כלכלת יפן התכווצה ברבעון השני בשיעור שיא של 27.8%

התמ"ג הריאלי במדינה הגיע לשפל של עשור - ומחק את כל הצמיחה שנרשמה במדינה מאז שהונהגה התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה שינזו אבה מ-2012

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שתי נשים עם מסכות במקדש בטוקיו
שתי נשים עם מסכות במקדש בטוקיוצילום: Hiro Komae/אי־פי

כלכלת יפן רשמה ברבעון השני של 2020 את ההתכווצות החדה בתולדותיה, אחרי שמגפת הקורונה הובילה לצניחה ביצוא ובצריכה הפרטית. הנתונים שפורסמו היום (ב') ביפן מגבירים את הלחץ על מקבלי ההחלטות להנהיג צעדים חריפים יותר כדי למנוע את העמקת המיתון במדינה.

זה היה הרבעון השלישי ברציפות שבו נרשמה ירידה בתמ"ג הריאלי, שהגיע לשפל של עשור, ובכך נמחקה הצמיחה שממנה נהנתה המדינה בעקבות תוכנית התמריצים הכלכלית של ראש הממשלה, שינזו אבה, שהונהגה מסוף 2012 וזכתה לכינוי אבנומיקס.

שינזו אבהצילום: POOL New/רויטרס

כלכלת המדינה מתאוששת אמנם מהסגרים שהונהגו בה ברבעון השני והוסרו בסוף מאי, אך אנליסטים רבים חוששים כי גם אם תירשם צמיחה ברבעון הנוכחי, היא תהיה מתונה יחסית לאור העלייה המחודשת בתחלואה שפוגעת בצריכה הפרטית.

"את הירידה החדה בתמ"ג ניתן להסביר בירידה בצריכה וביצוא", אמר טאקשי מינאמי, הכלכלן הראשי במכון המחקר נורינצ'וקין. "אני מצפה שהצמיחה תשוב להיות חיובית ברבעון של יולי עד ספטמבר. אבל מבחינה עולמית, ההתאוששות תהיה מגומגמת בכל העולם חוץ מבסין".

אנשים עוטים מסכות באחד ממעברי החצייה המפורסמים של טוקיוצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מצביעים על כך שהכלכלה השלישית בגודלה בעולם התכווצה ברבעון השני בקצב שנתי של 27.8% - הירידה החדה ביותר בתמ"ג מאז שפורסמו לראשונה נתוני הצמיחה הרבעוניים במכונת הנוכחית ב-1980. הנתונים גם מייצגים ירידה חדה במעט מתחזיות האנליסטים שצפו כי כלכלת המדינה תתכווץ ב-27.2%. ביחס לרבעון הראשון (QoQ) התכווצה כלכלת המדינה ב-7.8%. ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה (YoY) התכווץ התמ"ג היפני ב-9.1%.

הנתונים שפורסמו היום היו טובים יותר מהצניחה של 32.9% בתמ"ג האמריקאי, אך הם מייצגים גם התכווצות חדה בהרבה מהשיא הקודם של 17.8% בתמ"ג היפני ברבעון הראשון של 2020 בעת המשבר הכלכלי העולמי. היקף התמ"ג הריאלי של יפן התכווץ ל-485 טריליון ין - הנתון הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2011, בעת שיפן סבלה משני עשורים של דפלציה וקיפאון כלכלי.

הולכי רגל באחד הרחובות המרכזיים בטוקיו, בחודש שעברצילום: AFP

הצניחה בצריכה הפרטית היתה הגורם העיקרי שהוביל לצניחה בתמ"ג אחרי שהתכווצה ברבעון השני ב-8.2%. היצוא מיפן צנח ב-18.5% כשיצוא כלי הרכב מהמדינה ספג מכה קשה במיוחד. בשל הצניחה ביצוא כלי הרכב מהמדינה, נפגעו כמה מיצרניות הרכב הגדולות במדינה כמו מאזדה וניסאן, וכן ספקיות חלקים ורכיבים עבורן.

שר הכלכלה, יאסוטושי נישימורה, הודה כי הנתונים שפורסמו היום הם "די חמורים", אבל הצביע על כמה נקודות אור כמו ההתאוששות שנרשמה באחרונה בצריכה. "אנחנו מקווים שנעשה הכל כדי לדחוף את כלכלת יפן, שככל הנראה הגיעה לשפל באפריל ובמאי, בחזרה למסלול של שיקום שיונע באמצעות ביקוש מקומי", הוא אמר במסיבת עיתונאים.

בחודשים האחרונים הוצגו ביפן תמריצי ענק שנועדו לתמוך בכלכלה שסבלה גם ככה מהעלאת המע"מ במדינה בשנה שעברה וממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker