אחיו הוא האיש העשיר בהודו - אז איך אניל אמבני הגיע לפשיטת רגל

בנק SBI ההודי מבקש להכריז על אניל אמבני פושט רגל מחשש שלא יוכל להחזיר הלווואות של חברות התקשורת בבעלותו שהוא ערב להן אישית - וכבר הגיעו לחדלות פירעון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אניל אמבני
אניל אמבניצילום: בלומברג

בית המשפט בהודו הסכים לשמוע בקשה של אחד הבנקים הגדולים במדינה לפתוח בהליך פשיטת רגל נגד אניל אמבני, לאחר שהמיליארדר ההודי לא הצליח להחזיר את חובותיו.

בית המשפט לעסקים בהודו מינה מנהל מיוחד כדי לוודא את טענות בנק SBI (State Bank of India) כי אמבני הציע ערבויות אישיות בסך 160 מיליון דולר ב-2016, כשביקש הלוואות לחברת התקשורת ריליינס קומיוניקיישנס וריליינס אינפרטל - שהגיעו לחדלות פירעון. בית המשפט יחליט אם לקבל את בקשת הבנק להכריז על אמבני פושט רגל או לדחות אותה, בהתאם לדו"ח המנהל המיוחד.

החלטת בית המשפט עשויה לקבוע תקדים עבור המקרים הבאים בהם בעלי חברה מבטיח להחזיר הלוואות בשם החברה שלו. במאי 2020 החליט בית המשפט בלונדון כי במקרה אחר, אמבני נושא באחריות אישית להלוואות שנטל ב-2012 עבור חברת רילייינס קומיוניקיישנס מארבעה בנקים סיניים. SBI הגיש את הבקשה לבית המשפט בהודו מחשש כי הבנקים הסיניים ינסו להחרים את נכסין של אמבני, בעקבות פסיקת בית המשפט בלונדון.

לפני עשור, אניל אמבני היה שווה 55 מיליארד דולר. כעת הונו האישי מוערך ב-300 מיליון דולר, לפי נתוני מדד המיליארדרים של בלומברג ב-2019. החברות שלו - בתחומים שנעים מטלקום ועד לחשמל ותשתיות - התקשו בעשור האחרון לצמצם את חובותיהן באמצעות מכירת נכסים והדיפת הנושים. נפילתו של אניל אמבני התרחשה במקביל להצלחה האדירה של אחיו, מוקש אמבני, האיש העשיר באסיה שהונו נאמד ב-78.7 מיליארד דולר, לפי בלומברג.

האחים אמבני כיהנו בעבר בתפקידים בכירים בחברה של אביהם. לאחר מות האב ב-2002, הסתכסכו השניים בנוגע לשליטה בחברה המשפחתית. ב-2005 הם יישבו את הסכסוך באמצעות חלוקת החברה לשתיים. אניל אמבני קיבל את העסקים החדשים יותר כמו טלקום, יצור חשמל ושירותים פיננסיים. אולם לאחר שעסקי הנפט והפטרוכימיקלים של מוקש אמבני שגשגו, הוא נכנס מחדש לתחום הטלקום וזכה גם בו להצלחה.

אניל אמבני איבד חלק גדול מהונו על רקע קשייהן של החברות שלו להניב הכנסות בשל תחרות קשה, צווארי בקבוק רגולטוריים וחובות כבדים שהובילו אותן למצוקת מזומנים.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker