משרד החוץ של ארה"ב לאוניברסיטאות: מכרו את האחזקות בחברות סיניות

הממשל פנה לקרנות האוניברסיטאות והמכללות בארה"ב והזהיר אותן מפני השקעות בחברות, שעשויות להימחק בקרוב מהמחסר בבורסות האמריקאיות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, באפריל. בלי מחקר - המלגות לא יוארכו
אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, באפרילצילום: בלומברג

משרד החוץ של ארה"ב מבקש מהאוניברסיטאות והמכללות למכור את אחזקותיהן בחברות סיניות, ומזהיר אותן כי ממשלת ארה"ב צפויה לנקוט אמצעים נוספים נגד חברות סיניות.

"הדירקטוריונים של קרנות האוניברסיטאות יעשו את הדבר הנכון, אם ימכרו את השקעותיהם בחברות סיניות, על רקע האפשרות שההחמרה בחוקי הרישום למסחר יובילו למחיקת חברות סיניות מבורסות ארה"ב עד סוף 2021", כתב קית קראץ', סגן שר החוץ לענייני צמיחה כלכלית, אנרגיה וסביבה, במכתב לדירקטוריון איגוד האוניברסיטאות והמכללות בארה"ב. "לדירקטוריונים יש אחריות מוסרית והם צריכים לוודא כי ההשקעות שלהם נקיות", הוסיף.

האזהרה היא חלק נוסף במאבק שמנהל נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נגד סין והחברות הסיניות. לפי נתוני בלומברג מ-2019, קרנות המכללות והאוניברסיטאות השקיעו מיליארדי דולרים בחברות סיניות, בתקווה לתשואות גבוהות.

המתיחות בין ארה"ב לסין מתחזקת על רקע מלחמת הסחר, מגפת הקורונה והבחירות המתקרבות לנשיאות ארה"ב. ממשל טראמפ הגביר את ההגבלות על סטודנטים סינים על ידי ביטול חלק מהוויזות לסטודנטים ביוני. בתחילת החודש אסר הממשל על חברות אמריקאיות לעשות עסקים עם טיקטוק, הרשת החברתית שבבעלות בייטדאנס, ו-וויצ'אט של ענקית האינטרנט הסינית טנסנט.

המאבק נגד החברות הסיניות

קרנות פנסיה של חברות בארה"ב, כולל חברות ממשלתיות, וקרנות השקעה של אוניברסיטאות רכשו מניות של חברות סיניות בשנים האחרונות וסייעו להתחזקות של הענקיות, כמו עליבאבא. בנוסף להשקעותיהן בקרנות הון סיכון, קרנות של אוניברסיטאות משקיעות באופן פאסיבי בחברות סיניות, דרך תעודות סל ומוצרים אחרים, כמו לדוגמה המדד העולמי MSCI, שהוסיף את החברות הסיניות בשנים האחרונות. ממשל ארה"ב מאשים חלק מהחברות האלה בהפרת זכויות אדם וכן בהיותן סכנה לביטחון הלאומי.

הרגולטורים קראו לבורסות בארה"ב לשנות את חוקי הרישום למסחר כדי למחוק את החברות הסיניות, על רקע חשש גובר כי המשקיעים חשופים להונאות.

ההשקעות הזרות מהוות 13.9% מתיקי האחזקות של המכללות בשווי של יותר ממיליארד דולר, לפי נתונים שנאספו ביוני 2019. משרד החוץ הזהיר את האוניברסיטאות מהשפעה גוברת של סין בקמפוסים ומסר כי ארה"ב מגבירה את המאמצים לחקור מימון לא חוקי של מחקרים על ידי סין, גניבת קניין רוחני וגיוס חוקרים.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker