה בהדבקות צריכות לקחת דוגמה מ-Airbnb, שאסרה על קיום מסיבות בדירות שמושכרות דרך השירות, ומגבילה את תפוסת האנשים בנכס ל-16.

אם מדינות אירופה לא יצליחו לטפל כשורה בבסיס ההתפרצות, אז ייתכן שהן ייאלצו לנקוט בצעדים לא פופולריים כדי להגן על האוכלוסייה, ואולי לחייב את המבוגרים להישאר בבתים ולמנוע פגישות בינם לבין קרובי משפחתם הצעירים. חודשי הסתיו והחורף לא יהיו קלים, אבל אם יפעלו עכשיו, נוכל למנוע קושי לא הכרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker